ଋଣ ନେଇ ଆମେରିକା ଯାଇଥିଲା ଭାରତୀୟ ହକି ଟିମ୍; ହାତେଇଥିଲା ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ

1 min read

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜୁଲାଇ ୨୩ରେ ଜାପାନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଟୋକିଓ ଅଲମ୍ପିକ୍ସ ୨୦୨୦। କରୋନା ଲାଗି ଗତ ବର୍ଷ ଏହାକୁ ସ୍ଥଗିତ କରାଯାଇଥିଲା। ଅଲମ୍ପିକ୍ସ ଖେଳକୁ ନେଇ ଅନେକ ଜଣା ଅଜଣା ଘଟଣା ରହିଛି । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣନ୍ତୁ ସେଭଳି ଏକ ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ…

1932 Olympic Gamesରେ ଭାରତୀୟ ହକି ଟିମ୍ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ହାତେଇବା ଏକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାର ବିଷୟ ଥିଲା। ଏଥିପାଇଁ ଭାରତୀୟ ଦଳଙ୍କୁ ଅନେକ ସଂଘର୍ଷ ମଧ୍ୟ କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା । ଦୁନିଆର ସବୁଠୁ ବଡ଼ବଡ଼ ଦଳ ବିପକ୍ଷରେ ଖେଳିବା ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏତେଟା ସହଜ ନଥିଲା। ୧୯୩୨ ଅଲମ୍ପିକ୍ସ ଲସ୍ ଆଞ୍ଜେଲସରେ ଖେଳାଯାଇଥିଲା | ଏହାପୂର୍ବରୁ ମହାବାତ୍ୟା ଫଳରେ ଦେଶର ଅନେକ ବଡ ବଡ ଦେଶ ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ ଦେଇ ଗତ କରୁଥିଲେ । ଏପରିକି ଅନେକ ଦେଶ ଅଲିମ୍ପିକ୍ ଗେମ୍ସରୁ ଓହରି ଯାଇଥିଲେ। ହେଲେ ଭାରତ ପଛକୁ ହଟିନଥିଲା ଏବଂ ଲସ୍ ଆଞ୍ଜେଲସ୍ ଯାଇ ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ସହ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିଥିଲା।

ଆର୍ଥିକ ଭାବେ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇ ପଡିଥିବା ଅନେକ ଦେଶ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ଭାଗ ନେବାକୁ ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦେଇଥିଲେ । ଏଭଳି ସ୍ଥଳେ ଲସ୍ ଆଞ୍ଜେଲସରେ ହକି ଇଭେଣ୍ଟରେ କେବଳ ୩ଟି ଦଳ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଭାରତ ବ୍ୟତୀତ ଜାପାନ ଏବଂ ଆୟୋଜକ ଆମେରିକାର ହକି ଟିମ୍ ଅଲମ୍ପିକର ଗୋଲ୍ଡ ମେଡାଲ୍ ରେସରେ ଥିଲେ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ଦ race ଡ଼ରେ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ। ଏଭଳି ସମୟରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ କାହାକୁ ଟାଇଟଲ ହାତେଇବାର ସୁଯୋଗ ନଦେଇ ନିଜେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିଥିଲା।

ରାଜ ପରିବାର ଠାରୁ ଆର୍ଥୀକ ସହାୟତା

ଅନ୍ୟ ଦେଶମାନଙ୍କ ପରି ଭାରତ ମଧ୍ୟ ମହାବାତ୍ୟାରେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିଲା । ତଥାପି ଫେଡେରେଶନ ଯେକୌଣସି ପ୍ରକାରେ ହକି ଦଳକୁ ଆମେରିକା ପଠାଇବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲା। ଏଥିପାଇଁ ଟଙ୍କା ସଂଗ୍ରହ ଅଭିଯାନ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଫେଡେରେସନ୍ ପକ୍ଷରୁ ରାଜ ପରିବାର ମାନଙ୍କଠାରୁ ସାହାଯ୍ୟ ଲୋଡା ଯାଇଥିଲା। ଏଥିସହିତ ଟିମ୍ ବଡ଼ବଡ଼ ସହରରେ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳି ଟଙ୍କା ସଂଗ୍ରହ କରିବାରେ ଲାଗି ପଡିଥିଲା।

କଥା ଏତିକିରେ ସରିନଥିଲା । ହକି ଟିମକୁ ଆମେରିକା ପଠାଇବା ଲାଗି ହକି ଫେଡେରେସନ୍ ସହ ଜଡିତ ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ଋଣ ନେଇ ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ। ସମସ୍ତଙ୍କ ସହଯୋଗରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ୪୨ ଦିନ ଯାତ୍ରା କରିବା ପରେ ଆମେରିକାରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ଯେଉଁ ଆଇଲାଣ୍ଡରେ ଦଳ ରହିଲା, ଟିମ୍ ସଦସ୍ୟ ସେଠାରେ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳି ଟଙ୍କା ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲା

ଲସ୍ ଆଞ୍ଜେଲସ୍ ଅଲମ୍ପିକ୍ସରେ ହକି ଇଭେଣ୍ଟ ରୋବିନ୍ ରାଉଣ୍ଡ ଅନୁସାରେ ଖେଳାଯାଇଥିଲା | ସମସ୍ତ ୩ ଦଳ ଥରେ ଥରେ ପରସ୍ପରର ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଥିଲେ। ଭାରତର ରୁପ ସିଂ ଏବଂ ଧ୍ୟାନ୍ ଚାନ୍ଦଙ୍କ ଯୋଡି ତିନୋଟି ମ୍ୟାଚରେ 18 ଗୋଲ ସ୍କୋର କରିଥିଲା। ଏଥିରେ ରୁପ ସିଂ ୧୦ ଏବଂ ଧ୍ୟାନ ଚାନ୍ଦ ୮ଟି ଗୋଲ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ। ପୂରା ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟରେ ଭାରତ ୩୫ଟି ଗୋଲ ସ୍କୋର କରିଥିଲା।

ଆମେରିକା ବିପକ୍ଷରେ ବିଶ୍ୱ ରେକର୍ଡ ସହ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ହାତେଇଥିଲେ

ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚରେ ଭାରତ ଜାପାନକୁ ୧୧-୧ ଏବଂ ଆମେରିକା ୨୪-୧ରେ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲା । ଆମେରିକା ବିପକ୍ଷରେ ୨୪-୧ ବିଜୟ ହାସଲ କରିବା ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ହକିରେ ସବୁଠୁ ବଡ ବିଜୟ ରହିଥିଲା । ଆଉ ଆଜି ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେହିବି ଏହି ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗି ପାରିନାହାଁନ୍ତି । ପୂରା ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ଭାରତ ବିପକ୍ଷରେ କେବଳ ଦୁଇଟି ଗୋଲ୍ ସ୍କୋର ହୋଇଥିଲା।

ଖାଲି ଏତିକି ନୁହେଁ ଆମେରିକାର ଖବରକାଗଜରେ ରୂପ ସିଂ ଏବଂ ଧ୍ୟାନ ଚାନ୍ଦଙ୍କୁ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ସିଂହ କୁହାଯାଇଥିଲା। ଆମେରିକା ମାଟିରେ ଭାରତ ବିଜୟ ଲାଭ କରିଥିବା ବେଳେ ଭାରତରେ ଖୁବ୍ ପ୍ରଶଂସା କରାଯାଇଥିଲା।

 

 

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner