ବିଶୁଦ୍ଧ ପାଣି ପିଇବେ ରାଜ୍ୟବାସୀ, ସୁନ୍ଦରଗଡରେ ନିର୍ମାଣ ହେବ ୩୮୮ କୋଟି ଟଙ୍କାର ପ୍ରକଳ୍ପ

1 min read

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଲୋକଙ୍କୁ ମିଳିବ ବିଶୁଦ୍ଧ ପାନୀୟଜଳ । ରାଜ୍ୟ ବାସୀଙ୍କୁ ବିଶୁଦ୍ଧ ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଇଦେବା ନେଇ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ । ବିଶୁଦ୍ଧ ପାଣି ଯୋଗାଇଦେବା ନେଇ କ୍ୟାବିନେଟରେ ମୋହର ମାରିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ  । ସୂଚନା ମୁତାବକ ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲ୍ଲାରେ ୩ ଶହ ୮୮ କୋଟି ୮୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଦୁଇ ବୃହତ ଗ୍ରାମ୍ୟ ଜଳ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ମିଳିଛି । କଟକ ଜିଲ୍ଲାରେ ବାଙ୍କି, ଆଠଗଡ ଓ ତିଗିରିଆରେ ପାଇପ୍ ଜଳ ଯୋଗାଣ ପାଇଁ କ୍ୟାବିନେଟର ମଞ୍ଜୁରୀ ମିଳିଛି ।

୭ଟି ପଞ୍ଚାୟତରେ ସମସ୍ତ ଘରକୁ ପାଇପ୍ ଜଳ ଯୋଗାଣ ହେବ । ୩ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟ ସରିବ । ଏଥି ପାଇଁ ୨ ଶହ ୭୫ କୋଟି ୩୯ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ଠିକା ସଂସ୍ଥାକୁ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ମୋହର ବାଜିଛି ।  ସେହିଭଳି କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ଯୋଡା ଓ ଚମ୍ପୁଆରେ ଡ୍ରିଙ୍କ ଫର୍ ଟ୍ୟାପ୍ ଜଳ ଯୋଗାଣ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ମିଳିଛି କ୍ୟାବିନେଟ୍ ମଞ୍ଜୁରୀ । କଟକ ଓ ପୁରୀରେ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପର ସଫଳତା ପରେ କେନ୍ଦୁଝରରେ ୧୦୩ କୋଟି ଟଙ୍କାର ପ୍ରକଳ୍ପକୁ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ମଞ୍ଜୁରୀ ଦେଇଛି ।

ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କୁ ବିଶୁଦ୍ଧ ପିଇବା ପାଣି ଯୋଗାଇ ଦେବା ନେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ  । ଏହାର ଗପରବର୍ତ୍ତି ସମୟରେ ସରକାର ପୁନର୍ବାର ଗଢିବା ପରେ ସରକାର ପୁରୀ ଏବଂ କଟକ ଜିଲ୍ଲାରେ ଏହି ମେଗା ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ  । ଯାହାର ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ପ୍ରତିଫଳନ ଆଜି ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳକରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛିି  । ଘରେ ଘରେ ସ୍ଚଚ୍ଛ ପାନୀୟ ଜଳ ମୁଳୁଛି  ।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner