ATMରୁ କୌଣସି ପ୍ରକାର କାରବାର ପୂର୍ବରୁ ୨ଥର କ୍ୟାନସେଲ ବଟନ୍ ଦବାଇବା ଦ୍ୱାର ଆପଣଙ୍କ ପିନ୍ ଚୋରୀ ହେବା ନାହିଁ !

1 min read

ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଅନେକ ମେସେଜ ବା ବାର୍ତ୍ତା ଗୁଡ଼ିକ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଏକ ନୂଆ ବାର୍ତ୍ତା ଭାଇରାଲ ହେଉଛି। ଯେଉଁଥିରେ ଏଟିଏମ୍ ପିନ୍ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଏକ ଦାବି କରାଯାଉଛି । ଭାଇରାଲ ମେସେଜ ଅନୁଯାୟୀ, ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ କହିଛି ଯେ ପିନ୍ ଚୋରିରୁ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଏଟିଏମ୍ ରୁ କୌଣସି ପ୍ରକାରର କାରବାର ପୂର୍ବରୁ ଦୁଇଥର କ୍ୟାନସେଲ ବଟନ୍ ଦବାନ୍ତୁ।

ଏହି ବାର୍ତ୍ତାକୁ ନେଇ ସରକାର ନକଲି ଏବଂ ଭୁଲ ବୋଲି କହିଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି । ଏହାକୁ ନେଇ PIB ଫ୍ୟାକ୍ଟ ଚେକ୍ ଟ୍ୱିଟରରେ ପୋଷ୍ଟ କରାଯାଇଛି । ଟ୍ୱିଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଏକ ନକଲି ପୋଷ୍ଟ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଏଟିଏମରେ କାର୍ଡ ଭର୍ତ୍ତି କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଦୁଇଥର କ୍ୟାନସେଲ ବଟନ୍ ଦବାନ୍ତୁ। ଏହାଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କର PIN ଚୋରି ହେବ ନାହିଁ । ଏହି ବିଷୟରେ, PIB ଫ୍ୟାକ୍ଟ ଚେକ୍ କହିଛି ଯେ ଏହି ଭାଇରାଲ୍ ବାର୍ତ୍ତା ଭୁଲ ଅଟେ । ଏହା ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଜାରି କରାଯାଇ ନାହିଁ।

ଆପଣଙ୍କୁ କହି ରଖୁଛୁ ଯେ, ପ୍ରେସ୍ ଇନଫରମେସନ ବ୍ୟୁରୋ (PIB)ର ଫ୍ୟାକ୍ଟ ଚେକିଂର ଗୋଟିଏ ଅଂଶ ହେଉଛି PIB ଫ୍ୟାକ୍ଟ ଚେକ୍ । ଏହା ଟ୍ୱିଟରରେ ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ । ତେବେ ଏହି ନକଲି ବାର୍ତ୍ତା ଅନୁଯାୟୀ, ଲୋକଙ୍କୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ପ୍ରତ୍ୟେକ କାରବାର ପୂର୍ବରୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଦୁଇଥର କ୍ୟାନସେଲ ବଟନ୍ ଦବାଇବାକୁ ଅଭ୍ୟାସ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ପିନ୍ ଚୋରି କରିବା ପାଇଁ ଯଦି କେହି କିପ୍ୟାଡ୍ ସେଟଅପ୍ ରଖନ୍ତି, ତେବେ କ୍ୟାନସେଲ ବଟନ ଦବାଇବା ଦ୍ୱାରା ସେଟଅପଟି କ୍ୟାନସେଲ ହୋଇଯିବ । ତେବେ ଏହି ବାର୍ତ୍ତା ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ନକଲି । ଏହି ଦାବିଗୁଡିକ ଉପରେ ପିଆଇବି ଫ୍ୟାକ୍ଟ ଚେକ୍ କହିଛି ଯେ ଏହି ବିବୃତ୍ତି ନକଲି ଏବଂ ଏହା ଆରବିଆଇ ଦ୍ୱାରା ଜାରି କରାଯାଇ ନାହିଁ।

ତେବେ ନିଜର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ, ଉପଭୋକ୍ତା ବ୍ୟାଙ୍କ ବିବରଣୀ କିମ୍ବା ATM PIN କାହା ସହିତ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଯଦି କେହି ଆପଣଙ୍କୁ KYC ନାମରେ ଏକ କଲ୍ ବିଷୟରେ ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ମାଗନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଆପଣଙ୍କର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ବିବରଣୀ ଆଦୌ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ । କୌଣସି ଅଜ୍ଞାତ ଲିଙ୍କରେ କ୍ଲିକ୍ କରିବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ ।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ନଜର ପକାନ୍ତୁ

Close Bitnami banner