ମହାମାରୀ ପାଇଁ ଭାରତକୁ ଏକ ନୂଆ ରଣନୀତି କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ: ଅଜିତ ଡୋଭାଲ

ପୁଣେ: ସାରା ବିଶ୍ବକୁ ଚେତାବନୀ ଦେଲେ ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରାମର୍ଶ ଦାତା ଅଜିତ ଡୋଭାଲ । ମାରାତ୍ମକ ଭାଇରସକୁ ଜାଣିଶୁଣି  ଅସ୍ତ୍ର ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି ଅଜିତ ଡୋଭାଲ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶକୁ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷମତା ସହିତ ବାୟୋ-ଡିଫେନ୍ସ, ବାୟୋ ସୁରକ୍ଷା ନିର୍ମାଣ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ।  ପୁଣେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କେନ୍ଦ୍ର ଦ୍ବାରା ଆୟୋଜିତ ପୁଣେ ଡାଏଲଗ ଅନ୍ ନ୍ୟାସନାଲ ସିକ୍ୟୁରିଟି (PDNS)୨୦୨୧ରେ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଓ ମହାମାରୀ ଯୁଗରେ ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରସ୍ତୁତି ବିଷୟରେ ଡୋଭାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିଡ-୧୯ ମହାମାରୀ ଓ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସବୁଠାରୁ ଚିରସ୍ଥାୟୀ ବାର୍ତ୍ତା ହେଉଛି କେବଳ ସମସ୍ତଙ୍କର କଲ୍ୟାଣ ଏହା ସମସ୍ତଙ୍କ ବଞ୍ଚିବା ନିଶ୍ଚିତ କରିବ । ସେ କହିଛନ୍ତି କି ଏକ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂତାଣୁକୁ ସୁଚିନ୍ତିତ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର କରିବା ଏକ ଗମ୍ଭୀର ବିଷୟ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତକୁ ଏଭଳି ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ସହ ଲଢ଼େଇ କରିବାକୁ ଏକ ନୂଆ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଅଜିତ ଡୋଭାଲ ।

ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ  ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସେ କହିଛନ୍ତି କି ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଓ ମହାମାରୀ ସୀମାହୀନ ବିପଦ । ସେମାନଙ୍କୁ ଏକାକୀ ଯୁଦ୍ଧ କରାଯାଇପରିବ ନାହିଁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟ ହେଉଛି ଆମକୁ ଏକ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ବିଶ୍ବ ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ବିପଦ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଅଜିତ ଡୋଭାଲ । କାରଣ ଏହା ପୃଥିବୀର ସମ୍ବଳର ଉପଲବ୍ଧତା ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ । ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଅସ୍ଥିରତାକୁ ତୀବ୍ର କରିପାରେ । ବୃହତ ଜନସଂଖ୍ୟାକ ମଧ୍ୟ ବିସ୍ଥାପନକୁ ନେଇପାରେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି NSA ଅଜିତ ଡୋଭାଲ । ସେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି କି ଆସନ୍ତା ନଭେମ୍ବର ଆରମ୍ଭରେ ଗ୍ଲାସୋଗରେ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀ ଅନଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଭାରତ ଜଳବାୟୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ପୂରଣ କରିବାକୁ ପ୍ରତିଶୃତିବଦ୍ଧ ଏବଂ ଅନେକ ପଦେକ୍ଷପ ମଧ୍ୟ ନେଇ ସାରିଛି । ପ୍ରକୃତି ସହ ସମନ୍ବୟ ଭାରତୀୟ ସଭ୍ୟତାର ମୂଳଦୁଆ ପାଲଟିଛି ବୋଲି କହିଥିଲେ ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରାମର୍ଶ ଦାତା ଅଜିତ ଡୋଭାଲ ।

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.