ପାପ ଧୋଉଛି ସୋନାଗାଛି, ବଦନାମର ସିରିପାକୁ ଓହ୍ଲାଇ ସୁନାମ ଅର୍ଜୁଛି

1 min read

ପାପ ଧୋଉଛି ସୋନାଗାଛି। କେବେ ଗପରେ ହେଉ, କୌଣସି ବହିରେ ହେଉ କିମ୍ବା ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ହେଉ, ଆପଣ ସୋନାଗାଛିର ନାଁ ଶୁଣିଥିବେ ନିଶ୍ଚୟ । ବଦନାମ ଗଳିର ସିରିପା ପିନ୍ଧି ସବୁବେଳେ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହୁଥିବା ସୋନାଗାଛି ଏବେ ଭିନ୍ନ ପ୍ରୟାସ ପାଇଁ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହିଛି । କରୋନାର ତାଡନାରେ ଭାରତ ବୁକୁଫଟା ଯନ୍ତ୍ରଣାରେ ଜର୍ଜରିତ ହେଉଥିବାବେଳେ ଦେଶ ହିତରେ ଠିଆ ହୋଇ କଳଙ୍କକୁ ପୋଛି ଦେବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛି ସୋନାଗାଛି । ବାସ୍ତବରେ କାହିଁକି ଚର୍ଚ୍ଚିତ ସୋନାଗାଛି ? କଣ ପାପ କିରିଛି ସିଏ । କାହିଁକି ମିଳିଛି ବଦନାମ ଗଳିର ମୁକୁଟ ? ଆଉ ଏବେ କେମିତି ପାପ ଧୋଇ ପ୍ରଶଂସା ସାଉଁଟିଛି ସୋନାଗାଛି ?

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ କୋଲକାତା ସହରର ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ କଳଙ୍କିତ ଇଲାକା ହେଉଛି ସୋନାଗାଛି । ଏସିଆର ସବୁଠୁ ବଡ଼ ରେଡ ଲାଇଟ୍ ଏରିଆର ତାଜ ପିନ୍ଧି କଳଙ୍କର କାଳିମାକୁ ସିରିପାରେ ନାଇଁଛି ସେ । “ସୋନାଗାଛି” ଏସିଆ ମହାଦେଶର ବୃହତମ ବେସ୍ୟାଳୟ, ଆଉ କୋଲକାତାର କଳଙ୍କର ପରିଚୟ ହାସଲ କରିଛି । ଯେଉଁଠି ମନ ନୁହେଁ ମନିରେ ଚାଲେ ଦେହ ସଉଦା । ମୁଲଚାଲରେ ମିଳେ ରାତିରସଙ୍ଗୀନି ।

ପ୍ରତି ଘର କୋଣରୁ ଆସେ ଧକେଇ କାନ୍ଦୁଥିବାର ଅଶୁଣା ସ୍ବର । ଯେଉଁଠି ଝିଅ ଜନ୍ମ ହେବା ଅଭିଷାପ , ସେହି ସୋନାଗାଛି ଆଜି ସୁନାମ ଅର୍ଜୁଛି । କରୋନା କାଳରେ ନିଜର ସମାଲୋଚଙ୍କ ସାଥ୍ ଦେଇଛି । ପାପ ଧୋଇବାକୁ ଆଗେଇ ଆସି ଲୋକଙ୍କୁ ସଚେତନ କରୁଛି  । ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରରେ କରୋନାର ଦ୍ବିତୀୟ ଲହରି ଭୟଙ୍କର ହେଉଥିବାବେଳେ ଲୋକଙ୍କୁ ସଚେତନ କରିବାକୁ ଆଗେଇଆସିଛନ୍ତି ସୋନାଗାଛିର ଦେହଜିବୀ ।

କୋଲକାତା ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ଏଭେନିଉ ରାସ୍ତାରେ ଭିନ୍ନ ପ୍ରୟାସ କରି ସେମାନେ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରଶଂସା ସାଉଁଟିଛନ୍ତି । ରାସ୍ତାରେ ଯାଉଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ମାସ୍କ ବାଣ୍ଟି ଆପଣାଇଛନ୍ତି ସଚେତନତା କରିବାର ପନ୍ଥା । ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିନଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଗୋଲାପ ଫୁଲ ଦେଇ ଲଜ୍ଜାଜନକ ଅପମାନିତ କରାଉଛନ୍ତି ସୋନମାଗାଛିର ଦେହଜିବୀ  । କରୋନାର ଦହର ତଳୁ ଲୋକଙ୍କୁ ଦୁରେଇବାକୁ କରିଛନ୍ତି ପ୍ରୟାସ  । ସଂକ୍ରମଣକୁ ଅଟକାଇବା ପାଇଁ ରାସ୍ତାକୁ ଆସି ଏବେ ପାଇଛନ୍ତି ଲୋକଙ୍କର ଭଲପାଇବା ।

ଏବେ ସଂକ୍ଷେପରେ ନଜର ପକାଇବା ସୋନାଗାଛିର ଇତିହାସ ଉପରେ..

ସୋନାଗାଛିର ଇତିହାସ ୩୦୦ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା  । ଆକଳନ ଅନୁଯାୟୀ ଏଠାରେ ୧୫ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଦେହଜୀବୀ ରୁହନ୍ତି । ସବୁ ବୟସର, ସବୁ କ୍ଷେତ୍ରରୁ ଏବଂ ସବୁ ଧର୍ମର ଝିଅ ଓ ମହିଳା ଟଙ୍କା ପାଇଁ ଦେହ ଦେଇଥାନ୍ତି । ଐତିହାସିକଙ୍କ କହିବା ମୁତାବକ ସନାଉଲ୍ଲହା ନାମକ କୁଖ୍ୟାତ ଡକାୟତ ତା’ ମା ସହିତ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ରହୁଥିଲା। ଯାହା ସୋନାଗାଜି ନାମରେ ପରିଚିତ ହୋଇଥିଲା। କିଛି ଦିନ ପରେ ସନାଉଲ୍ଲହାଙ୍କ ମାଆଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ସମୟ କ୍ରମେ ଏହା ସୋନାଗାଜିରୁ ସୋନାଗାଛିରେ ପରିଣତ ହୋଇଗଲା। ଏକ ଛୋଟ ବେଶ୍ୟାଳୟରୁ ଆଜି ଏସିଆର ବଡ ବେଶ୍ୟାଳୟରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି ସୋନାଗାଛି। କୁହାଯାଏ ଇଂରେଜ ଶାସନ ସମୟରେ ଏହା ବାଣିଜ୍ୟର କେନ୍ଦ୍ରସ୍ଥଳୀ ଥିଲା। ସେହି ସମୟରେ ଇଂରେଜ ମାନଙ୍କ ମନୋରଞ୍ଜନର ପେଣ୍ଠସ୍ଥଳୀ ଥିଲା ଏହି ଯାଗା। ଏଠି ଝିଅ ବଡ ହେଲା ପରେ ଦେହ ବେପାରରେ ଲିପ୍ତ ହୁଅନ୍ତି ଆଉ ପୁଅ ମାନେ ଦେହ ଦଲାଲି କରନ୍ତି। ତେବେ କେବଳ ଭାରତରେ ନୁହେଁ ପୁରା ବିଶ୍ୱରେ ଦେହ ଦଲାଲୀ ପାଇଁ ଦୁର୍ନାମ ଅର୍ଜନ କରିଥିବା ସୋନାଗାଛି ଏବେ ବିପଦ ସମୟରେ ଦେଶ ପାଇଁ ସୁନାମ ଆଣିଛି। ଲୋକଙ୍କୁ ସଚେତନ କରି ଜୀବନର ରାହା ଦେଖାଉଛି।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner