କମିବ ତେଲ ଦର, ବଜାରକୁ ଆସିବ ଏମ୍-୧୫ ଫୁଏଲ୍!

1 min read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଗାଡ଼ିରେ ତେଲ ପକାଇଲାବେଳେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଏହାର ଦର ବାଧୁଥିବ ନିଶ୍ଚୟ । ତେଲ ଦର ବଢ଼ିବା ସହ ଅନ୍ୟ ସବୁ ସାମଗ୍ରୀର ଦର ବି ବଢ଼ୁଛି । ଏହା ସହ ଲୋକଙ୍କ ଚିନ୍ତା ବି ବଢ଼ୁଛି । ଆପଣ ଯଦି ତେଲ ଦର ବଢ଼ିବା ନେଇ ଚିନ୍ତାରେ ଥାଆନ୍ତି ତାହାଲେ ଆଉ ଚିନ୍ତା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । କାରଣ ଦେଶରେ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଶସ୍ତା ହୋଇପାରେ ତେଲ ଦର ।

ଲୋକଙ୍କୁ ମହଙ୍ଗାମାଡ଼ରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ପେଟ୍ରୋଲରେ ମିଶାଯିବ ଏମ୍- ୧୫ । ଅର୍ଥାତ ପେଟ୍ରୋଲରେ ୧୫ ପ୍ରତିଶତ ମିଥାନେଲ ମିଶାଯିବ । ଏହାର ଟ୍ରାଏଲ ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର । ପେଟ୍ରୋଲରେ ୧୫ ପ୍ରତିଶତ ମିଥାନେଲ ମିଶାଯାଇ ଟ୍ରାଏଲ୍ କରାଯାଉଛି । ଆଉ ଏହି ମିଶ୍ରିତ ତେଲକୁ କୁହାଯାଉଛି ଏମ୍-୧୫  ଫୁଏଲ୍ ।

ଏହି ଟ୍ରାଏଲ ଯଦି ସଫଳ ହୁଏ ତାହାଲେ ଦେଶରେ ଖୁବ୍ କମ୍ ଦିନରେ ଶସ୍ତାରେ ମିଳିବ ଗାଡ଼ି ତେଲ । ଏଥିଯୋଗୁ ଚାଳକ ଲାଭବାନ ହେବା ସହ ବିଭିନ୍ନ ସାମଗ୍ରୀ ଆଉ ମହଙ୍ଗା ହେବନାହିଁ ।

ଏହା ପେଟ୍ରୋଲକୁ ରିପ୍ଲେସ କରିପାରିବ । ଏହି ତେଲ ଗାଡ଼ରେ ପଡ଼ିଲେ ପ୍ରଦୂଷଣ ମଧ୍ୟ କମ୍ ହୁଏ । ଡିଜେଲ ବଦଳରେ ଏବେ ମିଥାନେଲକୁ ପୁରାପୁରି ରିପ୍ଲେସ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର । ଗୋଟିଏ ଲିଟର ତେଲ ପାଇଁ ୩୬ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଉଥିଲାବେଳେ ମିଥାନେଲ ପାଇଁ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥାଏ ମାତ୍ର ୨୦ ଟଙ୍କା । ତେଣୁ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କଲେ ପେଟ୍ରୋଲ ଦର କମିବା ସହ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କର ଖର୍ଚ୍ଚ କିଛିଟା କମିବ ।

 

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]