WHOର ତାଲିକାରେ ଟପ୍ ୧୦ ଦେଶ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିଭାଉଛନ୍ତି ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କାର୍ଯ୍ୟ

1 min read

ନନ୍ଦିଘୋଷ ବ୍ୟୁରୋ: କୋଭିଡରେ ଭୁଷୁଡ଼ି ପଡ଼ିଛି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା  । ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ସମାନ ସ୍ଥିତି  । ପ୍ରତିଟି ଦେଶର ସରକାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ  ସେବାକୁ ସୁଦୃଢ କରିବାକୁ ଲାଗି ପଡିଛନ୍ତି  । କାରଣ ୨୦୨୧ ମସିହାରେ କୋଭିଡର ପ୍ରଖର କହର ଭିତରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବିପର୍ଯ୍ୟ ହୋଇ ପଡିଛି  । ତେଣୁ ଏହାରି ଭିତରେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ବିଭିନ୍ନ ମାପ ଦଣ୍ଡରେ ଦେଶ ଗୁଡ଼ିକର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ପରଖିଛନ୍ତି  । ବିଶ୍ୱର ଟପ୍ ୧୦ ଦେଶ ଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ କ୍ରମାନ୍ୱୟ ଅନୁଯାୟୀ ଜାରି କରିଛି ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ  ।

ବିଭିନ୍ନ ଦେଶରେ କେବଳ ସରକାରୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂସ୍ଥାନ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରନ୍ତି ଦେସବାସୀ  । ବିଭିନ୍ନ ସରକାରୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଇନ୍ସୁରାନ୍ସ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ନିର୍ଭର କରନ୍ତି ଅନେକ ଦେଶବାସୀ  । ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଯେଉ ଦଶଟି ଦେଶକୁ କ୍ରମାନ୍ୱୟରେ ପ୍ରକାଶ କରିଛି  । ସେହି ଦେଶରେ ସାଧାରଣ ଲୋକ ସରକାରୀ  ମେଡିକାଲରେ ଚିକିତ୍ସା ହେବାକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦେଇଥାନ୍ତି  । ସେହିପରି ସରକାରୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଇନ୍ନ୍ୟୁରାସ୍ନକୁ ମଧ୍ୟ ଆପଣାଇ ଥାଆନ୍ତି   ।

ଏହି କ୍ରମରେ ପ୍ରଥମରେ ରହିଛି ଫ୍ରାନ୍ସ

ବିଶ୍ୱରେ ଫ୍ରାନ୍ସର ସ୍ୱାସ୍ଯ୍ୟ ସୁବିଧା ସର୍ବୋକୃଷ୍ଟ  । ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସୁବିଧା ଦେବାରେ ଏହି ଦେଶ ବିଶ୍ୱରେ ଶୀର୍ଷ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଛି  । କାରଣ  ଫ୍ରାନ୍ସ ବାସୀନ୍ଦା ପ୍ରଥମତଃ ସରକାରୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ବିଶ୍ୱସନୀୟ ଭାବିଥାନ୍ତି  । ଅର୍ଥାତ ସରକାରୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରରେ  ସମସ୍ତ ସୁବିଧା ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦ୍ଧିଷ୍ଟ ରହିଥାଏ  ।

ଜର୍ମାନୀ

ଜର୍ମାନୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବାରେ ବିଶ୍ୱର ଦ୍ୱିତୀୟ ସର୍ବୋକୃଷ୍ଟ  ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଛି । ହେଲ୍ଥ ସିଷ୍ଟମରେ ଏହା ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଛି  । ଜର୍ମାନୀର ମେଡିକାଲ ବହୁତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଛି  । ଏହି ଦେଶରେ ହେଲ୍ଥ କେୟାର ସିଷ୍ଟମ ପବ୍ଲିକ ପ୍ରାଇଭେଟ ପାର୍ଟନରସିପ ମଡେଲରେ ଚାଲିଛି  ।   

ସିଙ୍ଗାପୁର

ସେହିପରି ତୃତୀୟରେ ରହିଛି ସିଙ୍ଗାପୁର  । ଯାହାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ୟୁରୋପ ଦେଶର ସର୍ବୋକୃଷ୍ଟ  । ଏଠାକାର ଲୋକେ ସରକାରୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସୁବିଧା ସହ ସରକାରୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମାକୁ ମଧ୍ୟ  

ବ୍ରିଟେନ

ବିଶ୍ୱର ଚତୁର୍ଥ ପୋଜିସନରେ ରହିଛି ବ୍ରିଟେନ  । ଯେଉଁଠାରେ ହେଲ୍ଥ ସେଣ୍ଟର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ସରକାରଙ୍କ ହାତରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ  । ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ସରକାରୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସୁବିଧାରୁ ଲାଭ ପାଇଥାନ୍ତି  ।

ସେହିପରି ତାଲିକାର ପଞ୍ଚମରେ ରହିଛି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ସ୍ୱିଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡ, ୟୁନାଇଟେଡ଼ ଆରବ ଏମିରଟସ, ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡ, ଜାପାନ ଏବଂ ଅନ୍ତିମରେ ଅର୍ଥାତ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନର ଟପ ଟେନରେ ରହିଛି ଲକ୍ଜର୍ମବର୍ଗ  । 

 

 

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *