ଆପଣଙ୍କ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନରୁ କେମିତି ହଟାଇବେ କରୋନା ଭାଇରସ୍‌, ଜାଣନ୍ତୁ

1 min read

କରୋନା ଭାଇରସ୍‌କୁ ନେଇ ଭୟରେ ପୁରା ବିଶ୍ୱ । କାହା ମୁହଁରେ ମାସ୍କ ତ ଆଉ କାହା ହାତରେ ଗ୍ଲୋବ୍ସ । କେବଳ କରୋନାରୁ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ମଣିଷ ଏହି ସବୁ ଉପାୟକୁ ଆପଣେଇଛି । ବିଭିନ୍ନ ଦେଶ ମଧ୍ୟ ଏହି କରୋନ ଭାଇରସକୁ ନେଇ ଆପଣେଇଛି ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ପଦକ୍ଷେପ । କିନ୍ତୁ ଆପଣ ମାନେ ଭୁଲି ଯାଉନାହାନ୍ତି ତ ଆପଣଙ୍କର ସବୁଠାରୁ ଆବ୍ୟଶ୍ୟକ ଥିବା ଜିନିଷ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ କରୋନା ଆଣି ଦେଇପାରେ ? ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ସ୍ମାର୍ଟଫୋନରେ କରୋନା ଥାଇପାରେ ବୋଲି ଆପଣ ଭାବୁନାହାନ୍ତି କି ? ସ୍ମାର୍ଟଫୋନରୁ ବି ଆପଣଙ୍କୁ କରୋନା ହୋଇପାରେ ? ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଫୋନଙ୍କୁ କରୋନା ମୁକ୍ତ କରୁଛନ୍ତି ଏହି ସବୁ କ୍ଷେତ୍ର ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ ।

୧- ଆପଣଙ୍କର ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ସଫା କରିବା ସମୟରେ ଏକ ବ୍ୟବହାର ଯୋଗ୍ୟ ଗ୍ଲୋଭସ୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ  ।

୨- ଆପଣଙ୍କର ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ସଫା କରିବା ପାଇଁ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ବ୍ଲିଚ୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । କାରଣ ଏଥିରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ ମରିବନି କିନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କ ଫୋନ ଖରାପ ହୋଇଯାଇପାରେ ।

 

୩- ଆପଣଙ୍କର ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ସଫା କରିବା ପାଇଁ କୌଣସି ଭିନେଗାର ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ  ।

୪- ଆଇଫୋନ୍ ସଫା କରିବା ପାଇଁ ସ୍ପ୍ରେ କ୍ଲିନର୍ ସିଧାସଳଖ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ବୋଲି ଆପଲ କହିଛି ।

୫-  ଭଲକରି ପରିଷ୍କାର କରିବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନକୁ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ତରଳ ପଦାର୍ଥରେ ବୁଡ଼ାନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

୬- ଆପଣଙ୍କ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ସଫା କରିବା ପାଇଁ ଆଲକୋହଲକୁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

୭- କେବଳ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ସଫା କରିବା ପାଇଁ ସଂକ୍ରାମକ ନଥିବା ଓ୍ୱାଇପ୍‌ ଏବଂ ୭୦% ଆଇସୋପ୍ରୋପିଲ୍ ଆଲକୋହଲ୍ ଓ୍ୱାଇପ୍‌କୁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି ।

୮- ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ସଫା କରିବା ପାଇଁ  କେବଳ ଏକ ଲେନ୍ସ ସଫା କରୁଥିବା କପଡା ପରି ଏକ ନରମ, ସାମାନ୍ୟ ଓଦା, ଲିନଟମୁକ୍ତ କପଡା ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ  ।

୯- ଆମେରିକୀୟ ଟେଲିକମ୍ ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀ ଏଟି ଆଣ୍ଡ ଟି କହିଛି ଯେ ଫୋନରେ ସ୍ପ୍ରେ କରିବା ପରେ କାଗଜ ଟାୱେଲ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ ।

୧୦- ପ୍ରିମିୟମ୍ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ଯାହା IP68 ରେଟିଂ ସହିତ ଆସେ ତାହାକୁ ଜଳ-ପ୍ରତିରୋଧକ ସାବୁନ୍ ପାଣି କିମ୍ବା ହ୍ୟାଣ୍ଡ୍ ସାନିଟାଇଜର ସହିତ ସଫା କରାଯାଇପାରିବ  ।

୧୧- ଫୋନକୁ ସଫା କରିସାରିବା ପରେ ଆପଣ ନିଜ ହାତକୁ ସାବୁନ ଏବଂ ସାନିଟାଇଜରରେ ହାତକୁ ଭଲସେ ଧୋଇଦିଅନ୍ତୁ ।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *