ପାକିସ୍ତାନୀ ଆତଙ୍କବାଦୀର ସ୍ୱୀକାରୋକ୍ତି: ୨୦୧୧ ହାଇକୋର୍ଟ ବିସ୍ଫୋରଣରେ କରିଥିଲା ରେକି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସନ୍ଦିଗ୍ଦ ପାକିସ୍ତାନୀ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଠାରୁ ବହୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ ହାସଲ କରିଛି ଦିଲୀ ପୋଲିସ । ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସେଲ ମଙ୍ଗଳବାର ଯେଉଁ ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ପାକିସ୍ତାନୀ ଆତଙ୍କୀ ମହମ୍ମଦ ଅସରଫଙ୍କୁ ଧରିଥିଲେ ସେ ପଚରାଉଚରା ବେଳେ ବହୁ ବିଷୟରେ ଖୁଲାସା କରିଛି । ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ମୁତାବକ, ୨୦୧୧ ମସିହାରେ ହାଇକୋର୍ଟ ବାହାରେ ଯେଉଁ ବ୍ଳାଷ୍ଟ ହୋଇଥିଲା ସେହି ସମୟରେ ଏହି ଅଭିଯୁକ୍ତ ଜଣଙ୍କ ରେକି କରିଥିଲେ ।

ତେବେ ସେ ସେହି ବ୍ଳାଷ୍ଟରେ ସାମିଲ ଥିଲା କି ନାହିଁ ତାହା ପଚରାଉଚରା ପରେ ହିଁ ସ୍ପଷ୍ଟ ହେବ । ଅସରଫ୍ ଠାରୁ NIA, RAW’ ଏବଂ MI ମଧ୍ୟ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ପଚରାଉଚରା କରିଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ୨୦୧୧ରେ ଏହି ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ଜଣଙ୍କ ଆଇଟିଆଇ ସ୍ଥିତ ହେଡକ୍ୱାଟର (ପୁରୁଣା ପୋଲିସ ହେଡକ୍ୱାଟର)ର ମଧ୍ୟ ରେକି କରିଥିଲା । ଏହି ବ୍ୟକ୍ତିଜଣଙ୍କ ଦେଇଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ସେ ଥରେ ରେକି କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ କିଛି ବିଶେଷ ସୂଚନା ମିଳିନଥିଲା । କାହିଁକି ନାଁ ବାହାର ଲୋକଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଡାଇରେକ୍ଟର ରହଣୀ ନେଇ ଅନୁମତି ଦେଉନଥିଲେ । ଏଥିସହିତ ଆଇଏସବିଟିର ମଧ୍ୟ ରେକି କରି ଏ ସମ୍ପର୍କିତ ସୂଚନା ପାକିସ୍ତାନ ହ୍ୟାଣ୍ଡଲର୍ସଙ୍କୁ ପଠାଇଥିଲା । ତେବେ ଅସରଫ୍ ଦିଲ୍ଳୀର କୌଣସି ବିସ୍ଫୋରଣରେ ସିଧାସଳଖ ସାମିଲ ରହିଛି କି ନାହିଁ ଏ ନେଇ ମଧ୍ୟ ତଦନ୍ତ ଚାଲିଛି ।

୧. ୨୦୦୯ ଜୁନ୍‌ରେ ଜମ୍ମୁ ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡ ଉପରେ ବ୍ଳାଷ୍ଟ ହୋଇଥିଲା । । ୩ରୁ୪ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା । ଆଇଏସ୍ଆଇର ଅଧିକାରୀ ନାସିର କହିବା ପରେ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଥିଲା ।

୨, ୨୦୧୧ ମସିହାରେ ଦିଲ୍ଳୀ ହାଇକୋର୍ଟ ବ୍ଳାଷ୍ଟରେ ରେକି କରିଥିଲା । ଏହି ବିସ୍ଫୋରଣ ଭିଆଇବା ଲାଗି ୨ ଜଣ ପାକିସ୍ତାନୀ ଆସିଥିଲେ

୩. ଜମ୍ମୁ କଶ୍ମୀରରେ ୫ ଆର୍ମି ଯବାନଙ୍କୁ ଅତି ନିଷ୍ଠୁରତାର ସହ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା

୪. ଆଇଏସ୍‌ଆଇର ଅଫିସର ନାସିରର କହିବା ପରେ ଜମ୍ମୁ କଶ୍ମୀରରେ ଅସ୍ତ୍ର-ଶସ୍ତ୍ର ସପ୍ଳାଏ କରିବାକୁ ଯାଇଥିଲା ।

୫. ଆଇଏସ୍‌ଆଇ ଅଫିସର କଥାବାର୍ତ୍ତା ସବୁବେଳେ ଇ-ମେଲ ଜରିଆରେ ହିଁ ହୋଇଥାଏ । ଇମେଲ୍‌ରେ ଡ୍ରାଫ୍ଟରେ ମେସେଜ୍ ଛଡ଼ାଯାଏ

Leave a Reply

Your email address will not be published.