ଦେଶରେ କରୋନା ପାଇଁ ଜନତା କର୍ଫ୍ୟୁ ଏବଂ ରାଜ୍ୟରେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ର ପ୍ରଭାବ

1 min read

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବିଶ୍ୱ ର ୧୮୬ ଟି ଦେଶ କରୋନା ଜୀବାଣୁଙ୍କ ପାଇଁ ଅସୁରକ୍ଷିତ। ଏହି ବିପଜ୍ଜନକ ସଂକ୍ରମଣର ପ୍ରଭାବ ଭାରତରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ଦେଶର ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଖରାପ ହେବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ, ତେଣୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ କର୍ଫ୍ୟୁ ଲାଗୁ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ଜନସାଧାରଣ କର୍ଫ୍ୟୁକୁ ମଧ୍ୟ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇଛନ୍ତି ।  ଜନସାଧାରଣ କର୍ଫ୍ୟୁ ରବିବାର ସକାଳ ୭ ଟାରୁ ରାତି ୯ ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହେବ।

ଦିଲ୍ଲୀ, ମୁମ୍ବାଇ, କୋଲକାତା, ନୋଏଡା, ଲକ୍ଷ୍ନୗ, ବାଙ୍ଗାଲୋର, ଓଡ଼ିଶା ସମେତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରମୁଖ ସହରରେ ମଲ୍ ଏବଂ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥାନଗୁଡିକ ବନ୍ଦ ହୋଇସାରିଛି । ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ବସ୍ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯାଇଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଅନେକ ବିମାନ ମଧ୍ୟ ବାତିଲ କରାଯାଇଛି।

ସେପଟେ ଜନତା କର୍ଫ୍ୟୁର ପୁରା ପ୍ରଭାବ ପ୍ରଥମରୁ ଓଡିଶା ଉପରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଲୋକେ ଏହାକୁ ସମ୍ପୁଣ୍ଣ ରୂପରେ ସମର୍ଥନ କରିଛନ୍ତି  । ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାରେ ରାସ୍ତା ଘାଟ ଦୋକାନ ବଜାର ସବୁ ବନ୍ଦ ରହିଛି ।

ଆଜି ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ହେବ ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ଓଡ଼ିଶା। ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ବନ୍ଦ ରହିଛି ୫ଟି ଜିଲ୍ଲା, ଭୁବନେଶ୍ୱର ସମେତ ୮ଟି ସହର । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଷ୍ଟ୍ର।ଟେଜିକୁ ସଫଳ କରିବା ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶାବାସୀଙ୍କୁ ଆହ୍ଵାନ ଦେଇଛନ୍ତି । ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହେ ଅର୍ଥାତ୍‌ ୨୨ ମାର୍ଚ୍ଚ ରବିବାର ସକାଳ ୭ଟାରୁ ୨୯ମାର୍ଚ୍ଚ ରାତି ୯ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିଷ୍ପତି ନେଇଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ ଜରୁରୀ ସେବା ଯେମିତି ପ୍ରଭାବିତ ହେବନି, ତା’ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଆହ୍ଵାନ, କରୋନାକୁ ପୂରାଇ ଦିଅନ୍ତୁନି ଘରେ। ଅତି ଜରୁରୀ ନଥିଲେ ପଦାକୁ ନଆସିବାକୁ ସେ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି । ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହକୁ ଜିତିଗଲେ, ଏ ଯୁଦ୍ଧକୁ ଜିତି ହେବ ବୋଲି ନବୀନ କହିଛନ୍ତି ।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *