ଭଦ୍ରକର ଗଡ଼ଗଡ଼ି ଗାଁ: ବର୍ଷ ତମାମ ହୁଏ ପରିବା ଚାଷ, ପଡ଼ୋଶୀ ଜିଲ୍ଲାରେ ମଧ୍ୟ ହୁଏ ବିକ୍ରି

1 min read

ଭଦ୍ରକ: ମହାମାରୀ କରୋନାକୁ ନେଇ ସାରା ଦେଶ ଓ ରାଜ୍ୟରେ ଜୀବନ ଜୀବିକା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି । ବହୁ ଲୋକ ହାତ ବାନ୍ଧି ଘରେ ବସି ରହିଛନ୍ତି । ମାନବ ଜାତି ନା ନା ସମସ୍ୟା ଓ ଦୁଶ୍ଚିନ୍ତା ଦେଇ ଗତି କରୁଛନ୍ତି । ଏଭଳି ଏକ ଅନିଶ୍ଚିତତା ଭାରା ସମୟରେ ଭିତରେ ଚାଷୀ କୂଳ କିନ୍ତୁ ଯଥା ପୂର୍ବଂ ତଥା ପରଂ । ଗୋଟିଏ ପଟେ ଏହି ଭୟଙ୍କର ଭୂତାଣୁ ବିରୋଧରେ ଲଢ଼େଇ ଜାରି ରହିଥିବା ବେଳେ ଏପଟେ ଲଙ୍ଗଳ ଧରି ଚାଷ କ୍ଷେତକୁ ବାହାରି ପଡ଼ୁଛି ଚାଷୀ । ବର୍ଷକ ୧୨ ମାସ ଅମଳ କରୁଛି ସୁନାର ଫସଲ । ବାଇଗଣ, ଟମାଟ, ଭେଣ୍ଡି, କୋବି, କାକୁଡି, ଝୁଡଙ୍ଗ ଭଳି ଭଳି ଫସଲ ଅମଳ କରୁଛନ୍ତି ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲା  ଗଡ଼ଗଡ଼ି ଗାଁର ଚାଷୀ ।

    ଏହି ଗାଁରେ ବସବାସ କରୁଥିବା ୮୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ପରିବାର ବର୍ଷ ତମାମ ଭଳିକି ଭଳି ପରିବା ଚାଷ କରିଥାନ୍ତି। ପ୍ରତିଦିନ ଅମଳ ହେଉଥିବା କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ପରିବା ନିକଟସ୍ଥ ଆରଡି, ବେତାଳିଗାଁ, ଧୁଷୁରୀ, ଭଦ୍ରକ ସମେତ ପଡ଼ୋଶୀ ଜିଲ୍ଲା ଯାଜପୁର ବଜାରରେ ବିକ୍ରି କରିଥାନ୍ତି । ତେବେ ସରକାରୀ  ସୁବିଧା ନଥିବାରୁ ବେଳେ ବେଳେ ଅଭାବି ବିକ୍ରି ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ। ଫଳରେ ଚାଷୀ ତା’ର ଠିକ ଅର୍ଥ ପାଇବାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଥାଏ ।

କାଳବୈଶାଖୀ ଝଡ଼ବର୍ଷା ହେଉ କିମ୍ବା ବନ୍ୟାରେ କ୍ଷତି ହେଉଥିବା ପରିବା ଚାଷ ବାବଦକୁ କୌଣସି ପ୍ରକାର ସହାୟତା ପାଇପାରନ୍ତି ନାହିଁ । ହେଲେ ଏହାକୁ ଖାତିରି ନକରି ଲୋକଙ୍କ ଚାହିଦା ମୁତାବକ ବର୍ଷ ସାରା ବିଭିନ୍ନ ପନିନରିବା ଚାଷ କରିଥାନ୍ତି।

ଗଡଗଡି ଗାଁର ପରିବା ବିଭିନ୍ନ ବଜାରକୁ ଆସୁଥିବାରୁ ଖାଉଟିମାନେ ସୁବିଧାରେ ପାଇପାରୁଥିବା କହିଛନ୍ତି ଖାଉଟିମାନେ। ଏପଟେ ଚାଷୀଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ ଯଦି ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଶୀତଳ ଭଣ୍ଡାର ସହ ଅନ୍ଯାନ ସହଯୋଗ ମିଳି ପାରନ୍ତା ତାହାଲେ ଅମଳ ହେଉଥିବା ପନିପରିବା ଉଚିତ ମୂଲ୍ୟ ଚାଷୀ ପାଇପାରନ୍ତେ ।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner