ସେନା ଭଳି କୃଷକଙ୍କ ଲାଗି ଏହି ରାଜ୍ୟ ସରକାର କରିବେ କ୍ୟାଣ୍ଟିନ୍

1 min read
MP Government To Open kisan Canteen Just Like Army Canteen

ଭୋପାଳ: ବିଜେପିକୁ ଡରାଉଛି କୃଷକ ଆନ୍ଦୋଳନ । ଦୀର୍ଘ ୫ ମାସରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ହେଲା ଦିଲ୍ଲୀ ସୀମାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଚାଷୀ ଆନ୍ଦୋଳନ ପୂରା ଦେଶକୁ ଡେଇଁଛି । କେନ୍ଦ୍ରର ତିନିଗୋଟି କୃଷି ଆଇନକୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିନେବା ଦାବିରେ କୃଷକଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି ରହିଛି । ଅନ୍ୟପଟେ ଜୟ ଯବାନ, ଜୟ କିଷାନ ନାରା ଦେଉଛନ୍ତି ସମସ୍ତେ । ହେଲେ କୃଷକଙ୍କ ପ୍ରତି କାହାରି ଦରଦ ନଥିବା ଭଳି ମନେ ହେଉଛି । ଏସବୁ ଭିତରେ ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ କିଛି ଚିନ୍ତା କରିଛନ୍ତି ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ବିଜେପି ସରକାର ।

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ଆର୍ମି କ୍ୟାଣ୍ଟିନ୍ ଭଳି କୃଷକ କ୍ୟାଣ୍ଟିନ୍ ଖୋଲିବ । କୃଷକ କ୍ୟାଣ୍ଟିନରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ରପ୍ତାନୀ ଗୁଣର ସାମଗ୍ରୀ ଶସ୍ତା ଦାମରେ ମିଳିବ । କୃଷକ କ୍ୟାଣ୍ଟିନରୁ କିଣା ଯାଉଥିବା ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଟିକସ ରହିବ ନାହିଁ । ସମସ୍ତ ସାମଗ୍ରୀ କୃଷକଙ୍କ ଟିକସ ମୁକ୍ତ ରହିବ । ଦେଶରେ କୃଷି ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ରର ବିଜେପି ସରକାର ହରଡ଼ଘଣାରେ ପଡ଼ିଥିବା ବେଳେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ବିଜେପି ସରକାରଙ୍କ ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଆନ୍ଦୋଳନକୁ କିଛି ମାତ୍ରାରେ ପ୍ରଶମିତ କରିପାରେ ।

MP Government To Open kisan Canteen Just Like Army Canteen

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ କୃଷି ବିଭାଗ ଅନୁସାରେ, ୨୫୯ ଗୋଟି ମଣ୍ଡିରେ ଏହି କୃଷକ କ୍ୟାଣ୍ଟିନ୍ ଖୋଲିବ । କ୍ୟାଣ୍ଟିନ୍ ସର୍ଭିସ୍ ଡିଫେନ୍ସ (CSD) ଯୋଗୁଁ କୃଷକଙ୍କ ସମ୍ମାନ ବଢ଼ିବ ବୋଲି ରାଜ୍ୟ କୃଷି ମନ୍ତ୍ରୀ କମଲ ପଟେଲ କହିଛନ୍ତି । ଆମ କୃଷକ ସେନାର ଯବାନ ଭଳି । ଲକଡାଉନରେ ସବୁକିଛି ବନ୍ଦ ଥିବାବେଳେ କୃଷକ ଜନତାଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲେ । ଆମେ କୃଷକଙ୍କ ଲାଗି ପ୍ରତିଟି ମଣ୍ଡିରେ ଆର୍ମି ଭଳି କ୍ୟାଣ୍ଟିନ୍ ଖୋଲିବୁ । ଫଳରେ କୃଷକ ରପ୍ତାନୀ ଗୁଣବତ୍ତା ମାନର ସାମଗ୍ରୀ ସେନା ଭଳି ଶୁଲଭ ମୂଲ୍ୟରେ ପାଇ ପାରି ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ।

ମଣ୍ଡିରେ କେବଳ କୃଷକ କ୍ୟାଣ୍ଟିନ୍ ନୁହେଁ ଏଥିସହ କୃଷକଙ୍କ ଲାଗି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇ ଅଟଳ କ୍ଲିନିକ୍ ଖୋଲାଯିବ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି । ମଣ୍ଡିରେ ଧାନ କ୍ରୟ ବେଳେ କୃଷକଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ଦେବା ପାଇଁ ଅଧିକାରୀ ଫାଟକ ନିକଟରେ ଅଭିବାଦନ ଜଣାଇବେ । ଏଥିସହ ମଣ୍ଡିକୁ ଆସୁଥିବା କୃଷକଙ୍କୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ । ଅଟଳ କ୍ଲିନିକରେ ଡାକ୍ତର କୃଷକଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା କରିବେ । କୃଷକଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଖରାପ ଥିଲେ ସରକାର ମାଗଣା ଚିକିତ୍ସା କରିବେ ।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner