ଶିବରାତ୍ରୀରେ ଭୋଳା ଶଙ୍କରଙ୍କୁ ପ୍ରସନ୍ନ କରିବାର ଉପାୟ

1 min read

ମହାଶିବରାତ୍ରୀରେ ଶଙ୍କରଙ୍କ କୃପା ପାଇବାକୁ ହେଲେ ତାଙ୍କ ଚରଣରେ ଧ୍ୟାନ କରିବାକୁ ହେବ । ଶିବାରାତ୍ରୀରେ ହିଁ ସେ ଅବସର ମିଳିଥାଏ ଯେଉଁଦିନ ଆପଣଙ୍କୁ ଦେବ ଦେବ ମହାଦେବଙ୍କ କୃପା ମିଳିପାରିବ । ଏହି ଦିନରେ ଆପଣ ନୀଳକଣ୍ଠଙ୍କୁ ପ୍ରଶନ୍ନ କରି ତାଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ନେଇପାରିବେ । ଏଥର ଶିବରାତ୍ରୀରେ ଅଦୃତ ଯୋଗ ପଡ଼ୁଥିବାରୁ ବିବାହର ସମସ୍ତ ସମସ୍ୟା ଗୁଡ଼ିକ ଦୂର ହେବ ।

ଶିବରାତ୍ରୀ କାହିଁକି ପାଳନ କରାଯାଏ ?

ଶିବରାତ୍ରୀ ହିନ୍ଦୁ ପରମ୍ପରାର ଏକ ବହୁତ ବଡ଼ ପର୍ବ । ଏହା ଫାଲଗୁନ କୃଷ୍ଣ ପକ୍ଷ ଚତୁର୍ଦଶୀରେ ମନାଯାଇଥାଏ । କୁହାଯାଏ କି ଏହି ଦିନରେ ମହେଶ୍ୱରଙ୍କ ଆବିର୍ଭାବ ହୋଇଥିଲେ । ଏହାସହ ଶିବଶମ୍ଭୁଙ୍କ ବିବାହ ମଧ୍ୟ ଏହି ଦିନରେ ହିଁ ହୋଇଥିଲା । ତେଣୁ ଏହି ଦିନରେ ତ୍ରିଲୋଚନଙ୍କର ଉପାସନା ରଖୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁଖ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ । ଏହି ଦିନରେ ବ୍ରତ, ଉପାସନା, ମନ୍ତ୍ରଜପ ତଥା ଜାଗରଣର ବିଶେଷ ମହତ୍ତ୍ୱ ରହିଛି ।

ମହାଶିବରାତ୍ରୀରେ ପଡ଼ୁଥିବା ଏହି ବିଶେଷ ଯୋଗ ବିଷୟରେ ।

ଏଥର ପଡ଼ୁଥିବା ଶିବରାତ୍ରୀରେ କିଛି ବିଶେଷ ରହିଛି  ।  ଆଜି ପିନାକିଙ୍କ ଆରଧନା କଲେମନଲାଖି ବର ଖୋଜୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମନଷ୍କାମନା ପୂର୍ତ୍ତି ହେବ । କୁଆଁରୀ ଝିଅ ଓ ପୁଅ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ଶିବରାତ୍ରୀ ବିଶେଷ ଫଳ ପ୍ରଦାନ କରିବ । କିନ୍ତୁ ଏହି ମନଲାଖି ବର ସେତେବେଳେ ମିଳିବ ଯେତେବେଳେ ଏହି ସବୁ ଉପାୟରେ ଆପଣ ଗଙ୍ଗାଧରଙ୍କ ଉପାସନା, ତପସ୍ୟା କରିବେ । ଯେମିତି ଜାଟାଧାରୀ ପାର୍ବତୀଙ୍କୁ ପାଇବାକୁ କରିଥିଲେ ।

ପାର୍ବତୀପତିଙ୍କ କୃପା ପାଇବାର ଉପାୟ ।

ଜଦି ଆପଣ ଯୋଗମୟଙ୍କୁ ପ୍ରସନ୍ନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ତାଙ୍କ ଲିଙ୍ଗସ୍ୱରୂପର ପୂଜା କରନ୍ତୁ । ଏହି ପ୍ରକାରେ ସଦାଶିବଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବାଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ସବୁ କଷ୍ଟ ହରିନେବା ସହ ଆପଣଙ୍କ ମନଲାଖି ବର ପ୍ରଦାନ କରିଥାନ୍ତି ।

ବିଶ୍ୱେଶ୍ୱରଙ୍କୁ ଜଳାଭିଶେକ କରିବା ସହ ଶିବଲିଙ୍ଗଙ୍କୁ ନିଜ ହାତରେ ଭଲରେ ସ୍ପର୍ଷ କରନ୍ତୁ ।

ଜାନବାହାନ ଶୁଖ ପାଇବାକୁ ହେଲେ ସବୁ ବେଳେ ଗଣନାଥଙ୍କ ଲିଙ୍ଗ ଉପରେ ଚମେଲି ଫୁଲ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ ।

ହରଙ୍କ ମନ୍ଦିରରେ ସର୍ବଦା ସନ୍ଧ୍ୟା ସମୟରେ ଦୀପ ପ୍ରଜ୍ୱଳିତ କରନ୍ତୁ ।

ବେଲପତ୍ରରେ ଚନ୍ଦନରେ ଓଁ ନମଃ ଶିବାୟ ଲେଖି ନାଗେଶ୍ୱରଙ୍କ ଲିଙ୍ଗ ଉପରେ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ ।

କେଶର ମିଶ୍ରିତ ଜଳରେ ମହାକାଳଙ୍କ ଲିଙ୍ଗର ଅଭିଶେକ କରିବା ଦ୍ୱାରା ବିବାହ ତଥା ବୈବାହିକ ଜୀବନରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଥାଏ ।

ଜାତକରେ ଶନି ଦୋଷ ଥିଲେ ରୁଦ୍ରଙ୍କ ଭୁତପତିଙ୍କ ଲିଙ୍ଗ ଉପରେ ଜଳରେ କଳା ରାସି ମିଶାଇ ଅଭିଶେକ କରନ୍ତୁ ।

ପଶୁପତିଙ୍କ ଲିଙ୍ଗ ଉପରେ ଦୁଦୁରା ଫୁଲ ଚଢାଇଲେ ଘର ଏବଂ ସନ୍ତାନ ସମ୍ପର୍କିତ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଥାଏ ।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *