କ୍ରୀଡା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଓଡିଶାକୁ ମିଳିଛି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ: ମନ୍ତ୍ରୀ

1 min read

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଓଡ଼ିଆକୁ ଲଗାତାର ଭାବେ ବେଷ୍ଟ ଷ୍ଟେଟ ଫର ପ୍ରମୋଟିଂ ସ୍ପୋର୍ଟସ ଆୱାର୍ଡ ସହ ହକିର ବିକାଶ ପାଇଁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ମଧ୍ୟ ମିଳିଛି ସମ୍ମାନ। ଫଳରେ କ୍ରୀଡା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଓଡିଶାକୁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ ମିଳିଛି ବୋଲି କ୍ରୀଡ଼ା ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ।

ଓଡ଼ିଶାରେ ଭିତ୍ତିଭୂମି ନେଇ କ୍ରୀଡ଼ା ମନ୍ତ୍ରୀ ତୁଷାରକାନ୍ତି ବେହେରା କହିଛନ୍ତି ଯେ, କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ୧୧ଟି ହାଇ ପରଫର୍ମାନ୍ସ ସେଣ୍ଟର ଅଛି ସେଥିରୁ ୯ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେଲାଣି। ଫୁଟବଲ ଓ ହକିରେ ଓଡ଼ିଶା ବହୁତ ଆଗକୁ ଗଲାଣି। ନାଭାଲ ଟାଟା ହକି ଏକାଡେମୀ ପକ୍ଷରୁ ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାରେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଟ୍ରେନିଂ ଦଉଛୁ। ସବୁ ବିଭାଗ ପାଇଁ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ କୋଚ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇଛୁ । କରୋନା ମଧ୍ୟରେ ଯଦିଓ କ୍ରୀଡ଼ାର ଗତି କମିଯାଇଛି ତଥାପି ଅନେକ ଇଭେଣ୍ଟ ଖେଳାଯାଇଛି । ଭାରତର ସର୍ବପ୍ରଥମ ଖେଲୋ ଇଣ୍ଡିଆ ୟୁନିଭର୍ସିଟି ଗେମ୍ସର ପ୍ରଥମ ସଂସ୍କରଣ ଓଡ଼ିଶାରେ ହୋଇଥିଲା। ବିଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷ ଧରି ଆମେ ବେଷ୍ଟ ଷ୍ଟେଟ ଫର ପ୍ରମୋଟିଂ ସ୍ପୋର୍ଟସ ଆୱାର୍ଡ ପଇଛୁ।

ଏହାବ୍ୟତୀତ କ୍ରୀଡା କ୍ଷେତ୍ରରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଆହ୍ୱାନ Sports for youth and youth for future ଭଳି ଆହ୍ୱାନକୁ ସାକାର କରିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତେ ଅହରହ ପରିଶ୍ରମ କରିଛନ୍ତି। ଗ୍ରାସ ରୁଟ୍ ଟ୍ରେନିଂ, world calss infrastructure ଏବଂ ସ୍ପୋର୍ଟସ ଏଜୁକେସନ୍ ଆଦି ତିନିଟା ଦିଗକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଧିକ ଫୋକସ କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ସେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ଏହାସହ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସଚିବ ପାଣ୍ଡିଆନଙ୍କୁ fih ପକ୍ଷରୁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ପ୍ରେସିଡେଣ୍ଟସ ଆୱାର୍ଡ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ଅଣ୍ଡର ୧୭ ଫିଫା ବିଶ୍ୱକପ ୨୦୨୨ରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ହେବ । ଏହାସହ ୨୦୨୩ରେ ବିଶ୍ୱକପ ମଧ୍ୟ ହେବ। ଏଥିପାଇଁ ଭାରତରେ ସର୍ବବୃହତ ହକି ଷ୍ଟାଡିୟମ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏହାସହ ଜିଲ୍ଲାସ୍ତରୀୟ ସ୍ପୋର୍ଟସ ହଷ୍ଟେଲ ବା ସ୍ପୋର୍ଟସ ସେଣ୍ଟରକୁ ସ୍ପୋର୍ଟସ ଏଜୁକେସନ ହବ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

ଅପରପକ୍ଷେ ସ୍ପୋର୍ଟ ମ୍ୟାନଜମେଣ୍ଟ କୋର୍ସ ଆମେ ଆରମ୍ଭ କରିଛୁ। ସେହିପରି ଆଗାମୀ ଦିନରେ ସ୍ପୋର୍ଟସ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟରେ ୧ ବର୍ଷୀଆ ଏମବିଏ କୋର୍ସ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛୁ। ଆହୁରି ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜସ ଆମ ପାଇଁ ଅଛି। କରୋନା ସମୟରେ ଅନେକ ଇଭେଣ୍ଟ ଓ ଆକ୍ଟିଭିଟିଜ ଧିମେଇ ଯାଇଛି। ଯାହାକୁ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଭରଣା କରିବୁ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

 

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner