ସାଇବର ଅପରାଧର ୧୩ଟି ଟେକ୍‌ନିକ, କେମିତି ଓ କେଉଁ ଉପାୟରେ ଠକୁଛନ୍ତି ଅଦୃଶ୍ୟ ଠକ, ପଢ଼ନ୍ତୁ

1 min read

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ତାଲାବନ୍ଦ ଯୋଗୁଁ ରାଜ୍ୟରେ ବଢ଼ିଛି ସାଇବର ଅପରାଧ। ସଚେତନତା ଅଭାବ ଓ ଲୋଭରେ ବଶୀଭୂତ ହୋଇ ଲୋକମାନେ ଠକଙ୍କ ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି। ଜୁଲାଇ ମାସରେ ସାଇବର ଅପାରଧୀ ଲୁଟର ୧୩ ଟି ଟେକ୍‌ନିକ ଆପଣାଇଛନ୍ତି। ୧୩ ଟି ଟେକ୍‌ନିକ୍‌ ଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି OLX ଫ୍ରଡ଼, ଜବ୍‌ର ଲୋଭ ଦେଖାଇ ଟଙ୍କା ହଡ଼ପ, ଫ୍ରଡ କଲ୍‌ ଏବଂ କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡ ଡିଆକ୍ଟିଭେଟ ନାମରେ ଲୁଟ, କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡକୁ ଲିଙ୍କ କରିବା ପାଇଁ ଫ୍ରଡ କଲ୍‌, ଫୋନ୍‌ ପେ ଏବଂ ଗୁଗୁଲ ପେ କ୍ୟାସ୍‌ ବ୍ୟାକ୍‌ର ଲୋଭନି ଫେକ୍‌ ଅଫର, BSNL Kyc ଭେରିଫିକେସନ୍‌ ପାଇଁ ଫେକ୍‌ କଲ, ଜିଓ ଭେରିଫିକେସନ୍‌, KBC ଲଟେରି ଫ୍ରଡ, ଟାଓ୍ୱାର ଇଷ୍ଟଲେସନ୍‌ ଫ୍ରଡ, ଦୁଇଚକିଆ ଗାଡ଼ି ସର୍ଭିସିଂ ପାଇଁ ଫ୍ରଡ କଲ, ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ ଡାଟା ଏଣ୍ଟ୍ରି ଓ୍ୱାର୍କ, ସେକ୍ସଟ୍ରସନ ମାଧ୍ୟମରେ ଏବଂ ଘରଭଡ଼ା ଆଡ଼ ଦେଖାଇ OLX ଭଳି ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ ଆପରୁ ଲୁଟୁଛନ୍ତି ଟଙ୍କା। ଏହା ହେଉଛି ଜୁଲାଇ ମାସରେ ଅପରାଧିମାନେ ଲୁଟ କରିଥିବା ୧୩ ଟି ଟେକ୍‌ନିକ। ସାଇବର ସହାୟତା ଡେସ୍କ ଖୋଲାଯିବା ପରେ ଠକଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ଟଙ୍କା ଫେରାଇ ଆଣିହେଉଛି । କମିଶନରେଟ୍ ପୁଲିସ ଭୁବନେଶ୍ୱର ସାଇବର ସହାୟତା ଡେସ୍କ ଜୁଲାଇ ମାସର ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ କରିଛି।

ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାରୁ ସାଇବର ଲୁଟେରା ୧କୋଟି ୧୦ଲକ୍ଷ ୮୫ହଜାର ୬୫୪ ଟଙ୍କା ଠକିଥିବାବେଳେ ସେଥିମଧ୍ୟରୁ କେବଳ ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ୫୫ ଲକ୍ଷ ୫୯ହଜାର ଟଙ୍କା ଠକେଇ ହୋଇଛି। ତେବେ ସାଇବର ହେଲ୍ପ ଡେସ୍କ ୮ ଲକ୍ଷ ୫୬ ହଜାର ୫୫୦ ଜହାର ଟଙ୍କା ପ୍ରକୃତ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଫେରସ୍ତ କରିଛି।

ସେପଟେ ଜୁଲାଇ ମାସରେ ମୋଟ ୩୭୦ଟି କଲ୍ ସାଇବର ସହାୟତା ଡେସ୍କକୁ ଆସିଛି। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ୨୩୦ଟି କଲ୍ ଆସିଥିବାବେଳେ ୧୪୦ଟି ଅନ୍ୟଜିଲ୍ଲାରୁ କରାଯାଇଛି। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୬୪ ନମ୍ବରକୁ ସାଇବରସେଲ ବ୍ଲକ କରିଛି। ବିଶେଷକରି ୟୁପିଆଇ ମାଧ୍ୟମରେ ସାଇବର ଅପରାଧୀମାନେ ଅଧିକ ଠକେଇ କରିଛନ୍ତି। ୟୁପିଆଇ ମାଧ୍ୟମରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ୧୧୦ଟି ଠକେଇ ହୋଇଛି। ସେହିପରି କ୍ରେଡ଼ିଟ ଓ ଡେବିଟ୍ କାର୍ଡ଼ରୁ ୭୬ଟି ଠକେଇ, କଲ୍ ରିସିଭ୍ କରିବାରୁ ୪୪ଟି ଠକେଇ ହୋଇଛି। ଏନେଇ ସାଇବର ସେଲ୍‌ରେ ଜୁଲାଇ ମାସରେ ୧୫ଟି ମାମଲା ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଥିବାବେଳେ କୌଣସି ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇନଥିବା ସାଇବର ସେଲ୍ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner