୨୦୨୧-୨୨ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ କେତେ ଲାଭବାନ ହୋଇଛନ୍ତି ସରକାରୀ ତୈଳ କମ୍ପାନୀ ?

1 min read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦେଶରେ କମିଛି ତେଲ ଦର । ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଘୋଷଣା ପରେ କମିଛି ତେଲ ଦର ଆଉ ଆଶ୍ୱସ୍ଥି ହୋଇଛନ୍ତି ଲୋକେ । ପାଖାପାଖି ୧୦ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତେଲ କମିଛି । ତେବେ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଏହି ତେଲଦର ବଢିବା ସମୟରେ କେତେ ଲାଭବାନ ହୋଇଛନ୍ତି କମ୍ପାନୀ ଗୁଡ଼ିକ । ଯେତେବେଳେ ଲୋକେ ତୈଳଦର କାରଣରୁ ହନ୍ତସନ୍ତ ହେଉଥିଲେ ସେତବେଳେ ଲାଭବାନ ହେଉଥିଲେ ତୈଳ କମ୍ପାନୀ । ପାଞ୍ଚଟି ରାଜ୍ୟରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନର ଫଳାଫଳ ଘୋଷଣା ହେବା ପରଠାରୁ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଏକ ଅଡୁଆ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏକ୍ସାଇଜ୍ ଶୁଳ୍କ ହ୍ରାସ କରିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ପେଟ୍ରୋଲର ମୂଲ୍ୟ ଅନେକ ସହରରେ ୧୦୦ରୁ ଅଧିକ ରହିଛି ।

ଏହି ସମୟରେ ସରକାରୀ ତୈଳ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ବକ୍ରିରେ ହୋଇଥିବା ଲାଭର ଆକଳନ କରାଯାଇଛି।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୨୧-୨୨ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ଚତୁର୍ଥ ତ୍ରୟମାସିକରେ ତୈଳ ଇଣ୍ଡିଆର (Petroleum Business Company Oil India)ର ନିଟ୍ ଲାଭ ୧,୬୩୦.୦୧ କୋଟିରେ ପହଞ୍ଚିଛି । କମ୍ପାନୀର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ହରିଶ ମାଧବ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ଗତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ୨୦୨୦-୨୧ର ଶେଷ ତିନିମାସରେ କମ୍ପାନୀର ନିଟ୍ ଲାଭ ୮୪୭.୫୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିଲା। ତେଣୁ ଏଥିରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ବାରି ହେଉଛି ଯେ, ଚଳିତ ବର୍ଷ ସରକାରୀ ତୈଳ କମ୍ପାନୀ ଗୁଡ଼ିକ କେତେ ଲାଭବାନ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ସରକାରୀ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ୨୦୨୦-୨୧ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ୧,୭୪୧.୫୯ କୋଟି ଟଙ୍କା ନିଟ୍ ଲାଭ କରିଛି । ଏଥି ସହିତ, ଏଥର ୨୦୨୧-୨୨ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ପାଇଁ କମ୍ପାନୀର ନିଟ୍ ଲାଭ ୩,୮୮୭.୩୧ କୋଟି ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି, ଯାହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତର ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ସର୍ବାଧିକ ନିଟ୍ ଲାଭ ଭାବରେ ପରିଗଣିତ ହୋଇଛି ।

 

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]