ଓମିକ୍ରନ ଲଢ଼େଇରେ କେତେ ସହାୟକ ହେବ ଡବଲ ମାସ୍କ? ଜାଣନ୍ତୁ କଣ କହିଲେ ବିଶେଷଜ୍ଞ

1 min read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଓମିକ୍ରନ ଭାରିଏଣ୍ଟରୁ ବର୍ତ୍ତିବା ପାଇଁ ୨ଟି ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଏଭଳି ମତ ଦେଇଛନ୍ତି ହଙ୍କକଙ୍ଗର ବିଶେଷଜ୍ଞ। ଚାଇନିଜ୍  ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ଅଫ୍ ହଙ୍କକଙ୍ଗର ପ୍ରଫେସରଙ୍କ ଅନୁସାରେ ସର୍ଜିକଲ ମାସ୍କ ଉପରେ କପଡ଼ା ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ। କାରଣ ସର୍ଜିକଲ ମାସ୍କରେ ଯେଉଁ ଫାଙ୍କ ରହିଯାଇଥାଏ କପଡ଼ା ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଦ୍ୱାରା ସେହି ଗ୍ୟାପ ପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବା ସହ ସୁରକ୍ଷା ଦେଇଥାଏ। ଏହା ସେହି ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଯେଉଁମାନେ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ଆସିଥାନ୍ତି ।

ଜଣେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ମାଇକ୍ରୋ ବାୟୋଲୋଜିଷ୍ଟ ୟୁଏନ୍ କ୍ୱୋକ -ୟଙ୍ଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁମାନେ କୈଣସି ଗୁରୁତର ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ କିମ୍ବା ଯେଉଁମାନେ COVID ଟିକା ନେଇ ନାହାଁନ୍ତି , ଏବଂ ବିମାନବନ୍ଦର କର୍ମଚାରୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଡବଲ୍ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଉଚିତ। ଏହା ଦ୍ୱାରା ସେମାନେ ସଂକ୍ରମଣରୁ ଦୂରେଇ ରହିପାରିବେ ।

ଏହି ପରାମର୍ଶ ଏଥିପାଇଁ ଦିଆଯାଉଛି କାରଣ ଅତୀତରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଏମିତି ସ୍ଥାନରେ ବ୍ୟାପିଛି ଯେଉଁଠାରେ ଲୋକମାନେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିଥିବାର ଦେଖାଯାଇଛି । ଓମିକ୍ରନର ଅଧିକ ମାମଲା ଚିହ୍ନଟ ହେବା ପରେ  ହଙ୍କକଙ୍ଗରେ ଆଂଶିକ ଲକଡାଉନ କରାଯାଇଥିଲ । ଏବଂ ଏହି ଆଂଶିକ ଲକଡାଉନରେ ଜିମ୍, ସିନେମା ହଲ୍, ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଆଦିକୁ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ବନ୍ଦ କରିଦିଆଯାଇଥିଲା ।

ଏନେଇ ଜାତିସଂଘ କହିଛି ଯେ କମ୍ ସଂଖ୍ୟକ ମାମଲାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ହଙ୍କକଙ୍ଗରେ N95 ମାସ୍କ ଗ୍ରହଣ କରିବାର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ N95 ମାସ୍କ ଅଧିକ ମହଙ୍ଗା ଏବଂ ଦୈନଦିନ N95 ମାସ୍କ ମଧ୍ୟମରେ ନିଶ୍ୱାସ ନେବା ଅଧିକ କଷ୍ଟକର ହୋଇଥାଏ ।

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]
Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published.