ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସରେ ସେନାର ନୂତନ ପୋଷାକ

1 min read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସେନା ପାଳୁଛି ୭୪ ତମ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ  । ଭାରତୀୟ ଯବାନଙ୍କ ସୌର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ସାମାର୍ଥ୍ୟକୁ ସମ୍ମାନ ଜଣାଉଛି ସମଗ୍ର ଦେଶ  । ସେନାର ପରେଡ଼ ସମୟରେ କିଛି ନୂଆ ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି  । ଶନିବାର ସେନାର ପାରାସୁଟ ରେଜିମେଣ୍ଟର ଯୁନିଫର୍ମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଘଟିଛି  ଜାତୀୟ ଖବର ସରାବରାହ ସଂସ୍ଥା ANI ଏହି ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି  । ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ପାରାସୁଟ ରେଜିମେଣ୍ଟ ନୂଆ ୟୁନିଫର୍ମରେ ନଜର ଆସିଛନ୍ତି  ।

ଭାରତୀୟ ସେନା ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ୭୪ ତମ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ ପାଳନ କରୁଛି  । ଏହି ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସରେ  ଯବାନମାନେ ନୂଆ ପୋଷାକ ପରିଧାନ କରି ପରେଡ କରିଥିଲେ  । ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ସାର୍ବଜନୀନ ହୋଇଥିଲା ଏହି ନୂତନ ୟୁନିଫର୍ମ  । ସୂଚନା ମୁତାବକ ଏହି ୟୁନିଫର୍ମ ଡିଜିଟାଲ କମ୍ବୋର୍ଡ ପଦ୍ଧତିରେ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି  । ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ପାରିପାର୍ଶ୍ୱିକ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦେଖି ସେନାକୁ ଏହି ୟୁନିଫର୍ମ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି  ।

ଶତ୍ରୁ ପକ୍ଷ ବିରୋଧରେ ଯୁଦ୍ଧ କରିବାବେଳେ ଏହି ଡ୍ରେସ ଯବାନଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ  । ଯୁଦ୍ଧ କ୍ଷେତ୍ରରେ କାର୍ଯ୍ୟ କଲାବେଳେ ଏହିଭଳି ଯୁନିଫର୍ମ ଶତ୍ରୁପକ୍ଷକୁ ନାକେଦମ କରିଥାଏ  । ଯେପରି ସହଜରେ ଏଭଳି ପୋଷାକ ଚିହ୍ନାଏ ଦେଇନଥାଏ  । ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଏକଦମ ସହାୟ ହୋଇଥାଏ  । ଏହି ପୋଷାକରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ସୁବିଧା ମଧ୍ୟ ରହିଛି  । ଏହି ପୋଷାକ ଆଜି ଆସିନାହିଁ  । ପୂର୍ବରୁ ଏହାକୁ ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ଗବେଷଣା ମାନ ଡାରି ରହିଥିଲା  । ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ସେନାର କର୍ମଚାରୀ ଉକ୍ତ ପୋଷାକକୁ ଟ୍ରାଏଲ କରିଥିଲେ  । ଶେଷରେ ପାରାସୁଟ ରେଜିମେଣ୍ଟ ପାଇଁ ଏହି ୟୁନିଫର୍ମକୁ ମିଳିଥିଲା ସିଗନାଲ  ।

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]
Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published.