ରୋଗୀଙ୍କ ହାର୍ଟକୁ କେମିତି ଆଟାକ୍ କରେ କରୋନା?

1 min read

Human heart, computer artwork.

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ପ୍ରବାହ ଯୁବ ପିଢିଙ୍କ ପାଇଁ ହାନିକାରକ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଛି । କରୋନା ବେଳେ ଅନେକ ସମୟରେ ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକଙ୍କଠାରେ ହୃଦଘାତ ଏବଂ ବ୍ଲଡ୍ କ୍ଲଟିଂ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଇଛି। ଖାଲି ଏତିକି ନୁହେଁ ଅକ୍ସିଜେନ୍ ଓ ମେଡିସିନ୍ ଅଭାବ ସ୍ଥିତିକୁ ଆହୁରି ଖରାପ କରୁଛି । କରୋନା କୌଣସି ବୟସର ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିପାରେ । ନିକଟରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଟିଭି ଆଙ୍କର ରୋହିତ ସରଦାନାଙ୍କର ମଧ୍ୟ କରୋନା ଯୋଗୁଁ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା । ହେଲେ ସେ ମଧ୍ୟ ହୃଦଘାତର ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ । କରୋନାରୁ ଧିରେ ଧିରେ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଆସୁଥିବାବେଳେ ହୃଦଘାତରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା ।

Triple Mutant Coronavirus B1618 Reported In India

କରୋନା କାହିଁକି ଯୁବପିଢିଙ୍କୁ ନିଜର ଶିକାର କରୁଛି?

ଫୋର୍ଟିସ୍ ହସ୍ପିଟାଲର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଡ଼. ଅଶୋକ ସେଠ କହିଛନ୍ତି, ‘ଗତଥର ଅପେକ୍ଷା ଏହି ମ୍ୟୁଟାଣ୍ଟ ଭାଇରସ୍ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ସଂକ୍ରାମକ । ଦ୍ୱିତୀୟରେ ଅଧିକାଂଶ ଯୁବକ ଚାକିରି କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାମ ଲାଗି ବାହାରକୁ ବାହାରୁଛନ୍ତି । ଫଳରେ ସେମାନେ ସଂକ୍ରମିତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ମଧ୍ୟ ବଢୁଛି । ତେଣୁ, ଏଥର ସଂକ୍ରମିତ ଯୁବକମାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଅଧିକ।

ଡକ୍ଟର ସେଠ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି, ବିଡମ୍ବନାର କଥା ଯେ, ଏହି ଭାଇରସ୍ ହାର୍ଟରେ ବ୍ଲଡ୍ କ୍ଲଟିଂ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି । ଫଳରେ ଏହି ରକ୍ତ ଜମାଟ ଫୁସଫୁସ ଏବଂ ଧମନୀ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ । ଏଭଳି ସ୍ଥଳେ ରୋଗୀଙ୍କ ଠାରେ ହୃଦଘାତର ଆଶଙ୍କା ବଢିଯାଇଥାଏ । ହାର୍ଟର ମାଂସପେଶୀ ଦୁର୍ବଳ ହେବା କାରଣରୁ ହାର୍ଟ ଫେଲୁଅର୍, ରକ୍ତ ଚାପ ଓ ହୃତ୍ ସ୍ପଦନ ବଢିବା କିମ୍ବା କମିବା ଭଳି ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଥାଏ ।

କେତେ ଦିନ ଭିତରେ ବ୍ଲଡ୍ କ୍ଲଟିଂ ହୋଇଥାଏ?

ଡକ୍ଟର ସେଠ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ପଞ୍ଚମ ଦିନରେ ବ୍ଲଡ୍ କ୍ଲଟିଂ ସମ୍ଭାବନା ସବୁଠୁ ଅଧିକ। ଏହା ପୂର୍ବରୁ କାଶ, ଜ୍ୱର ଭଳି କିଛିଟା ସାମାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଇଥାଏ । ଏହାର ସିଧା ପ୍ରଭାବ ପଡୁନଥିବା ବେଳେ ଏହା ଏକ ଇନଫ୍ଲେମେଟରି ଓ ଇମ୍ୟୁନୋଲୋଜିକାଲ୍ ରିଆକ୍ସନ ।

ପ୍ରଥମ ଚାରି ଦିନ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ହୋଇନଥିବା ବେଳେ ୫ ରୁ ୧୨ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ଥିତି ଅଧିକ ଖରାପ ହୋଇଥାଏ । ସଂକ୍ରମଣ ପର୍ଯ୍ୟାୟର ପଞ୍ଚମ ଦିନରେ ରୋଗୀଙ୍କୁ ବ୍ଲଡ୍ ଥିନରର ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ଦିଆଯାଏ। ଚିକିତ୍ସା ଶେଷ ହେବାର କିଛି ସମୟ ଯାଏଁ ମେଡିସିନ୍ ଜାରି ରହିଥାଏ । ରୋଗୀର ଇନଫ୍ଲେମେଟରି ରିଆକ୍ସନ ସ୍ତର ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପରେ ଯାଇ ରୋଗୀଙ୍କୁ ବ୍ଲଡ୍ ଥିନର ଦିଆଯାଇପାରେ ।

ଲଗାତାର ପାଞ୍ଚ ଦିନ ଯାଏଁ ଇନଫ୍ଲେମେଟରି ରିଆକ୍ସନ ରହିଲେ ଅକ୍ସିଜେନ୍ କମିବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଥାଏ । ଭାଇରସ୍ ଇନଫେକ୍ସନ ସିଧାସଳଖ ଫୁସଫୁସ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇନଥାଏ । ମାତ୍ର ଇନଫ୍ଲେମେସନ୍ ବଢିବା ଯୋଗୁଁ ଶ୍ୱାସ କ୍ରିୟା ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିଥାଏ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଡା. ସେଠ୍।

ଏନେଇ ମେଦାନ୍ତର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ଡକ୍ଟର ନରେଶ ଟ୍ରେହାନ କହିଛନ୍ତି, କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ପ୍ରବାହରେ କମ୍ ବୟସର ଯୁବ ପିଢି ଅଧିକ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଡ. ଟ୍ରେହାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତଥର ୧୦-୧୫ ପ୍ରତିଶତ ପୋଷ୍ଟ କୋଭିଡ-୧୯ ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହାର୍ଟ ଇମଫ୍ଲେସନ୍ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏଥର ଏହି ଇନଫ୍ଲେମେଟରି ରିଆକ୍ସନ ଅଧିକ ମାରାତ୍ମକ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହେଉଛି । ଏଥିରେ ଅନେକ ରୋଗୀଙ୍କ ହାର୍ଟ ପମ୍ପିଂ ରେଟ୍ ୨୦-୧୫ ପ୍ରତିଶତ ଯାଏ ଚାଲୁଛି । ସିଟି ସ୍କାନକୁ ଆଧାର କରି ଡ. ଟ୍ରେହାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଭାଇରସ୍ ଏଥର ଲୋକଙ୍କ ଫୁସଫୁସକୁ ଅଧିକ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଉଛି।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner