ଚୀନରେ ଆଉ ଏକ ଭାଇରସର ଆତଙ୍କ: ୩୨୪୫ ଜଣ ହେଲେଣି ସଂକ୍ରମିତ

1 min read

ବେଜିଂ: ଚୀନର ଉହାନ ସହରରୁ ସାରା ବିଶ୍ୱକୁ ବ୍ୟାପୀ ଥିବା କରୋନାର ପ୍ରକୋପ କମିନଥିବା ବେଳେ ଏବେ ପୁଣି ଚୀନରେ ଦେଖାଦେଇଛି ନୂଆ ଭାଇରସ୍ । ଏଯାବତ୍ ମୋଟ ୩୨୪୫ ଜଣ ଏହି ଭାଇରସ୍ ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇସାରିଛନ୍ତି । ଉତ୍ତର ପଶ୍ଚିମ ଚୀନର ଗଂସୁ ପ୍ରାନ୍ତର ଲାଞ୍ଝିଓରୁ ଏହି ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି । ଲାଞ୍ଝିଓ ଭେଟିନାରୀ ରିସର୍ଚ୍ଚ ସେଣ୍ଟର ଗତ ଡିସେମ୍ୱରରେ ଏହି ରୋଗର ଆଣ୍ଟିବଡ଼ି ସମ୍ପର୍କରେ ଚୀନ ସରକାରଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦେଇସାରିଛନ୍ତ । ଚୀନର ଗାଂସୁ ପ୍ରାନ୍ତରେ ଏଯାବତ୍ ୨୧ ହଜାର ୮୪୭ ଲୋକଙ୍କ ଟେଷ୍ଟିଂ ହୋଇସାରିଛି । ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୩୨୪୫ ଜଣ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି । ତେବେ ଗାଂସୁ ଆଞ୍ଚଳିକ କେନ୍ଦ୍ର,( ରୋଗ  ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଏବଂ ନିରାକରଣ) ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଏହି ରୋଗର ନାମ ହେଉଛି ବ୍ରୁସେଲ୍ଲୋସିସ୍( Brucellosis) ।

3000 people test positive for Brucellosis in China

          ଗ୍ଳୋବାଲ୍ ଟାଇମ୍ସରେ ପ୍ରକାଶିତ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ବ୍ରୁସେଲ୍ଲୋସିସ୍ ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ପାଇଁ ଲାଞ୍ଝିଓ ଭେଟିନାରୀ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଦେଶର ୧୧ ପବ୍ଳିକ୍ ମେଡିକାଲ ଏବଂ ହସ୍ପିଟାଲକୁ କାମରେ ଲଗାଇଛି । ଏହି ହସ୍ପିଟାଲ ଗୁଡ଼ିକରେ ବ୍ରୁସେଲ୍ଲୋସିସ୍ ରୋଗୀଙ୍କ ମାଗଣା ପରୀକ୍ଷା ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଉଛି । ଏଥିସହିତ ଲୋକଙ୍କୁ ଏଥିରୁ ବର୍ତ୍ତିବା ପାଇଁ ସଚେତନ କରାଯିବ ।

3000 people test positive for Brucellosis in China

          ଲୋକଙ୍କୁ ଏହି ରୋଗ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚିତ କରିବା ପାଇଁ ଅନଲାଇନ୍ କାଉନସିଲିଂ ମଧ୍ୟ କରାଯାଉଛି । ଯେଉଁ ଲୋକ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ମାସକ ମଧ୍ୟରେ ବହୁବାର ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଉଛି । ସେମାନଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥାକୁ ବାରମ୍ୱାର ମନିଟରିଂ କରାଯାଉଛି । ବ୍ରୁସେଲ୍ଲୋସିସ୍ ନେଇ ଏଯାବତ୍ ୨୩ ହଜାର ୪୭୯ଲୋକଙ୍କ କାଉନସିଲିଂ ସରିଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ୩ ହଜାର ୧୫୯ ଲୋକଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା ସମ୍ପର୍କରେ ନୂଆ ରେକର୍ଡ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଗାଂସୁ ପ୍ରାନ୍ତରେ ସଚେତନତା ନେଇ ୧୫ ହଜାର ପ୍ରଚାର ସାମଗ୍ରୀ ବଣ୍ଟାଯାଇଛି  । ସାଧାରଣତଃ ଏହି ରୋଗ ମେଣ୍ଢାଙ୍କୁ ହେଉଥାଏ । କିନ୍ତୁ ମହିଳା କିମ୍ୱା ପୁରୁଷଙ୍କୁ ଏହି ରୋଗ ହେବା ଫଳରେ ସେମାନଙ୍କ ଅଣ୍ଡକୋଷ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥାଏ । ଏବଂ ପ୍ରଜନନ ପ୍ରଣାଳୀ ଏବଂ ପ୍ରଜନନ କ୍ଷମତାକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ ।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner