ମଦ୍ୟପାନ ଓ ମଦ ବିକ୍ରି କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ହେବ କଡ଼ା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ, ଜାରି ହେଲା ଟୋଲ ଫ୍ରି ନମ୍ବର

1 min read

ପାଟନା: ଏବେ ଖସି ପାରିବେନି ଅମାନିଆ । ନା କିଏ ମଦ ବିକ୍ରି କରିପାରିବେ ନା ତାକୁ କିଏ କିଣିପାରିବେ । ଏଥିପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି ବିହାର ପୋଲିସ୍‌ । ବର୍ତ୍ତମାନ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀମାନେ ମଦ ବ୍ୟବସାୟ ତଥା ମଦ୍ୟପାନ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ବିରୋଧରେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ଅଭିଯୋଗକୁ ହାଲୁକାରେ ନେବେ ନାହିଁ। ଏବେ ବିହାରରେ ମଦ୍ୟପାନ ମାମଲାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିବା ଖୁବ ସହଜ ହେବ । ଘରେ ବସି ଏକ ଟୋଲ୍ ଫ୍ରି ନମ୍ବରରେ ଅଭିଯୋଗ କରି ହେବ ଓ ଏନେଇ ପୋଲିସ ବିଭାଗ ମଧ୍ୟ ସଜାଗ ହୋଇଯାଇଛି । ଅଭିଯୋଗ କରିବାର ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପୋଲିସର ମୁଖ୍ୟଦାୟିତ୍ୱ ହେବ । ଯଦି ଠିକ୍ ସମୟରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇପାରୁନାହିଁ ତାହେଲେ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସହ ଏସଡିପିଓ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ହେବେ ।

ବାସ୍ତବରେ, ବିହାରରେ ନିଷେଧାଦେଶ ଆଇନକୁ ସକ୍ରିୟ କରିବାକୁ ଜୋରସୋରରେ ଉଦ୍ୟମ ଚାଲିଛି । ଟୋଲ୍ ଫ୍ରି ନମ୍ବର ୧୫୫୪୫ ରେ ମଦ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ କୌଣସି ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇପାରିବ । ତେବେ ଅଭିଯୋଗ କରାଯିବାର ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଯଦି କୌଣସି ପ୍ରକାରର  କର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆ ନ ଯାଏ ତେବେ  ଏହି ସୂଚନା ଉଚ୍ଚଅଧିକାରୀଙ୍କୁ  ଦିଆଯିବ । ଏଭଳି ପଦକ୍ଷେପକୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ କରିବା ପାଇଁ, ନିଷେଧ ବିଭାଗ ଏହି ଟୋଲ୍ ଫ୍ରି ନମ୍ବରକୁ ବ୍ୟାପକ ପ୍ରଚାର କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ।

ଏହି ଟୋଲ୍ ଫ୍ରି ନମ୍ବର ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର, ପଞ୍ଚାୟତ ଭବନରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଅଙ୍ଗନୱାଡି କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ଶିଶୁ ବିକାଶ ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହେବ । ନିଷେଧ ବିଭାଗର ସଂଖ୍ୟା ପୂର୍ବରୁ ଜାରି କରାଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ସମୀକ୍ଷାରେ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, ଏନେଇ ସଚେତନତାର ଅଭାବ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହାର ପ୍ରଚାର ପାଇଁ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରାଯାଇଛି। ନିଷେଧାଦେଶ ବିଭାଗର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଟୋଲ ଫ୍ରି ନମ୍ବରରେ ଆସୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଜିଲ୍ଲା ତଥା ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନ ସ୍ତରରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ଦିଆଯିବ । ତେବେ ୩ ଦିନ ସମୟ ସୀମା ମଧ୍ୟରେ ମାମଲା ରୁଜୁ ନେଇ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଶେଷ କରିବା ନେଇ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି ।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner