କରୋନାକୁ ନେଇ ବଡ଼ ଖବର, ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ଲୁହ ଦ୍ୱାରା ବି ବ୍ୟାପିପାରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ

1 min read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କୋଭିଡ ରୋଗୀଙ୍କ ଲୁହ ଜରିଆରେ ବି ସଂକ୍ରମିତ କରିପାରେ କରୋନା ଭାଇରସ। କେତେକ ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀଙ୍କ ପରୀକ୍ଷା ପରେ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି। ତେବେ ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସ ଜନିତ ଜଳୀୟ ବିନ୍ଦୁ ବା ଡ୍ରପଲେଟ ସଂକ୍ରମଣର ପ୍ରାଥମିକ କାରଣ ବୋଲି ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାଯାଇଛି। ପଞ୍ଜାବ ଅମୃତସରସ୍ଥିତ ସରକାରୀ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ପକ୍ଷରୁ କରାଯାଇଥିବା ଗବେଷଣାରେ କୁହାଯାଇଛି, ଚକ୍ଷୁର ଏକ ଅବସ୍ଥା ଆସିଥାଏ ଯାହାକୁ ଅକୁଲାର ମାନିଫେଷ୍ଟେସନ କୁହାଯାଏ। ଶରୀରର ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଅଙ୍ଗର କାରଣ ଥିବା ରୋଗ ଜରିଆରେ ପରୋକ୍ଷ ବା ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଭାବେ ଏହା ଚକ୍ଷୁକୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିଥାଏ। ଦୃଷ୍ଟିଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥାଏ। ପ୍ରାୟ ୧୨୦ ଜଣ ରୋଗୀଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଥିଲା ଯେ ୬୦ ଜଣ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଅକୁଲାର ମାନିଫେଷ୍ଟେସନ ହୋଇଛି। ଅନ୍ୟ ୬୦ଜଣକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହା ଦେଖାଯାଇ ନଥିଲା। ପ୍ରାୟ ୩୭ ପ୍ରତିଶତ ରୋଗୀଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟମ ଧରଣର କୋଭିଡ ସଂକ୍ରମଣ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୬୩ ପ୍ରତିଶତଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଗୁରୁତର କୋଭିଡ ସଂକ୍ରମଣ ହୋଇଥିଲା। ଲୁହର ଆରଟିପିସିଆର ଟେଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରାୟ ୧୭.୦୫ ପ୍ରତିଶତ ରୋଗୀ କୋଭିଡ ପଜିଟିଭ ଥିବା ଜଣାପଡିଥିଲା। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୧ଜଣ ରୋଗୀ ଅକୁଲାର ମାନିଫେଷ୍ଟେସନରେ ପୀଡିତ ଥିବା ବେଳେ, ୧୦ ଜଣ ରୋଗୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଏହା ଦେଖାଯାଇ ନଥିଲା। ଏହି ପ୍ରମାଣ ମିଳିବା ପରେ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଦେଖିବା ସମୟରେ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବା ଲାଗି ଚକ୍ଷୁ ଡାକ୍ତରମାନଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner