ଖୁଲମଖୁଲା ହେଉଛି ଜୁଆ ଖେଳ, ଚାଲିଛି ଗଞ୍ଜା ଲଢେଇ

1 min read

ଢେଙ୍କାନାଳ: ଖୁଲମଖୁଲା ଚାଲିଛି ଜୁଆ ବେପାର । ରାତାରାତି ବଡ଼ ଲୋକ ହେବାର ସ୍ୱପ୍ନରେ ଜୁଆଖେଳକୁ ରୋଜଗାରର ପନ୍ଥା ଭାବେ ବାଛୁଛନ୍ତି ଯୁବପିଢୀ । ଖାଲି ସହରାଞ୍ଚଳ କାହିକିଁ ଗାଁ ଗଣ୍ଡାର ଯୁବପିଢୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ କିମିଆ କରିଛି ଜୁଆ ଖେଳ । ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲ୍ଲାର ଆଦିବାସୀ ଅଧୁଷିତ ଅଞ୍ଚଳ ଗୁଡିକରେ ଏବେ ଖୁଲମଖୁଲା ଚାଲିଛି ଜୁଆ ବେପାର । ଖାଲି ଜୁଆ କାହିଁକି ତିନିପତି, ଗଞ୍ଜା ଲଢେ଼ଇ ଆଦି ବେନିୟମ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ବ୍ୟବସାୟ ରୂପ ଦେଇଛନ୍ତି ଯୁବପୀଢ଼ି ।

ଆଉ ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ କଥା ଏହା କୌଣସି ଲୁଚା ଚୁପା ଜାଗାରେ ହେଉନାହିଁ । ବଜାର ଭିତର ହାଟ ଭିତରେ ସର୍ବସାଧାରଣଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତରେ ହେଉଛି ଏହି ଜୁଆ ଖେଳ ।  ଏସବୁ ଜାଣିଶୁଣି ବି ସ୍ଥାନୀୟ ପୋଲିସ ସାଜିଛି ନିରବ ଦ୍ରଷ୍ଟା ପାଲଚିଛନ୍ତି । 2015 ମସିହାରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଗଞ୍ଜା ଲଢେଇକୁ ନିଷେଧ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା । ଯଦି କିଏ ଏହି ଅପରାଧ କରିବ ତାଙ୍କ ପାଇଁ କଠୋର ରୁ କଠୋର ଦଣ୍ଡବିଧାନ ର ବନ୍ଦୋବସ୍ତ ରହିଛି । କିନ୍ତୁ ଏସବୁ ବାଦ କଙ୍କଡାହାଡ଼ ଓ ପର୍ଯ୍ୟଙ୍ଗ ଥାନା ଅଧିନ ଥିବା ଏରିଆ ଗୁଡିକ ଓ ହାଟ ରେ ଖୁଲମ ଖୁଲା ଏହି ବେପାର ଚାଲିଛି ।

ତେବେ ପର୍ଯଙ୍ଗ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ସୋମବାର ଡୋଳିଆ ହାଟ, କଙ୍କଡାହାଡ଼ ଥାନା ଅଧିନ ସୁକୃବାର ହାଟ, ରବିବାର କଙ୍କଡାହାଡ଼ ଥାନା ଅଧିନ ଦଣ୍ଡାଧାର ହାଟ, ଗୁଡିକ ରେ ଚାଲିଛି  । ଏହି ଗୋଲଖ ଧନ୍ଦା ର ଖୁଲମ ଖୁଲାମ ବେଆଇନ ବେପାର।  ଆଉ ଏହି ହାଟ ଭିତରେ ଗଞ୍ଜା ଲଢେଇ ରେ ଭାଗ ନେଉଛନ୍ତି ସହ ସହ ଲୋକ । ଏପଟେ ଚାଲିଛି ଖୁଲମ ଖୁଲା ଚାଲିଛି ଜୁଆ ବେପାର।ତେବେ ଏସବୁ ଖବର କଣ ସ୍ଥାନୀୟ ପୋଲିସ ପାଖରେ ନାହିଁ।ନା ପୋଲିସ ଜାଣିଶୁଣି ଚୁପ ବସିଛି ।

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]
Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published.