ଜାପାନ ଓ ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପସନ୍ଦର ସ୍ଥାନ କୋଣାର୍କ !

1 min read

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆସନ୍ତା ମାସରେ ଭାରତ ଗସ୍ତରେ ଆସିବେ ଜାପାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସିଞ୍ଜୋ ଆବେ । ଏହି ଅବସରରେ ସେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କୁ ଭେଟିବେ । ୨ ଦେଶର ରାଷ୍ଟ୍ର ମୁଖ୍ୟଙ୍କ ସହ ହେବ ଦ୍ୱି-ପାକ୍ଷିକ ଆଲୋଚନା । ତେବେ, କେଉଁଠି ଭେଟିବେ ୨ ରାଷ୍ଟ୍ର ନେତା । ପ୍ରମୁଖ ଭେନ୍ୟୁ ହେବ କି ଓଡ଼ିଶା ? ଏନେଇ ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି । ଆସାମର ଗୌହାଟି କିମ୍ବା ଓଡ଼ିଶାର ଭୁବନେଶ୍ୱର, କୋଣାର୍କରେ ଦୁଇ ନେତା ଭେଟିବା ନେଇ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି ।

FILE PHOTO

ସମ୍ମିଳନୀ ପାଇଁ କୋଣାର୍କର ସୂର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ଦିର ଏକ ଭଲ ସ୍ଥାନ ହୋଇପାରେ । ଐତିହାସିକ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ଦିରକୁ ସମ୍ମିଳନୀରେ ପ୍ରମୁଖ ସ୍ଥାନ ହିସାବରେ ସ୍ଥାନିତ କରାଯାଇପାରେ । ଯେମିତି ଗତ ଅକ୍ଟୋବରରେ ଚୀନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସି ଜିନପିଙ୍ଗଙ୍କ ଗସ୍ତ ବେଳେ ମହାବଳୀପୁରମରେ ହୋଇଥିଲା । ଠିକ୍ ସେମିତି କିଛି ଅନୁଭବ ଓ ଅନୁଭୂତି ଦେଇପାରେ କୋଣାର୍କ । ସିଞ୍ଜୋ ଆବେଙ୍କ ଗସ୍ତ ଓ ଦ୍ୱି-ପାକ୍ଷିକ ସ୍ଥାନ ଚୂଡ଼ାନ୍ତରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଲାଗି ପଡ଼ିଛନ୍ତି ।

Konark Sun Temple

ଜାପାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସିଞ୍ଜୋ ଆବେ ଡିସେମ୍ବର ୧୩ରୁ ୧୭ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ଗସ୍ତରେ ଆସିବେ । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କୁ ଭେଟି ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ଆଲୋଚନା କରିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି । ୨୦୧୭ରେ ସିଞ୍ଜୋ ଆବେ ଦ୍ୱି-ପାକ୍ଷିକ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ଭାରତ ଆସିଥିଲେ । ଅହମଦାବାଦରେ ପିଏମ୍ ମୋଦିଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ । ୨୦୧୮ରେ ମୋଦି ଜାପାନ ଯାଇଥିଲେ ।

FILE PHOTO

ତେବେ, ଭାରତର ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ରାଜ୍ୟରେ ଜାପାନର କେତକ ପ୍ରକଳ୍ପ ଚାଲୁଥିବାରୁ ଏହି ଅଞ୍ଚଳକୁ ଫୋକସ କରାଯାଉଛି ।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner