ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ମହଙ୍ଗା ମାଡ଼, ଲଙ୍କା କେଜି ୭୦୦, ଆଳୁ କେଜି ୨୦୦

 

କଲମ୍ବୋ: ଭାରତର ପଡ଼ୋଶୀ ଦେଶ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ହାହାକାର ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ଦୈନନ୍ଦିନ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀର ମୂଲ୍ୟ ଆକାଶ ଛୁଆଁ ହୋଇଛି । ମହାଙ୍ଗା ମାଡ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ହନ୍ତଶନ୍ତ କରିଛି । ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ଗୋଟିଏ ମାସରେ ଖାଦ୍ୟ ଓ ପାନୀୟ ସାମଗ୍ରର ମୂଲ୍ୟ ୧୫ ପ୍ରତିଶତ ମହଙ୍ଗା ହୋଇଛି । ସେଠାରେ ୧୦୦ ଗ୍ରାମ କଞ୍ଚାଲଙ୍କାର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ୭୧ ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ଅର୍ଥାତ ବର୍ତ୍ତମାନ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ଏକ କିଲୋ କଞ୍ଚାଲଙ୍କାର ମୂଲ୍ୟ ୭୦୦ରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି । ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ କଞ୍ଚାଲଙ୍କାର ମୂଲ୍ୟ ୨୫୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।

ପନିପରିବା ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ମହଙ୍ଗା ହୋଇଛି । ପନିପରିବା ମୂଲ୍ୟରେ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଏହା ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ଉପରେ ବହୁତ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଛି । ଯାହା ଫଳରେ ୨.୨ କୋଟି ଜନସଂଖ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ଏହି ଦେଶର ଇତିହାସରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ଅର୍ଥନୈତିକ ସଙ୍କଟ ଦେଇ ଗତି କରୁଛି । ନଭେମ୍ବର ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଏହାର ବୈଦେଶିକ ମୁଦ୍ରା ଭଣ୍ଡାର ପ୍ରାୟ ୧.୬ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାରକୁ ଖସି ଆସିଛି । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସରକାର ଅନେକ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀର ଆମଦାନୀ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲା, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀର ଅଭାବ ବଢ଼ି ଯାଇଛି । ଏହି କାରଣରୁ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଛି ।

ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ଗତ ଚାରି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ଏଲପିଜି ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୮୫ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ଆମଦାନୀ ହୋଇନଥିବାରୁ ଦୁଗ୍ଧ ମୂଲ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି । ଏକ ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ଅନୁଯାୟୀ, ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ନିଜ ଦେଶରେ ବହୁ ପରିମାଣର ଖାଦ୍ୟ ଶସ୍ୟ ଆମଦାନୀ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବୈଦେଶିକ ମୁଦ୍ରା ଅଭାବର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛି । ଯାହା ଫଳରେ ଏହା ସିଧାସଳଖ ଭାବରେ ତାଙ୍କ ଖାଦ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକତା ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଛି ।

ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ପନିପରିବାର ମୂଲ୍ୟ:

ବାଇଗଣ: ୧୬୦/ କେଜି

କଲରା: ୧୬୦ ଟଙ୍କା/ କେଜି

ଭେଣ୍ଡି: ୨୦୦ ଟଙ୍କା/ କେଜି

ଟମାଟୋର: ୨୦୦ ଟଙ୍କା/ କେଜି

ବନ୍ଧାକୋବି: ୨୪୦ ଟଙ୍କା/ କେଜି

ବିନ୍ସ: ୩୨୦/ କେଜି

ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୧୯ରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟଟନରୁ ପ୍ରାୟ ୪ ବିଲିୟନ ଡଲାର ରୋଜଗାର କରିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ମହାମାରୀ ହେତୁ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଶିଳ୍ପ ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି । ଯାହା ଫଳରେ ଏହା ସିଧାସଳଖ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଅର୍ଥନୀତିରେ ପଡ଼ିଛି । ଏକ ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ସହିତ ଆଲୋଚନା କରି ୩୧ ବର୍ଷିୟ ନିଲୁକା ଦିଲଋକ୍ଷୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୂର୍ବରୁ ସେ ପ୍ରତିଦିନ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ମାଛ ଏବଂ ପନିପରିବା ଦେଉଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେ ସେମାନଙ୍କୁ ଭାତ ସହିତ ଏକ କେବଳ ଏକ ତରକାରୀ ଦେଉଛୁ । ସେ ଆହୁରି କହିଥିଲେ କି ପୂର୍ବରୁ ଆମେ ଦିନକୁ ତିନିଥର ଖାଉଥିଲୁ କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ବେଳେବେଳେ ଆମେ କେବଳ ଦୁଇଥର ଖାଇବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେଉଛୁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.