ପୋଷ୍ୟ ସନ୍ତାନ ପ୍ରତି ବଢ଼ୁଛି ଆଗ୍ରହ: କନ୍ୟା ସନ୍ତାନକୁ ଅଧିକ ପୋଷ୍ୟ ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି

1 min read

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ପୋଷ୍ୟ ସନ୍ତାନ ଗ୍ରହଣ ପ୍ରତି ବଢୁଛି ଆଗ୍ରହ । ଆଗରୁ କନ୍ୟା ସନ୍ତାନ ଅଲୋଡ଼ା କୁହାଯାଉଥିବା ବେଳେ ଏବେ କନ୍ୟା ସନ୍ତାନ କୁ ଅଧିକ ପୋଷ୍ୟ ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଉଛି । ତେବେ ପୋଷ୍ୟ ସନ୍ତାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାର କଣ ରହିଛି ନିୟମ ?

ଓଡ଼ିଶାରେ ପୋଷ୍ୟ ସନ୍ତାନ ପ୍ରତି ବଢୁଛି ଆଗ୍ରହ । ୩ ବର୍ଷରେ ୨୫୧ ପୁଅ ଓ ୩୧୬ ଝିଅ ପୋଷ୍ୟ । ‘କାରା’ ପୋର୍ଟାଲରେ ଦିନକୁ ଦିନ ଆସୁଛି ଅଧିକ ଆବେଦନ । ମା’ କଣ କେବେ ନିଷ୍ଠୁର ହୋଇ ପୁଅ ଝିଅ ମଧ୍ୟରେ ଫରକ କରିପାରେ ? ଜନ୍ମଦାତ୍ରୀ କଣ କେବେ ଲିଙ୍ଗଗତ ଅସମାନତା କୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଏ ? ଏଭଳି କିଛି ଅସମାହିତ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଏବଂ କନ୍ୟା ରତ୍ନଙ୍କ ବିକାଶ ଦିଗରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର । ଯାହାର ପ୍ରତିଫଳନ ପୋଷ୍ୟ ସନ୍ତାନଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦେଖାଯାଇଛି । ପ୍ରତ୍ୟାଶି ପିତାମାତା ଅଧିକ ଶିଶୁ କନ୍ୟାଙ୍କୁ ପୋଷ୍ୟ ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଆଗ୍ରହ ଦେଖାଉଥିବାରୁ ବିଭିନ୍ନ ମହଲରୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରୟାସକୁ ସ୍ୱାଗତ କରାଯାଇଛି ।

ପୋଷ୍ୟ ସନ୍ତାନ ରୁପେ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ହେଲେ ପ୍ରଥମେ ‘କାରା’ ପୋର୍ଟାଲରେ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଏକ ପଞ୍ଜିକରଣ ନମ୍ବର ପାଇବା ପରେ କେଉଁ ସହରରୁ ସନ୍ତାନ ଗ୍ରହଣ କରିବେ ତାହା ଦର୍ଶାଇବେ । ନିଜର ଆୟ ସମ୍ପର୍କରେ ସ୍ପଷ୍ଟକ୍ତି ରଖିବା ପରେ ‘ Adoption agency ‘ ପିଲାଟିକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିବ । ଆଗାମୀଦିନରେ ଫୋଷ୍ଟର କେୟାର ବା ପାଳିତ ସନ୍ତାନ ପ୍ରଥାକୁ ଆପଣାଇବାକୁ ପିତା , ମାତାଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି । ସମାଜରେ ପ୍ରତେକଟି କ୍ଷେତ୍ରରେ ପକ୍ଷପାତିତାର ସାମ୍ନା କରୁଥିବା ଝିଅ ଟି ପ୍ରତି ଲୋକଙ୍କ ଭାବନା ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *