କରୋନା ଫଟୋଗ୍ରାଫି, ଦାନିଶ୍ ସିଦ୍ଦିକଙ୍କୁ ପୁଲିତଜର ପୁରସ୍କାର

1 min read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆମେରିକାର ସର୍ବ ବୃହତ ପୁଲିତଜର ପୁରସ୍କାର ୨୦୨୨ର ବିଜେତାଙ୍କ ନାମ ସୋମବାର ଘୋଷଣା ହୋଇଛି । ଭାରତରେ କରୋନା ସମୟରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଫଟୋଗ୍ରାଫ ପାଇଁ ଦାନିଶ୍ ସିଦ୍ଦିକଙ୍କୁ ଏହି ପୁରସ୍କାରରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଛି । ଦାନିଶ୍ ସିଦ୍ଦିକଙ୍କ ସହ ରଏଟର୍ସ ସାମ୍ବାଦିକ ଅଦନନ୍ ଅବିଦି, ସାନା ଇରଶାଦ ମାତ୍ତୋ ଏବଂ ଅମିତ୍ ଦେବଙ୍କୁ ପୁଲିତଜର ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ଗତ ବର୍ଷ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସଂଘର୍ଷ ବେଳେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ ସାମ୍ବାଦିକ ଦାନିଶ୍ ସିଦ୍ଦିକ । ସମାଚାର ଏଜେନ୍ସି ରଏଟର୍ସ ପାଇଁ କାମ କରୁଥିବା ଦାନିଶ୍ ସିଦ୍ଦିକ ଜାମିବ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ପୂର୍ବତନ ଛାତ୍ର ଥିଲେ ।

ଗତବର୍ଷ ଜୁଲାଇ ୧୬ରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ସେ କର୍ତ୍ତବ୍ୟରତ ଥିବାବେଳେ ତାଲିବାନ ଗୁଳିରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ । ସିଦ୍ଦିକ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର କାନ୍ଦାହାର ପ୍ରଦେଶ ସ୍ଥିତି ସ୍ପିନ ସ୍ପିନ ବୋଲଡକ୍ ଜିଲ୍ଲାରେ ଚାଲିଥିବା ତାଲିବାନ ଓ ଆଫଗାନ ସେନାଙ୍କ ସଂଘର୍ଷର କଭରେଜ୍ ପାଇଁ ସେ ସେଠାକୁ ଯାଇଥିଲେ। ସେ ଆଫଗାନ ସୈନ୍ୟଙ୍କ ଗହଣରେ ରହି ଫଟୋ ଉଠାଉଥିଲା ବେଳେ ତାଲିବାନି ଗୁଳିରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। ମୃତ୍ୟବେଳକୁ ଦାନିଶ୍ ସିଦ୍ଦିକଙ୍କୁ ୩୮ ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିଲା । ୨୦୧୮ରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଦାନିଶ୍ ସିଦ୍ଦିକ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଟିମକୁ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ପୁଲିତଜର ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା ।

କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହରରେ ଡାନିଶ୍ ସିଦ୍ଦିକିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଉଠାଯାଇଥିବା କିଛି ଫଟୋ …

यह तस्वीर 4 मई को नई दिल्ली के श्मशान घाट में खींची गई थी। इसमें कोरोना मरीज के दाह संस्कार के लिए परिवार के सदस्य अपनी बारी का इंतजार करते दिख रहे हैं।

ଏହି ଫଟୋ ମେ’ ୪ରେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର ଶବଦାହ ସ୍ଥଳରେ ଉଠାଯାଇଥିଲା । ଏଥିରେ ପରିବାର ସଦସ୍ୟମାନେ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ଶବଦାହ କରିବା ପାଇଁ ଅପେକ୍ଷା କରିଥିଲେ ।

यह तस्वीर 4 मई को नई दिल्ली के श्मशान घाट में ली गई। इसमें 19 साल के प्रणव मिश्रा, अपनी मां ममता मिश्रा (45) के शव के बगल में बैठे हैं, उनकी मां की मौत कोरोना से हुई थी।

ଏହି ଫଟୋ ୪ ମେ’ରେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର ଶ୍ମଶାନ ଘାଟରେ ଉଠାଯାଇଥିଲା । ଏଥିରେ ୧୯ ବର୍ଷୀୟ ପ୍ରଣବ ମିଶ୍ର ତାଙ୍କ ମାଆ ମମତା ମିଶ୍ରଙ୍କ ମୃତଦେହ ପାଖରେ ବସିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ମା’ଙ୍କ କରୋନାରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିଲେ ।

यह तस्वीर 22 अप्रैल को नई दिल्ली के श्मशान घाट में ली गई है। इसमें कोरोना वायरस के कारण मरने वाले पीड़ितों का सामूहिक दाह संस्कार हो रहा है।

ଏହି ଫଟୋ ୨୨ ଏପ୍ରିଲରେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର ଶ୍ମଶାନ ଘାଟରେ ଉଠାଯାଇଥିଲା । ଏଥିରେ କରୋନା ଭାଇରସରେ ମୃତ୍ୟବରଣ କରିଥିବା ପୀଡିତଙ୍କ ସାମୂହିକ ଶବଦାହ କରାଯାଉଛି ।

यह तस्वीर 28 अप्रैल को नई दिल्ली के श्मशान घाट में ली गई है। इसमें अभिषेक भारद्वाज अपनी मां का अंतिम संस्कार करने के बाद खड़े हैं।

ଏହି ଫଟୋ ୨୮ ଏପ୍ରିଲରେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର ଶ୍ମଶାନ ଘାଟରେ ଉଠାଯାଇଥିଲା । ଏଥିରେ ଅଭିଷେକ ଭରଦ୍ୱାଜ ତାଙ୍କ ମାଆଙ୍କର ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର କରିବା ପରେ ଠିଆ ହୋଇଛନ୍ତି ।

 

 

 

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]