ପୁଣି ଫେରୁଛି Joker Virus ! ପୋଲିସର ଚେତାବନୀ, ଫୋନରୁ ତୁରନ୍ତ ହଟାନ୍ତୁ ଏହି ୮ଟି ଆପ୍

1 min read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ନିକଟରେ ‘ଜୋକର’ ଭାଇରସ ଫେରିବା ବିଷୟରେ ବେଲଜିୟମ ପୋଲିସ ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ ଆପ୍ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଥିଲା। ସବୁଠାରୁ ସ୍ଥାୟୀ ଭାଇରସ୍ ମଧ୍ୟରୁ ଜୋକର୍ ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ ଡିଭାଇସ୍ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରେ ଏବଂ ଗୁଗୁଲ୍ ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋର୍‌ରେ ଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଆପ ମଧ୍ୟରେ ନିଜକୁ ଲୁଚାଇ ରଖେ । ଏହି ଭାଇରସ୍ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ ବିନା ଅନୁମତିରେ ଦେୟଯୁକ୍ତ ସେବାରେ ସବସ୍କ୍ରାଇବ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ଥିବା କୁହାଯାଉଛି। ଆଠଟି ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋର ଆପରେ ଏହି ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି ବୋଲି ବେଲଜିୟମ ପୋଲିସ ଏହାର ୱେବସାଇଟରେ ପ୍ରକାଶିତ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛି।

ଫୋନରୁ ତୁରନ୍ତ ହଟାନ୍ତୁ ଏହ୍ ୮ଟି ଆପ୍

ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ୮ ଟି ଆପ୍ ହେଉଛି ସେହି ଆପ୍ ଯାହାକୁ କ୍ୱିକ୍ ହିଲ୍ ସିକ୍ୟୁରିଟି ଲ୍ୟାବ୍ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜୁନରେ ଆବିଷ୍କାର କରିଥିଲେ । ମାଲୱେର୍ ରିପୋର୍ଟ ହେବା ପରେ ଗୁଗଲ୍ ଏହି ଆପ୍ଗୁଡ଼ିକୁ ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋରରୁ ହଟାଇ ଦେଇଛି । ତଥାପି, ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କୁ ଏହି ଆପ୍ଗୁଡ଼ିକୁ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନରୁ ହଟାଇବାକୁ ପଡିବ । ବେଲଜିୟମ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ଚେତାବନୀ ଅନୁଯାୟୀ, ଏପରି କିଛି ଉପଭୋକ୍ତା ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନଙ୍କ ଡିଭାଇସରେ ଏହି ଆପ୍ ରଖିଛନ୍ତି ଏବଂ ଜୋକର ମାଲୱେୟାରର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି।

ଜୋକର ଭାଇରସ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ଆଣ୍ଡରଏଡ ଆପ୍ସର ତାଲିକା:

 

  1. Auxiliary Message
  2. Element Scanner
  3. Fast Magic SMS
  4. Free CamScanner
  5. Go Messages
  6. Super Message
  7. Super SMS
  8. Travel Wallpapers

‘ଜୋକର୍’ ହେଉଛି ଅନ୍ୟତମ ମାଲୱେର୍ ଯାହା କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ ଡିଭାଇସ୍ କୁ ଟାର୍ଗେଟ୍ କରେ । ଏହା ପ୍ରଥମେ ୨୦୧୭ ରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲା । କୁଇକ୍ ହିଲ୍ ର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଜୋକର୍ SMS, କଣ୍ଟାକ୍ଟ ଲିଷ୍ଟ, ଡିଭାଇସର ସୂଚନା, OTP ସହିତ ଅନେକ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ସୂଚନା ଚୋରି କରେ । ଏହା ଆପଣଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ କିମ୍ବା ମାସ ଶେଷରେ ଆପଣଙ୍କ କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡରେ ଏକ ବଡ଼ ଧରଣର ପରିବର୍ତ୍ତନର କାରଣ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଏହି ଆପ ବିଷୟରେ ବେଲଜିୟମ ପୋଲିସ ଚେତାବନୀ ଦେଇ କହିଛି ଯେ, ଏହି ଭାଇରସ୍ ପେଡ୍ ସେବା, ବିଶେଷକରି ପ୍ରିମିୟମ୍ ସେବାରେ ସବସ୍କ୍ରାଇବ କରେ, ଯାହା ଉପଭୋକ୍ତା ଜାଣିପାରନ୍ତିନାହିଁ ।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *