ଦେଶରେ ବଢ଼ୁଛି ଆତ୍ମହତ୍ୟା ମାମଲା, ପ୍ରେମ ପାରିବାରିକ ସମସ୍ୟା ହିଁ ମୁଖ୍ୟ କାରଣ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦେଶରେ ବଢ଼ୁଛି ଆତ୍ମହତ୍ୟା ମାମଲା । ୨୦୨୦ ତୁଳନାରେ ୨୦୨୧ରେ ୭.୨ ପ୍ରତିଶତ ବଢ଼ିଛି ଆତ୍ମହତ୍ୟା ମାମଲା । ୨୦୨୧ରେ ଦେଶରେ ୧ ଲକ୍ଷ ୬୪ ହଜାର ୦୩୩ ଜଣ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି । ୫ ରାଜ୍ୟ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ତାମିଲନାଡୁ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଏବଂ କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ୫୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ହୋଇଛି ବୋଲି ଏନସିଆରବି ରିପୋର୍ଟ ଜଣାପଡ଼ିଛି । ରିର୍ପୋଟ ଅନୁଯାୟୀ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ସର୍ବାଧିକ ଲୋକ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି । ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ପରେ ତାମିଲନାଡୁ ଏବଂ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଯଥାକ୍ରମେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଓ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛନ୍ତି । ୨୦୨୧ରେ ପ୍ରତି ୧ ଲକ୍ଷରେ ୧୨ ଲୋକ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣା ପଡ଼ିଛି । ଚାକିରି, କ୍ୟାରିୟର, ଏକଲାପଣ, ପରିବାରରେ ବିବାଦ, ନିର୍ଯାତନା, ହିଂସା, ମାନସିକ ଅସୁସ୍ଥତା, ନିଶା, ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ ଏବଂ ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ଯନ୍ତ୍ରଣା ଆତ୍ମହତ୍ୟାର କେତେକ ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ବୋଲି ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ।

NCRB ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ସର୍ବାଧିକ ୨୨ ହଜାର ୨୦୭ ଆତ୍ମହତ୍ରା ହୋଇଥିବାବେଳେ ତାମିଲନାଡୁରେ ୧୮ ହଜାର ୯୨୫, ମଧ୍ୟପପ୍ରଦେଶରେ ୧୪ ହଜାର ୯୬୫, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ୧୩ ହଜାର ୫୦୦, କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ୧୩ ହଜାର ୦୫୬ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ମାମଲା ରହିଛି । ସେହିପରି ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଜନସଂଖ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ରାଜ୍ୟ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ପ୍ରତିଶତ କମ୍ ରହିଛି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳ ଦିଲ୍ଲୀରେ ସର୍ବାଧିକ ୨,୮୪୦ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ମାମଲା ଥିବାବେଳେ ପୁଡୁଚେରୀରେ ୫୦୪ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ମାମଲା ରହିଛି ।