ଏହି ସବୁ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇଲେ ମିଳିବ କରୋନା ସହ ଲଢ଼ିବାର ଶକ୍ତି

1 min read
President Ramnath Kovind Puri Visits, Here Breakfast To Dinner Food List

ଶିଶୁ ଏବଂ ବୃଦ୍ଧମାନଙ୍କ ପ୍ରତି କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ର ବିପଦ ଅଧିକ ଥାଏ । କାରଣ ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବହୁତ କମ୍‌ । କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ରେ ସେଇମାନେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥାନ୍ତି ଯାହାଙ୍କର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି କମ ଥାଏ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଶିଶୁ ଏବଂ ବୃଦ୍ଧ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଶକ୍ତିଶାଳୀ ନୁହଁନ୍ତି, ତେବେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ସମୟରେ ତାଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଖାଦ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରନ୍ତୁ । ଏହା ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ତାଙ୍କ ଶରୀରର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ଏବଂ ରୋଗ ତାଙ୍କୁ ଶୀଘ୍ର ଶିକାର କରିବ ନାହିଁ ।

ଲାଲ କ୍ୟାପ୍ସିକମ୍‌-

ଏଥିରେ ଭିଟାମିନ୍ ସି ସାଧାରଣ ପରିବାଠାରୁ ଦୁଇଗୁଣ ଅଧିକ ଥାଏ । ଏଥିରେ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣର ବିଟା କାରୋଟିନ ମଧ୍ୟ ମିଳିଥାଏ । ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇବା ବ୍ୟତୀତ ଭିଟାମିନ୍ ସି ଚର୍ମକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ବିଟା କାରୋଟିନ୍ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ଆଖି ପାଇଁ ଭଲ ।

ଦହି-

ଡାକ୍ତରମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦହି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ିଥାଏ । ଦହି ମଧ୍ୟ ମାଂସପେଶୀର ପ୍ରସାରକୁ ଆରାମ ଦେଇଥାଏ । ଶରୀରକୁ ଅତି ଶୀଘ୍ର ଶକ୍ତି ଦେବା ପାଇଁ ଏହା କାମ କରେ । ଅନେକ ଲୋକ ବ୍ୟାୟାମ ପରେ ଏହାକୁ ନିୟମିତ ଖାଦ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି ।

ପନିପରିବା-

ପିଲାମାନଙ୍କର ଖାଦ୍ୟରେ ରାଜମା, ଚଣା, ଛୋଲେ ମଟର ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଡାଲି ଭଳି ପନିପରିବା ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ । ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ ଶରୀରରେ ପ୍ରୋଟିନର ଅଭାବ ପୂରଣ କରିବା ସହିତ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତିରେ ମଧ୍ୟ ଉନ୍ନତି ଆଣେ ।

କେଫିର –

କେଫିର ହେଉଛି ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଲାଭଦାୟକ ପ୍ରୋବାୟୋଟିକ୍ସ ଖାଦ୍ୟ । ଏହା ଏକ ପ୍ରୋବାୟୋଟିକ୍ ପାନୀୟ । କଦଳୀ ତୁଳନାରେ ଏଥିରେ ଅଧିକ ଭଲ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ଥାଏ, ଯାହା ଶରୀରର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇଥାଏ |

ଖଟା ଫଳ-

ଅଧିକାଂଶ ରୋଗରେ ଡାକ୍ତର ରୋଗୀଙ୍କୁ ଖାଟା ଜାତୀୟ ଫଳ ଖାଇବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଅନ୍ତି । ଭିଟାମିନ୍ ସି ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇଥାଏ ଏବଂ ଶରୀରକୁ ଶୀତଳତା ସହିତ ଲଢ଼ିବା ପାଇଁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିଥାଏ । ଖଟା ଫଳଗୁଡ଼ିକରେ ଅଙ୍ଗୁର, କମଳା, ଟାଙ୍ଗରାଇନ୍, ଲେମ୍ବୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇବାକୁ, ଆପଣ ଏହି ଫଳଗୁଡ଼ିକୁ ନିୟମିତ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ।

ବେରି-

ଅଙ୍ଗୁର, ନୀଳ ବେରି, କ୍ରାନବେରି, ଷ୍ଟ୍ରବେରି, କୋକୋ, ଡାର୍କ ଚକୋଲେଟ୍ କେବଳ ଅଲ୍ଟ୍ରା-ବାଇଗଣି ରଶ୍ମି ଏବଂ ଫଙ୍ଗଲ୍ ସଂକ୍ରମଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ନୁହେଁ, ବରଂ ଶରୀରକୁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ଜୀବାଣୁରୁ ମଧ୍ୟ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ  ।

ମାଂସ –

ସବୁଜ ପନିପରିବା ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ପିଲା ଅନେକ ଭିଟାମିନ୍ ଏବଂ ମିନେରାଲ୍ସ ପାଇଥାନ୍ତି ।  କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ଶରୀର ପାଇଁ କିଛି ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ କେବଳ ମାଂସରେ ଥାଏ । ପ୍ରୋଟିନ୍, ଆଇରନ୍ ଏବଂ ଜିଙ୍କ ଅଭାବକୁ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ ମାଂସ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରନ୍ତୁ ।

ଏଭୋକାଡୋ-

ଭିଟାମିନ୍-ଇ ଧାରଣ କରିଥିବା ଏଭୋକାଡୋ ଆପଣଙ୍କ ଶିଶୁର ଶାରୀରିକ ବିକାଶ ଏବଂ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ  । ଜଳଖିଆ ସମୟରେ ଆପଣ ସେମାନଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ ସାଣ୍ଡୱିଚ୍ ସହିତ ଏଭୋକାଡୋ ଦେଇପରିବେ ।

ନଡ଼ିଆ ତେଲ-

ସୋରିଷ ତେଲ ବଦଳରେ ନଡିଆ ତେଲ ବ୍ୟବହାର କରିବା କିମ୍ବା ରାନ୍ଧିବା ସମୟରେ ବିଶୋଧନ କରିବା ଭଲ । ଏଥିରେ ଲରିକ୍ ଏସିଡ୍ ଏବଂ କ୍ୟାପ୍ରିଲିକ୍ ଏସିଡ୍ ଥାଏ ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇଥାଏ ଏବଂ ଏହାକୁ ଭାଇରାଲ୍ ରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ ।

ବାଦାମ-

ଥଣ୍ଡାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଶରୀରରେ ଭିଟାମିନ୍ ଇ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ଭିଟାମିନ୍ ଇ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତିକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖେ । ବାଦାମରେ ଭିଟାମିନ୍ ଇ ସହିତ ସୁସ୍ଥ ଚର୍ବି ମଧ୍ୟ ମିଳିଥାଏ । ଅଧା କପ୍ ବାଦାମ ଆପଣଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକ ଭିଟାମିନ୍ ଗ୍ରହଣକୁ ପ୍ରତିଦିନ ପୂରଣ କରିବ ।

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]
Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published.