ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଭିଲାସ ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ ଉପରେ ଏକ ମାସର ମୋରାଟୋରିୟମ, ଗ୍ରାହକମାନେ କେବଳ ୨୫ ହଜାର ଉଠାଇପାରିବେ

1 min read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ତାମିଲନାଡୁର ଘରୋଇ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଭିଲାସ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଟଙ୍କା ଉଠାଣ ପ୍ରକ୍ରିୟାର ସୀମା ନିର୍ଧାରଣ କରିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର । ଗ୍ରାହକମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଡିସେମ୍ବର ୧୬ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ପ୍ରତିଦିନ ସର୍ବାଧିକ ୨୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ଉଠାଇବା ପାଇଁ ସକ୍ଷମ ହେବେ । ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ ଏହି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି । ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଚିକିତ୍ସା, ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ତଥା ବିବାହ ଇତ୍ୟାଦି ପାଇଁ ଜମାକାରୀ କେତେକ ସର୍ତ୍ତ ପାଇଁ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କର ଅନୁମତି କ୍ରମେ ୨୫,୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଉଠାଇ ପାରିବେ । ପୂର୍ବରୁ ଆରବିଆଇ YES ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ ପିଏମସି ବ୍ୟାଙ୍କ ସହିତ ସମାନ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥିଲା । ଏହି କାରଣରୁ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଅନେକ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା ।

ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଭିଲାସ ବ୍ୟାଙ୍କ ଉପରେ ଏକ ମାସର ମୋରାଟୋରିୟମ ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି । ଏହା ୧୭ ନଭେମ୍ବରରୁ ୧୬ ଡିସେମ୍ବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ରହିବ । ଆରବିଆଇ ଆକ୍ଟର ଧାରା ୪୫ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ଆଦେଶ ଅଣାଯାଇଛି ।

୨୦୧୯ ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧ ରେ PCA ଥ୍ରେସହୋଲ୍ଡର ଉଲ୍ଲଂଘନ ପରେ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୧୯ ରେ ପ୍ରମ୍ପ୍ଟ ସଂଶୋଧନ ଆକ୍ସନ୍ (PCA) ଫ୍ରେମଓ୍ୱାର୍କରେ ରଖାଯାଇଥିଲା । ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୩୦ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ତ୍ରୟମାସିକ ପାଇଁ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ୩୯୬.୯୯ କୋଟି ଟଙ୍କାର ସୁଦ୍ଧ କ୍ଷତି ହୋଇଥିଲା । ଯାହା ଅଣ-ପ୍ରଦର୍ଶନ ସମ୍ପତ୍ତିର ୨୪.୪୫ ପ୍ରତିଶତ ଅଟେ । ଗତ ବର୍ଷ ସମାନ ତ୍ରୟମାସରେ LVB ୩୫୭.୧୭ କୋଟି ଟଙ୍କା କ୍ଷତି ରେକର୍ଡ କରିଛି ।

ତେବେ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଭିଲାସ ବ୍ୟାଙ୍କ ପାଇଁ ଅସୁବିଧା ୨୦୧୯ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଯେତେବେଳେ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଇଣ୍ଡିଆ ବୁଲ୍ସ ହାଉସିଂ ଫାଇନାନ୍ସ ସହିତ ମିଶ୍ରଣ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଥିଲା । ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଅଂଶୀଦାରମାନଙ୍କ ତରଫରୁ ୭ ଜଣ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଭୋଟ୍ ଦେବା ପରେ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ମିତା ମାଖାନଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ତିନିଜଣିଆ କମିଟି ଗଠନ କରି ନଗଦ ଅର୍ଥରେ ଥିବା ଘରୋଇ ବ୍ୟାଙ୍କ ଚଳାଇବାକୁ କହିଥିଲେ । ନିକଟରେ YES ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଧିକ କ୍ଷତି ସହୁଥିବା ସମୟରେ ଆରବିଆଇ ଏବଂ ସରକାର ମିଳିତ ଭାବରେ ଏହାକୁ ରକ୍ଷା କରିଥିଲେ । ଆଉ ଏବେ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଭିଲାସ ବ୍ୟାଙ୍କର ନମ୍ବର ଆସିଛି ।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner