ଉଦ୍ଧବଙ୍କୁ ଚ୍ୟାଲେଂଜ୍ କରୁଥିବା ନବନୀତ ରାଣା କିଏ ? କ’ଣ ପାଇଁ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରାଣା ଦମ୍ପତ୍ତି ?

1 min read

ମୁମ୍ବାଇ: ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ହନୁମାନ ଚାଳିଶାକୁ ନେଇ ରାଜନୀତି ଜୋର ଧରିବାରେ ଲାଗିଛି । ନିର୍ଦ୍ଦଳୀୟ ବିଧାୟକ ରବି ରାଣା ଓ ତାଙ୍କର ସାଂସଦ ପତ୍ନୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେଙ୍କ ଘର ଆଗରେ ହନୁମାନ ଚାଳିଶା ପାଠ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିବା ପରେ ପରିସ୍ଥିତି ଭୟଙ୍କର ରୂପ ନେବାରେ ଲାଗିଛି ।

ତେବେ ଉଦ୍ଧବଙ୍କୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଚ କରୁଥିବା  ଏହି ନବନୀତ ରାଣା କିଏ, କ’ଣ ପାଇଁ ସେ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ଜାଣନ୍ତୁ…

 

ଉଭୟ ରବି ରାଣା ଏବଂ ନବନୀତ୍ ରାଣା ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ବିଦର୍ଭ ଅଞ୍ଚଳର ଅଟନ୍ତି। ରବି ବଦନେରାର ତିନିଥର ସ୍ବାଧିନ ବିଧାୟକ ହୋଇଥିବାବେଳେ ନବନୀତ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ସାଂସଦ ଭାବରେ ଅମରାବତୀ (ଏସସି) ଆସନରୁ ଆସିଛନ୍ତି। ୩୬ ବର୍ଷିୟ ନବନୀତ  ଏବଂ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ‘ୟୁବା ସ୍ବାଭିମାନ’ ନାମକ ଏକ ପାର୍ଟି ଚଲାନ୍ତି | ଅମରାବତୀର ମୂଳ ବାସିନ୍ଦା ରବି ରାଣା ଅମରାବତୀ କଲେଜରୁ ବି.କମ୍ ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି।

ରବି ୨୦୦୯, ୨୦୧୪ ଏବଂ ୨୦୧୯ ମସିହାରେ ବଦନେରାରୁ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଜିତିଥିଲେ | ସେ ୨୦୧୪ ରୁ ୨୦୧୯ ମଧ୍ୟରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଥିଲେ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ବିରୋଧୀଦଳ ନେତା ଦେବେନ୍ଦ୍ର ଫଡନାଭିସଙ୍କ ନିକଟତର ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ୨୦୧୯ ରେ, ଯେତେବେଳେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ସରକାର ଗଠନ ପାଇଁ କୌଣସି ଦଳକୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ମିଳିନଥିଲା ସେତେବେଳେ ରବି ରାଣା ବିଜେପି ପାଇଁ ସ୍ବାଧିନ ତଥା ଛୋଟ ଦଳର ସମର୍ଥନ ହାସଲ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ। ତେବେ ତାଙ୍କର ଏହି ଉଦ୍ୟମ ସଫଳ ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ ଏବଂ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେ କଂଗ୍ରେସ ଏବଂ ଏନସିପି ସହାୟତାରେ ସରକାର ଗଠନ କରିଥିଲେ।

 

ନବନୀତଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିବା ଯଦି, ସେ ରାଜନୀତିରେ ଯୋଗଦେବା ପୂର୍ବରୁ ଅଭିନେତ୍ରୀ ଥିଲେ। ୨୦୧୪ ରେ, ନବନୀତ ଏନସିପି ଟିକେଟ୍ ରେ ଅମରାବତୀରୁ ସାଂସଦ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ ସେତେବେଳେ ପରାଜୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା | 2019 ମସିହାରେ, ତାଙ୍କୁ ଏନସିପିରୁ ପୁନର୍ବାର ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସେ ଏହାକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଦେଇଥିଲେ | ଏହାପରେ ସେ ସ୍ବାଧିନ ଭାବେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିଥିଲେ ଏବଂ ଶିବସେନା ଭେଟେରାନ ଆନନ୍ଦ ଆଡସୁଲଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରି ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଜିତିଥିଲେ। ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ସେ ଏନସିପି ଏବଂ କଂଗ୍ରେସର ସମର୍ଥନ ମଧ୍ୟ ପାଇଥିଲେ। ନବନୀତ ଏବଂ ରବି ରାଣା ୩ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୧୧ ରେ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ସେ ପ୍ରାୟ ୩୨୦୦ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ସହ ଏକ ଜନ ବିବାହ ସମାରୋହରେ ବିବାହ କରିଥିଲେ | ଏହି ସମୟରେ ବାବା ରାମଦେବ ମଧ୍ୟ ଆସି ତାଙ୍କୁ ଆଶୀର୍ବାଦ ଦେଇଥିଲେ। ବିସିସିଆଇ ଅନୁଯାୟୀ, ଯୋଗ ଗୁରୁ ସ୍ବାମୀ ରାମଦେବଙ୍କ ଆଶ୍ରମରେ ନବନୀତ ଏବଂ ରବିଙ୍କୁ ଭେଟିଥିବା କୁହାଯାଉଛି। ନବନୀତ୍ ଏବଂ ରବିଙ୍କର ଗୋଟିଏ ଝିଅ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ପୁଅ ଅଛନ୍ତି |

ମୁମ୍ବାଇର ଏକ ପଞ୍ଜାବୀ ପରିବାରରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ନଭନୀତ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ପାଠ ସମାପ୍ତ କରି ମଡେଲିଂର ରାସ୍ତା ଆପଣେଇଲେ ।  ସେ ହିନ୍ଦୀ, ତେଲୁଗୁ, କନ୍ନଡ, ମାଲାୟାଲମ୍ ଏବଂ ପଞ୍ଜାବୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ କାମ କରିଛନ୍ତି।  ନବନୀତ ରାଣାଙ୍କ ଜାତି ସମ୍ପର୍କରେ ମଧ୍ୟ ବିବାଦ ଲାଗି ରହିଛି। ଶିବସେନାର ପୂର୍ବତନ ସାଂସଦ ଆନନ୍ଦ୍ରା ଓ ଆଡସୁଲ ନକଲି ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଦେଇ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଜୁନ୍ ୨୦୨୧ ରେ ବମ୍ବେ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ତାଙ୍କର ଜାତି ପ୍ରମାଣପତ୍ର ବାତିଲ କରାଯାଇଥିଲା । ଏଥିସହ ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜୋରିମାନା ମଧ୍ୟ ଲାଗୁ କରାଯାଇଥିଲା।

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]