ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ସ୍ଥାପନ ହେବ ଜନବସତି

1 min read

ମା କୋଳରୁ ଆ ଜହ୍ନମାମୁ ଶରଗ ଶଶୀ ଗୀତ ଶୁଣିଥିବା ମଣିଷ ଆଜି ସତରେ ଜହ୍ନ ରାଇଜରେ ଜାଗା କିଣିଛି । ପୃଥିବୀରେ ଥାଇ ଆକାଶକୁ ଚାହିଁ ଚାହିଁ ମହାକାଶ ଭ୍ରମଣର ସ୍ୱପ୍ନ ବି ସତ ହୋଇଛି । ପୃଥିବୀ ବାହାରେ ସେ ଦେଖିଛି ଆଉ ଏକ ପୃଥିବୀ ଗଢିବାର ସ୍ବପ୍ନ । ତେବେ ସେ ସ୍ୱପ୍ନ ଆଉ ବେଶୀ ଦୂର ନୁହେଁ । କାରଣ ବର୍ତ୍ତମାନ ପୃଥିବୀ ବାହାରେ ଜୀବନ ସତ୍ତା ଖୋଜୁଛନ୍ତି ବୈଜ୍ଞାନିକ । ଏହି ସମୟରେ ଲାଲ ଗ୍ରହରେ ମଣିଷ ବସତି ସ୍ଥାପନ କରିବାର ଆଶା ସଞ୍ଚାର ହୋଇଛି । ସତରେ କଣ ପୃଥିବୀରୁ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହର ସ୍ୱପ୍ନ ସତ ହେବ ? କେମିତି ମହାକାଶ ଦେଇ ମଙ୍ଗଳରେ ପହଞ୍ଚିବ ମଣିଷ? ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା

ଦୁନିଆର ଅନେକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ରାଷ୍ଟ୍ର ରେଡ୍ ପ୍ଲାନେଟରେ ଜୀବନ ସନ୍ଧାନରେ ଥିବା ବେଳେ ABIBOOS STUDIOS ଓ SONet ନାମକ ୨ଟି ବୈଜ୍ଞାନିକ ସଂସ୍ଥା ଏନେଇ ଆଉ ୨ପାଦ ଆଗକୁ ବଢିଛି । ମଙ୍ଗଳରେ ଜନବସତି ଓ ସ୍ଥାୟୀ ସହରସ୍ଥାପନ କରିବା ନେଇ ଏହି ସଂସ୍ଥାର ମୁଖ୍ୟ ଗିଲେମ ଅଙ୍ଗଲାଡା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି । ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ପୃଥିବୀ ପରି ସହର ବା ମେଗାସିଟି ନିର୍ମାଣ ହେବ । ଯାହାର ନାଁ ନ୍ୟୁଆ (NUWA) ରହିବ ବୋଲି ଗିଲେମ କହିଛନ୍ତି । ABIBOOS ସଂସ୍ଥାର ସଂସ୍ଥାପକ ଓ ମୁଖ୍ୟ ଆର୍କିଟେକ୍ ଆଲଫ୍ରେଡୋ ମୁନୋଜ ଓ ତାଙ୍କ ଟିମ ଏହି ସହରର ଡିଜାଇନ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି । ଯେଉଁଥିରେ ଆଉ ଏକ ପୃଥିବୀର ଭ୍ରମ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ଏହି ଡିଜାଇନ ନକ୍ସାରେ ହାଇଡ୍ରୋପୋନିକ ବଗିଚା ସହ ପାର୍କ ମଧ୍ୟ ପରିକଳ୍ପନା କରାଯାଇଛି । ନ୍ୟୁୱାର ଆଖପାଖରେ ୫ଟି ସହର ବସାଇବାର ଯୋଜନା କରାଯାଇଛି । ଉତ୍ତରରେ ଆବୋଲାସ ଯାହା ନର୍ଥ ପୋଲ୍ରୁ ବରଫ କାଢି ସେଥିରୁ ପାଣି ଓ ଅନ୍ୟ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ । ସେହିପରି ମ୍ୟାରିନେରିସ ସିଟି ସବୁଠୁ ବଡ ଭ୍ୟାଲିରେ ତିଆରି ହେବ । ଏହି ସହରଗୁଡିକର ରାଜଧାନୀ ନ୍ୟୁୱା ରହିବ ।
ସତରେ କଣ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ବସତି ସ୍ଥାପନ ହୋଇପାରବ? କେମିତି ସେଠାରେ ପୃଥିବୀ ପରି ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି କରିହେବ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ।
ମଣିଷ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଏକ ତାକୁ ସୁହାଇଲା ଭଳି ପରିବେଶ ଆବଶ୍ୟକ । ତେବେ ମଙ୍ଗଳରେ ସେହି ପରିବେଶ ପ୍ରଥମେ ସୃଷ୍ଟି କରାଯିବ । ମଙ୍ଗଳରେ ସହର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଏମିତି କିଛି ସ୍ଥାନ ଚୟନ କରାଯିବ ଯେଉଁଠାରେ ଆବଶ୍ୟକ ଭିତ୍ତିଭୂମି ରହିଥିବ । ୨୦୫୪ ମସିହା ସୁଦ୍ଧା ରେଡ୍ ପ୍ଲାନେଟରେ ସହର ନିର୍ମାଣ କାମ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ସହର ତିଆରି ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ସାମଗ୍ରୀ ମଙ୍ଗଳରୁ ହିଁ ଠାବ କରାଯିବ ବୋଲି ବୈଜ୍ଞାନିକ କହିଛନ୍ତି । ୨୧୦୦ମସିହା ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରାୟ ଅଢେଇ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ସେଠାରେ ବସତି ସ୍ଥାପନ କରିବେ । ଏହି ସହରରେ ଡିଜାଇନ ଦୁନିଆର ବିଶିଷ୍ଟ ବୈଜ୍ଞାନିକ ମିଶି ତିଆରି କରିଛନ୍ତି ।
ଆପଣ ଭାବୁଥିବେ ଏହି ସହରର ନାମକରଣ ନ୍ୟୁୱା ହେବା ପଛର କାରଣ କଣ?
ନ୍ୟୁୱା ନାଁଟି ଚୀନ ପୁରାଣରୁ ଆସିଛି । ନ୍ୟୁୱା ଚୀନ୍ ପୁରାଣର ସେହି ଚରିତ୍ର ବା ଭଗବାନ ଯାହାଙ୍କ ଦାୟିତ୍ୱ ହେଉଛି ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡ ନିର୍ମାଣ ସହ ତାହାର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ । ଟିମ ଆଲୋଚନା କରିବା ବେଳେ ଏହା ଉପରେ ବେଶୀ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଥିଲା । କାରଣ ପ୍ରତି ଦେଶରେ ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡ ତିଆରି ପଛରେ ଦେବା ଦେବୀଙ୍କ ସଂଶ୍ଲିଷ୍ଟ ଥିବା ନଜିର ରହିଛି ।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner