ଧନତେରସରେ ନିଶ୍ଚିତ ସଫା କରନ୍ତୁ ଘରର ଏହି ୪ଟି ସ୍ଥାନ, ଚମକିବ ଭାଗ୍ୟ

1 min read
Dhanteras 2020 Cleaning These 4 Areas In House On Dhanteras Is Very Auspicious

ଦାପାବଳି ପୂର୍ବରୁ ଲୋକ ଘରକୁ ସଫା କରିବା ଆରମ୍ଭ କରି ଦିଅନ୍ତି । ତେବେ, କଣ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି ଧନତେରସ୍ ଦିନ ଘରର କିଛି ଖାସ୍ ସ୍ଥାନ ରହିଛି ଯାହାକୁ ସଫା କରିବାର ବଡ଼ ମହତ୍ତ୍ୱ ରହିଛି । ଏମିତି କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଆମଦାନୀ, ଆପଣଙ୍କ ଧନ-ସମ୍ପତ୍ତି ଓ ଭାଗ୍ୟରେ ଭଗବାନ ଧନ୍ୱନ୍ତରୀ, କୁବେର ଦେବ ଓ ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ କୃପା ଦୃଷ୍ଟି ପଡ଼ି ଚମକି ଉଠିବ ।

Dhanteras 2020 Cleaning These 4 Areas In House On Dhanteras Is Very Auspicious

ବାସ୍ତୁ ଅନୁସାରେ ଘରର ଐଶାନ କୌଣ ସବୁଠାରୁ ମହତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ । ଏହାକୁ ଦେବତାଙ୍କ ସ୍ଥାନକୁ କୁହନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘରେ ସାଧାରଣତଃ ମନ୍ଦିର ଏହି କୋଣରେ ହୋଇଥାଏ । ଘରର ଐଶାନ କୋଣକୁ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ କୋଣ କୁହନ୍ତୁ ।

Dhanteras 2020 Cleaning These 4 Areas In House On Dhanteras Is Very Auspicious

ଧନତେରସ୍ ଦିନ ଏହି କୋଣ ସଫା କରିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ । ଘରର ଏହି ଭାଗ ମଇଳା ହୋଇ ରହିବା ଅଥବା ଏହି ସ୍ଥାନରେ ଏମିତି ଜିନିଷ ରଖିବା । ଯାହାର ଆପଣ କେବେ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି ନାହିଁ । ତ ଏହି ଘରେ ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ କୃପା ପଡ଼ିବ ନାହିଁ । ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କ ଘରର ଐଶାନ କୋଣକୁ ସବୁବେଳେ ସଫା ରଖିବା ଉଚିତ୍ ।

Dhanteras 2020 Cleaning These 4 Areas In House On Dhanteras Is Very Auspicious

ପୂର୍ବ ପାର୍ଶ୍ୱ: ଧନତେରସ୍ ଦିନ ଭୋରରୁ ଉଠି ଘରର ପୂର୍ବ ସ୍ଥାନକୁ ନିହାତି ସଫା କରନ୍ତୁ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ଘରେ ସକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ସଞ୍ଚାରିତ ହୁଏ । ଘରେ ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ବାସନ୍ତ କରନ୍ତି ।

Dhanteras 2020 Cleaning These 4 Areas In House On Dhanteras Is Very Auspicious

ଉତ୍ତର ପାର୍ଶ୍ୱ: ଘରର ଉତ୍ତର ଭାଗକୁ ସଫା ରଖିବା ମଧ୍ୟ ମହତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ । କୁହନ୍ତୁ ଏହାଦ୍ୱାରା ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଘରେ ବାସ କରନ୍ତି ।

Dhanteras 2020 Cleaning These 4 Areas In House On Dhanteras Is Very Auspicious

ମଝି ଭାଗ: ସବୁଠୁ ମହତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେଉଛି ଘରର ମଝି ଭାଗ ବା ବ୍ରହମ ସ୍ଥାନ । ଏଠାରେ ଜରୁରୀ ନଥିବା ସାମାଗ୍ରୀକୁ ହଟାଇ ଭଲ କରି ସଫା କରନ୍ତୁ ।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner