ବାଲାକୋଟ ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକକୁ ପୁରିଲା ୨ ବର୍ଷ: ବାୟୁସେନା ଦେଖାଇଲା କିପରି ବାଲାକୋଟରେ ପାକ୍‌ ଉପରେ ହୋଇଥିଲା ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍

1 min read

ଦୁଇ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଜୈଶ-ଏ-ମହମ୍ମଦ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନର ଶିବିରକୁ ଭାଙ୍ଗିବା ପାଇଁ ବାଲାକୋଟ ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକର ଦ୍ୱିତୀୟ ବାର୍ଷିକୀ ଉତ୍ସବରେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ଆଉ ଏକ ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ କରିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏହି ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ କୌଣସି ଦେଶ କିମ୍ବା କୌଣସି ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ଉପରେ କରାଯାଇ ନାହିଁ । ବରଂ ଏହା ଏକ ଅଭ୍ୟାସ ଭାବରେ ହୋଇଛି। ଦୀର୍ଘ ଦୂରଗାମୀ ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ ଉପରେ ଅଭ୍ୟାସ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା। ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ବାଲାକୋଟରେ ପ୍ରକୃତ ଅପରେସନ୍ କରି ଆତଙ୍କବାଦୀ ଶିବିରକୁ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଥିବା ସମାନ ଯବାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏହି ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ କରାଯାଇଥିଲା।

ବାଲକୋଟ ଅପରେସନର ଦ୍ୱିତୀୟ ବାର୍ଷିକୀରେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ମୁଖ୍ୟ ମଧ୍ୟ ସମାନ ପାଇଲଟଙ୍କ ସହ ସମାନ ମଲ୍ଟି ରୋଲ ବିମାନ ସୁଖୋଇ ଏବଂ ମିରାଜରେ ଉଡ଼ିଥିଲେ । ପାଇଲଟ ଏବଂ ବିମାନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଥିଲେ। ସେହିଭଳି ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ ମଧ୍ୟ ବାଲାକୋଟର ସଫଳ ବାୟୁସେନା ପାଇଁ ବାୟୁସେନାକୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି।

ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଶିବିର ବାୟୁସେନାର ସ୍ପାଇସ୍ ୨୦୦୦ ବୋମା ଦ୍ୱାରା ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଏହି ଅଭ୍ୟାସ ପାଇଁ ସମାନ ପ୍ରକାରର ଗୁଳି ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିଲା। ମିରାଜ୍ ୨୦୦୦ ସ୍କ୍ୱାର୍ଡନ ଏହି ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ଭାରତର ଫ୍ରଣ୍ଟଲାଇନ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ସୁଖୋଇ ସମେତ ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ଯୁଦ୍ଧବିମାନ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟରେ ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ। ବାୟୁସେନା ଅଭ୍ୟାସ ବେଳର ଏକ ଭିଡିଓ ଜାରି କରି ଦର୍ଶାଇଛି ଯେ ଏହା କିପରି ଏକ କଂକ୍ରିଟ ଟାର୍ଗେଟକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ନଷ୍ଟ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲା।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner