ପଞ୍ଜାବ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବାକୁ କାହିଁକି ମନା କଲେ ଅମ୍ବିକା ସୋନି ?

1 min read
Punjab Congress Crisis, Why Ambika Soni Denied CM Post

ଚଣ୍ଡିଗଡ଼: ଅମରିନ୍ଦରଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ପରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଚୟନକୁ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ପଞ୍ଜାବ କଂଗ୍ରେସ । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ରେସରେ ସବୁଠୁ ଆଗରେ ଥିଲେ ଅମ୍ବିକା ସୋନି । କଂଗ୍ରେସ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ତାଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦରେ ବସାଇବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ । ୫୦ ବର୍ଷ ଧରି ଅମ୍ବିକା ସୋନି ରାଜନୀତିରେ ସକ୍ରିୟ ଅଛନ୍ତି । କୁହାଯାଉଛି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପାଇଁ ସେ ମନା କରି ଦେଇଛନ୍ତି । ତେବେ, କାହିଁକି… ?

Punjab Congress Crisis, Why Ambika Soni Denied CM Post

କ୍ୟାପଟେନ୍ ଅମରିନ୍ଦରଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ପରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ ପାଇଁ ୨ଟି ନାଁ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ଥିଲା । ଜଣେ ଅମ୍ବିକା ସୋନି ଓ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ସୁନୀଲ ଝକଡ଼ । ଅମ୍ବିକା ସୋନି ରେସରେ ସବୁଠୁ ଆଗରେ ଥିଲେ । ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ସିଦ୍ଧୁ କ୍ୟାମ୍ପ, ସୁନୀଲ ଝକଡ଼ଙ୍କୁ ବିରୋଧ କରିଥିଲା । ଯାହାପରେ ଅମ୍ବିକା ସୋନି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ନେଇ ଏକପ୍ରକାର ସ୍ଥିର ହୋଇ ସାରିଥିଲା । ତେବେ, ସେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ପାଇଁ ମନା କରି ଦେଇଛନ୍ତି ।

Punjab Congress Crisis, Why Ambika Soni Denied CM Post

ସୂତ୍ର ଅନୁସାରେ, ସେ ଏବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବାକୁ ଚାହୁଁ ନାହାଁନ୍ତି । ଶିଖ୍ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର କାହାରିକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି କ୍ଷତ୍ରି ହିନ୍ଦୁ ଅମ୍ବିକା ସୋନି । ତାଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ, ପଞ୍ଜାବରେ ଶିଖ୍ ହେବନି ତ ଆଉ କିଏ ହେବ । ସେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ମୁଁ ଦଳକୁ ସମ୍ମାନ ଦିଏ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ ଚାହେଁନି ।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *