ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ

1 min read
Former Chief Minister Of Himachal Pradesh Virbhadra Singh Dies

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ବୀରଭଦ୍ର ସିଂହଙ୍କ ପରଲୋକ ହୋଇଯାଇଛି । ଶିମଳାର ଇନ୍ଦିର ଗାନ୍ଧୀ ମେଡିକାଲ କଲେଜରେ ବୀରଭଦ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ବିଗତ ୩ ମାସରେ ୨ଥର କୋଭିଡରୁ ସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ ବୀରଭଦ୍ରଙ୍କୁ ଏପ୍ରିଲ ୨୩ରେ ଆଇଜିଏମସିଏଚରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା । ୮୭ ବର୍ଷୀଅ ବୀରଭଦ୍ର ସିଂହ ୬ ଥର ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ରହିଥିଲେ । ବିଜେପିର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଜେପି ନଡ୍ଡା ଓ ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଜୟରାମ ଠାକୁର ସୋମବାର ଅରକିର ବିଧାୟକ ବୀରଭଦ୍ର ସିଂହଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା ବୁଝିବା ପାଇଁ ମେଡିକାଲ ଯାଇଥିଲେ ।

Former Chief Minister Of Himachal Pradesh Virbhadra Singh Dies

ବୀରଭଦ୍ର ସିଂହ ୯ ଥର ବିଧାୟକ, ୫ ଥର ସାଂସଦ ହୋଇଥିଲେ । ସେ ୬ ଥର ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ରହିଥିଲେ । ଏବେ ସେ ସୋଲନ ଜିଲ୍ଲାର ଅରକିରୁ ବିଧାୟକ ଥିଲେ । ପ୍ରଥମଥର କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହେବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ଚଣ୍ଡିଗଡ଼ ସ୍ଥିତ ଏକ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା । କୋଭିଡରୁ ଠିକ୍ ହେବା ପରେ ଏପ୍ରିଲ ୩୦ରେ ଘରକୁ ଫେରିଥିଲେ । ତେବେ ଘର ପହଞ୍ଚିବାର କିଛିଘଣ୍ଟା ପରେ ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ କଷ୍ଟ ଅନୁଭବ କରିଥିଲେ । ଫଳରେ ତାଙ୍କୁ ପୁଣିଥରେ ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା ।

ଚଳିତବର୍ଷ ଜାନୁଆରୀରେ ନିର୍ବାଚନ ରାଜନୀତିରୁ ସନ୍ୟାସ ନେଇ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ବୀରଭଦ୍ର ସିଂହ । ସେ କହିଥିଲେ, ଆଗାମୀ ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ିବେ ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ସେ କଂଗ୍ରସର ପ୍ରକୃତ ସୈନିକ ଥିଲେ, ସେଥଇପାଇଁ କଂଗ୍ରେସକୁ ମଜଭୁତ ଦଳ ଭାବେ ଦେଖିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ ।

Former Chief Minister Of Himachal Pradesh Virbhadra Singh Dies

୨୦୦୯ରେ ମନମୋହନ ସିଂହଙ୍କ ସରକାରରେ ଇସ୍ପାତ ମନ୍ତ୍ରୀ ଥିଲେ ବୀରଭଦ୍ର ସିଂହ । ୧୯୮୩ରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିଲା ବୀରଭଦ୍ର । ଏହାପରେ ୧୯୯୦ରେ ଦୁଇଥର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିଲେ । ପରେ ୧୯୯୩ରୁ ୧୯୯୮, ୨୦୦୩ରୁ ୨୦୦୭ ଏବଂ ୨୦୧୨ରୁ ୨୦୧୭ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଥିଲେ ବୀରଭଦ୍ର ସିଂହ । ଏହି ବରିଷ୍ଠ ନେତାଙ୍କ ବିୟୋଗରେ ହିମାଚଳପ୍ରଦେଶ ରାଜନୀତିରେ ଏକ ଅପୂରଣୀୟ କ୍ଷତି ହୋଇଛି ।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner