ଭାବିଚିନ୍ତି କରନ୍ତୁ Android Smartphone ଅପଡେଟ୍, ଫୋନ ହୋଇପାରେ ହ୍ୟାକ୍

1 min read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: Android Users ପାଇଁ ପୁଣି ଥରେ ମାଲୱେୟାର ଆଟାକର ସଙ୍କଟ ବଢୁଛି । ଫେକ ସିଷ୍ଟମ ଅପଡେଟ ଜରିଆରେ Android Users ଙ୍କୁ ଫସାଇବାକୁ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର କରାଯାଉଛି ।  ସିଷ୍ଟମ ଅପଡେଟ ବୋଲି ଭାବି Android Users ମାନେ ମାଲୱେୟାରକୁ ନିଜ ଡିଭାଇସରେ ଡାଉନଲୋଡ କରିନିଅନ୍ତି । ଏହାପରେ ମାଲୱେୟାରକୁ ୟୁଜର୍ସଙ୍କର ଅନେକ ଡାଟା ଆକସେସ କରିବାକୁ ମିଳିଯାଏ । ଏହି ଡାଟାରେ ହ୍ୱାଟସଆପ ଏବଂ ଟେଲିଗ୍ରାମର କଣ୍ଟେଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ରହିଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆପଣଙ୍କ ବ୍ରାଉଜରର ବୁକମାର୍କ ଏବଂ ଗ୍ୟାଲେରୀର ଇମେଜ ଇତ୍ୟାଦି ମଧ୍ୟ ମାଲୱେୟାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚି ଯାଇଥାଏ ।

ସିକ୍ୟୁରିଟି ରିସର୍ଚ୍ଚ ଫର୍ମ Zimperium ର ସୂଚନା ମୁତାବକ Android Usersଙ୍କୁ ଏହି ମାଲୱେୟାରକୁ ଇନଷ୍ଟଲ କରିବା ପାଇଁ ସିଷ୍ଟମ ନୋଟିଭିକେସନ ମିଳିଥାଏ । ଏହି ସିଷ୍ଟମ ନୋଟିଭିକେସନ ପ୍ରକୃତ ମେସଜ ଭଳି ଦୃଶ୍ୟମାନ ହୋଇଥାଏ । ଏହି କାରଣରୁ ୟୁଜର୍ସ ଠକାମିର ଶିକାର ହୋଇଥାଆନ୍ତି ।  ଏହାକୁ ଇନଷ୍ଟଲ କରିବା ମାତ୍ରେ ୟୁଜସଙ୍କ ଡିଭାଇଜରେ ମାଲୱେୟାର ଇନଷ୍ଟଲ ହୋଇଯାଇଥାଏ ।

ଏହି ମାଲୱେୟାରକୁ ଖୁବ ଆଡଭାନ୍ସ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି । ଏହି କାରଣରୁ ଆପଣଙ୍କ ଡିଭାଇସକୁ କୌଣସି ସୂଚନା ଆସିବା ମାତ୍ରେ ଏହା ରିୟଲ ଟାଇମରେ ସୂଚନା ସଂଗ୍ରହ କରି ନିଜ ମଦରଶିପକୁ ପଠାଇଥାଏ । ଏହି ମାଲୱେୟାର କାରଣରୁ କେତେ ଡିଭାଇସ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିଛି ତା ରିପୋର୍ଟ ଆଜି ଯାଏ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିନାହିଁ ।

ଆପଣମାନେ ଜାଣିଥିବେ ଯେ ସିଷ୍ଟମ ଅପଡେଟ ଗୁଗୁଲ ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋରରେ ଉପଲବ୍ଧ ନଥାଏ । ଏହାକୁ ଇନଷ୍ଟଲ କରିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ୟୁଜର୍ସଙ୍କୁ ଏହାଉପରେ ମାନୁଆଲ କ୍ଲିକ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଟେକନୋଲୋଜି ଉପର କମ୍ ଜ୍ଞାନ ରଖୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଏହି ଠକାମିକୁ ସହଜରେ ଜାଣିପାରିବେ ନାହିଁ । ଅନ୍ୟପଟେ ଏହିସବୁ ବିଷୟରେ ଜାଣିଥିବା ୟୁଜର୍ସ ମାନେ ପୂର୍ବରୁ ସତର୍କ ରହିପାରିବେ । Android ରେ System Default ରେ ଅଜଣା ଆପ୍ ଗୁଡ଼ିକର ଅନଷ୍ଟଲେସନ ଅଫ୍ ହୋଇଥାଏ । ଯଦି ଆପଣ ଏହାକୁ ଅଫ୍ କରିଛନ୍ତି ତେବେ ଏହି ମାଲୱେୟର ଆପଣଙ୍କ ଡିଭାଇଜରେ କୌଣସି କ୍ଷତି କରିପାରିବ ନାହିଁ ।

ତେବେ ଏଭଳି ସ୍ଥଳେ ୟୁଜର୍ସ ମାନଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ରହିବ ଯେ, ଆପ ଗୁଡ଼ିକ ସର୍ବଦା ଗୁଗୁଲ ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋରରୁ ହିଁ ଡାଉନଲୋଡ କରନ୍ତୁ । ଯଦି କୌଣସି ଥାର୍ଡ ପାର୍ଟି ଆପ୍ କୌଣସି ଆପକୁ ଇନଷ୍ଟଲ କରିବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ମାଗେ ତେବେ ଏହାକୁ ଜମାବି ପରମିଶନ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ ।
Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner