୨୦୦୮ ପରଠୁ ତଦନ୍ତ ସରିନଥିବା ସବୁ ଅପହରଣ ଓ ନିଖୋଜ ମାମଲାର ଖୋଳତାଡ଼ କରିବ କମିଶନରେଟ୍ ପୋଲିସ

1 min read

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜଧାନୀରେ କମିଶନରେଟ ପୋଲିସର ଆରମ୍ଭ କଲା କିଡନ୍ୟାପିଂ ଓ ମିସିଂ ସେଲ। କମିଶନରେଟ ପୋଲିସ ଗଠନ ଦିନଠାରୁ ଅପହରଣ ଓ ମିସିଂ ହୋଇଥିବା ମାମଲା ଗୁଡିକ ରିଓପନ କରିବ ପୋଲିସ ।ଗଠନ ହେଲା ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସେଲ । ଜଣେ ଏସିପିଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଛି ଦାୟିତ୍ୱ । ଗତ ୧୨ ବର୍ଷ ଧରି ପଡି ରହିଥିବା ମାମଲା ଗୁଡିକର ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ତଦନ୍ତ କରୁଛି ପୋଲିସ । ପୋଲିସର ଏଭଳି ପଦକ୍ଷେପକୁ ସ୍ୱାଗତ କରିଛନ୍ତି ପୁର୍ବତନ ପୋଲିସ ଡିିଜି ।

ଅପରେସନ୍ ଅପହରଣ ଓ ନିଖୋଜ। ପୁରୁଣା କେସର ଫାଇଲ ରିଓପନ କଲା ପୋଲିସ । ଅପରେସନ ଆରମ୍ଭରୁ 30 ନାବାଳିକା ଉଦ୍ଧାର। ଫୋକସ୍ ରେ ନାବାଳିକା ଅପହରଣ , ଅଜଣା ମୃତ ଦେହ ଓ ଅପହରଣ ମାମଲା। ଗଠନ ହେଲା ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସେଲ । ଟିମ୍ କୁ ଲୀଡ଼ କରିବେ ଏସିପି। ଜଣେ iic ଓ si ତଦନ୍ତରେ କରିବେ ସହଯୋଗ । 2008 ରୁ କମିଶନରେଟ ପୋଲିସ ଗଠନ ଦିନ ଠାରୁ ପଡି ରହିଥିବା ମାମଲା ଗୁଡିକୁ ତଦନ୍ତ କରିବ ଏହି ଟିମ୍ । କମିଶନରେଟ ପୋଲିସର ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ କମିଶନରେଟ ପୋଲିସ ଗଠନ ହେବା ଦିନଠୁ ରାଜଧାନୀର ବିଭିନ୍ନ ଥାନାରେ ୮ଶହ ନାବାଳିକା ମାମଲା ପେଡିଂ ଅଛି । ସେଥି ମଧ୍ୟରୁ ୩୦ଜଣଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଛି ଏହି ଟିମ୍ । ସେହିଭଳି ୫ଶହ ରୁ ଅଧିକ ମିସିଂ ରିପୋର୍ଟ ରହିଛି । ଏବେ ଏହା ପରିକ୍ଷା ମୂଳକ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବାର କହିଛନ୍ତି ଭୁବନେଶ୍ୱର ଡିସିପି ।
ଏହି ସେଲ ଗଠନ ହେବାର ମୁଖ୍ୟ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଲା ନିଖୋଜ ଓ ଅଜଣା ମୂର୍ତ ଦେହର ଚିହ୍ନଟ କରିବା। ଯଦି କୌଣସି ଲୋକର ମୃତ୍ୟ ଦେହ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ପରେ ନିଖୋଜ ବ୍ୟକ୍ତି ସହ ମିସେ , ତା ହେଲେ ତାର ପରିଚୟ ମିଳି ପାରିବି। ଏପରିକି ବେଳେ ବେଳେ ଲୋକ ମାନେ ଫେରି ଆସିବା ପରେ ଥାନାକୁ ମଧ୍ୟ ଅବଗତ କରୁ ନାହାନ୍ତି। ଯାହା ଫଳରେ ପୋଲିସ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାର କାରଣ ରହୁଛି। ସେପେଟେ ତଦନ୍ତ ବେଳେ ଜଣାପଡିଛି, ନାବଳିକା ଅପହରଣ ମାମଲା ଗୁଡିକ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବା ପରେ ଜଣା ପଡିଛି ନାବାଳିକା ମାନେ ସ୍ୱ ଇଚ୍ଛାରେ ଯାଇଛନ୍ତି । ଏପରିକି ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆରୁ ପରିଚିତ ହୋଇ ନାବାଳିକା ଓ ଯୁବତୀ ମାନେ ପଳାଉଛନ୍ତି । ଅନେକ ସମୟରେ ବିଶେଷ କରି ୧୬ରୁ ୧୭ ବର୍ଷ ନାବାଳିକା ମାନେ ଅପହରଣ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ତେଣୁ ଆଗକୁ ସ୍କୁଲ କଲେଜ ଗୁଡିକରେ ପୋଲିସ ସଚେତନ କରିବ । ସେପଟେ ପୋଲିସର ଏଭଳି ଯୋଜନାକୁ ସ୍ୱାଗତ କରିଛନ୍ତି ପୂର୍ବତନ ପୋଲିସ ଡିଜି ।  କୋଭିଡ କଟକଣା ପରେ ଅପରେସନକୁ ଜୋରଦାର କରାଯିବ। ଅପେକ୍ଷା କିଭଳି ଓ କେତେଦୁର ସଫଳ ହେଉଛି ପୋଲିସ ।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner