ମେୟର ଓ ପୌରାଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦବୀ ନେଇ ହେବ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ନିର୍ବାଚନ: ସର୍ବସାଧାରଣଙ୍କ ମତାମତ ନେଇ ଚିଠା ପ୍ରସ୍ତାବ ଜାରି

1 min read

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଏଣିକି ଭୋଟରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସିଧାସଳଖ ନିର୍ବାଚିତ ହେବେ ପୌରଧ୍ୟକ୍ଷ ଓ ମହାନଗର ନିଗମ ମେୟର । ପୂର୍ବରୁ ରାଜ୍ୟ କ୍ୟାବିନେଟ ଏନେଇ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଗୃହ ଓ ନଗର ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗର ପକ୍ଷରୁ ବିଧିବଦ୍ଧ ଭାବେ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି ହୋଇଛି । ଏଥିପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ମ୍ୟୁନିସିପାଲ(ସୀମା ପୁନନିର୍ଦ୍ଧାରଣ) ରୁଲ୨୦୨୧ର ହେବ ସଂଶୋଧନ । ନଗର ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଚିଠା ପ୍ରସ୍ତାବ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି । ସର୍ବସାଧାରଣଙ୍କ ମତାମତ ପାଇଁ ଚିଠା ପ୍ରସ୍ତାବ ଜାରି ହୋଇଛି । ନୂତନ ଚିଠା ପ୍ରସ୍ତାବର ନାମ ହେଲା ଓଡ଼ିଶା ମ୍ୟୁନିସିପାଲ ଓ୍ୱାର୍ଡ ସୀମା ପୁନନିର୍ଦ୍ଧାରଣ ସଂଶୋଧନ ଅଧିନିୟମ ୨୦୨୧ । ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ପାଇଁ ସମ୍ପୃକ୍ତ ପୌରାଞ୍ଚଳର ୨ଜଣ ଭୋଟର ଦସ୍ତଖତ କରିବେ । ସେହିପରି କାଉନସିଲରଙ୍କ ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ରରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଓ୍ୱାର୍ଡର ୨ଜଣ ଦସ୍ତଖତ କରିବେ । ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଓ କାଉନସିଲର ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପୃଥକ ବ୍ୟାଲେଟ୍ ବକ୍ସ ବ୍ୟବହାର ହେବ । ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଓ କାଉନସିଲର ଭୋଟ୍ ପାଇଁ ୨ଟି ଅଲଗା ବ୍ୟାଲେଟ ପେପର ଦିଆଯିବ । ଇଭିଏମରେ ଭୋଟ ହେଲେ ୨ଟି ପୃଥକ ଇଭିଏମ ମେସିନ ବ୍ୟବହାର ହେବ । ଗୋଟିଏ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦ ଓ ଅନ୍ୟଟି କାଉନସିଲର ପଦ ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ରହିବ ।

ଏଥିସହିତ ପଢ଼ନ୍ତୁ: ସମ୍ଭାବ୍ୟ ତୃତୀୟ ଲହର ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରୀୟ ଟାସ୍କଫୋର୍ସ ଗଠନ: ଡିଏମଇଟି ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]
Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published.