୨୦୨୫ ସୁଦ୍ଧା ଦେଶରେ କୋଇଲା ବଳକା ହେବ

1 min read

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ୨୦୨୫ ସୁଦ୍ଧା ଦେଶରେ କୋଇଲା ବଳକା ହେବ । ଏଥିପାଇଁ ଆଜିଠୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଦରକାର । ୪୫୦ମିଲିୟନ ଟନ ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ କୋଲ ବ୍ଲକ ଆବଣ୍ଟନ ହୋଇଛି । ବ୍ଲକ ଚାଲିବା ପାଇଁ ୫ରୁ ୭ବର୍ଷ ଲାଗିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଜେଏସପିଏଲ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ନବୀନ ଜିନ୍ଦଲ । ଜାତୀୟ ଖଣି କଂଗ୍ରେସ ଦ୍ଵାରା ଆୟୋଜିତ କୋଇଲା ବାଷ୍ପୀକରଣ କର୍ମଶାଳାରେ ସେ ଏହା କହିଛନ୍ତି । ଅନୁଗୁଳ ଜିନ୍ଦଲ ଷ୍ଟିଲ ଆଣ୍ଡ ପାୱାର ଓଡ଼ିଶାର ସବୁଠୁ ବଡ଼ ଷ୍ଟିଲ ପ୍ଲାଣ୍ଟ । ଏବେ ଏହାର ୬ ମିଲିୟନ ଟନ ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷମତା ରହିଛି ‌।

ଏହାକୁ ଦୁନିଆର ସବୁଠୁ ବଡ଼ ଷ୍ଟିଲ ପ୍ଲାଣ୍ଟ କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରାଯାଉଥିବା ନେଇ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଜିନ୍ଦଲ । ୨୫ମିଲିୟନ ଟନ ଯାଏ ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷମତା ବଢ଼ିବ। ଚାହିଦା ମୁତାବକ କଞ୍ଚାମାଲ୍ ମିଳିବା ଦରକାର। ଏହା ମିଳିଲେ ଆସନ୍ତା ସାତ ଆଠ ବର୍ଷରେ ଅନୁଗୁଳ ଜିନ୍ଦଲ ଷ୍ଟିଲ ଆଣ୍ଡ ପାୱାର ଦୁନିଆର ସବୁଠୁ ବଡ଼ ଷ୍ଟିଲ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ହେବ ବୋଲି ନବୀନ ଜିନ୍ଦଲ କହିଛନ୍ତି। ସେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି- ୨୦୧୮-୧୯ରୁ ଆବଣ୍ଟିତ ହୋଇଥିବା କୋଲ ବ୍ଲକ ଅପରେସନ ଆରମ୍ଭ କଲେ କୋଲ ଇଣ୍ଡିଆ ୧ ବିଲିଅନ ଟନ ଉତ୍ପାଦନ କରିପାରିବ ।

ଦେଶରେ କୋଇଲା ଅଭାବ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଡିମାଣ୍ଡ ସପ୍ଲାଏର ଅଭାବ ରହିଛି। ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ପାଦନର ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ବିକ୍ରି କରିବା ପାଇଁ କ୍ୟାପଟିଭ ବ୍ଲକ ଗୁଡ଼ିକୁ କୁହାଯାଇଛି। କର୍ମଶାଳାରେ କୋଇଲା ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଅତିରିକ୍ତ ସଚିବ ଭି.କେ. ତିୱାରୀ କହିଛନ୍ତି – ୪୫୦ ମିଲିୟନ ଟନ ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ କୋଲ ବ୍ଲକ ଆବଣ୍ଟନ ହୋଇଛି। ହେଲେ ବ୍ଲକ ଚାଲୁ ପାଇଁ ୫ରୁ ୭ ବର୍ଷ ଲାଗିବ। ୨୦୧୮-୧୯ରୁ ଆବଣ୍ଟିତ କୋଲ ବ୍ଲକର ଅପରେସନ ଆରମ୍ଭ ହେଲେ କୋଲ ଇଣ୍ଡିଆ ୧ ବିଲିଅନ ଟନ ଉତ୍ପାଦନ କରିବ । ୨୦୨୬ ସୁଦ୍ଧା କୋଲ ଇଣ୍ଡିଆ ପାଖରେ ୧୪୦୦ ମିଲିୟନ ଟନ କୋଇଲା ରହିବ ।

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]