ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣରୁ ବର୍ତ୍ତି ଯାଇଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିବ ଓମିକ୍ରନ ! କାମ ଦେବନି ଟିକାକରଣ

1 min read
Vaccination of children with Zydus vaccine will begin by September Expert Panel Chief

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା ଭାଇରସର ଓମିକ୍ରନ୍ ଭାରିଏଣ୍ଟ ଏବେ ବି ବିଶ୍ୱ ପାଇଁ ବିପଦ ହୋଇ ରହିଛି । ଏହି ସମୟରେ, ଓମିକ୍ରନର BA.1 ପ୍ରକାର ବିରୁଦ୍ଧରେ କୋଭିଶିଲ୍ଡ ଟିକାର ପ୍ରଭାବକୁ ନେଇ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି । ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଯେଉଁମାନେ କୋଭିଶିଲ୍ଡର ଉଭୟ ଡୋଜ ନେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ପୂର୍ବରୁ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇନାହାଁନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କର ଇମ୍ୟୁନିଟି ଓମିକ୍ରନ୍ BA.1 ଭାରିଆଣ୍ଟ ବିରୁଦ୍ଧରେ ବହୁତ କମ୍ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି । ସଂକ୍ରମଣକୁ ମାତ ଦେଇଥିବା ଏବଂ କୋଭିଶିଲ୍ଡର ଉଭୟ ଡୋଜ ନେଇଥିବା ଏପରି ଲୋକଙ୍କଠାରେ ଅଧିକ ବିପଦ ଥିବା ଦେଖାଯାଇଛି ।

ଆଇସିଏମଆର-ନ୍ୟାସନାଲ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ବାୟରୋଲୋଜି (ICMR-NIV) ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଅଧ୍ୟୟନରେ କୋଭିଶିଲ୍ଡର ଦୁଇଟିଯାକ ଡୋଜ ନେଇଥିଲେ ବି ଶୀଘ୍ର ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ ନେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ଦର୍ଶାଯାଇଛି । ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନ ପାଇଁ, କୋଭିଶିଲ୍ଡର ଦ୍ୱିତୀୟ ଡୋଜର ୧୮୦ ଦିନ ପରେ, ୨୪ଜଣ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହା ସହିତ, ୧୭ ଜଣଙ୍କ ନମୁନା ମଧ୍ୟ ନିଆଯାଇଥିଲା, ଯେଉଁମାନେ କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ନଥିଲେ ଏବଂ ସେମାନେ କୋଭିଶିଲ୍ଡର ଉଭୟ ଡୋଜ ନେଇଥିଲେ । କୋଭିଶିଲ୍ଡର ଉଭୟ ଡୋଜ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଲୋକଙ୍କଠାରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ସଂକ୍ରମଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା  ।

୬ ମାସରେ ଆଣ୍ଟିବଡି ହ୍ରାସ ପାଇଥାଏ

ନ୍ୟାସନାଲ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ବାଇରୋଲୋଜିର ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ ପରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟ ବିଷୟରେ କୁହାଯାଇଥିଲା ​​ଯେ କୋଭିଡ ଟିକାର ଡବଲ୍ ଡୋଜ ନେଇଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କଠାରେ ଆଣ୍ଟିବଡି ସ୍ତର ଛଅ ମାସ ପରେ ହ୍ରାସ ପାଇବାରେ ଲାଗେ।

ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ ପାଇଁ, ଲୋକଙ୍କୁ ତିନୋଟି ଦଳରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା  । ପ୍ରଥମ ଗୋଷ୍ଠୀରେ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଏପରି ୧୮ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ ଯେଉଁମାନେ କୋଭିଶିଲ୍ଡର ପ୍ରଥମ ଡୋଜ୍ ଏବଂ କୋଭାକ୍ସିନ୍ ର ଦ୍ୱିତୀୟ ଡୋଜ୍ ନେଇଥିଲେ । ଦ୍ୱିତୀୟ ଏବଂ ତୃତୀୟ ଗୋଷ୍ଠୀରେ, ୪୦ ଜଣଙ୍କୁ ରଖାଯାଇଥିଲା ଯେଉଁମାନେ କୋଭିଶିଲ୍ଡ କିମ୍ବା କୋଭାକ୍ସିନ୍ ର ଉଭୟ ଡୋଜ ନେଇଥିଲ । ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଥିଲା ଯେ କୋଭିଶିଲ୍ଡ ପରେ କୋଭାକ୍ସିନ୍ ର ଦ୍ୱିତୀୟ ଡୋଜ୍ ଦେବା ଡେଲଟା କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ‘ଭାରିଆଣ୍ଟସ୍ ଅଫ୍ କନ୍ସର୍ନ’ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଭଲ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇଥିଲା ।

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]