ଏହି ୫ଟି ଆସନ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ବଢାଇଥାଏ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି…

1 min read

ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଜୁନରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଯୋଗ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଏ । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଯୋଗ ଦିବସର ବିଷୟବସ୍ତୁ ହେଉଛି ‘ୟୋଗା ୱିଥ୍ ଫ୍ୟାମିଲି’ | ଯଦି ଆମେ ବିଶ୍ୱରେ ବ୍ୟାପିଥିବା କରୋନା ମହାମାରୀକୁ ଦେଖିବା, ତେବେ ଆମ ଜୀବନରେ ଯୋଗର ଗୁରୁତ୍ୱ ବେଶ୍ ଅଧିକ ରହିଛି । ତେବେ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାଇ ପାରିବେ ଏବଂ କରୋନାର ମୁକାବିଲା ମଧ୍ୟ ଆପଣ କରିପାରିବେ ।

ସୂର୍ଯ୍ୟ ନମସ୍କାର- ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ସୂର୍ଯ୍ୟ ନମସ୍କାର ହେଉଛି ସର୍ବୋତ୍ତମ ଯୋଗସାନା । ସକାଳେ ନିୟମିତ ୩-୪ ଥର ଏହା କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ | ସୂର୍ଯ୍ୟ ନମସ୍କାର ମାଧ୍ୟମରେ ଆପଣଙ୍କର ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟାକୁ ସଂଶୋଧନ କରି ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇପାରିବେ ।

ଭୁଜାଙ୍ଗସନ- ଭୁଜାଙ୍ଗସାନା ମଧ୍ୟ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ । ଏହାକୁ କୋବ୍ରା ପୋଜ୍ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ । ଭୁଜଙ୍ଗାସନ ସୂର୍ଯ୍ୟ ନମସ୍କାର ଗୋଟିଏ ଅଂଶ । ଏହାକୁ ନିୟମିତ କରିବା ଦ୍ୱାରା ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ସୁଦୃଢ ରହିଥାଏ ।

ତ୍ରୀକୋଣାସନ- ତ୍ରୀକୋଣାସନ ମାଧ୍ୟମରେ ତୁମେ ତୁମର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀକୁ ମଧ୍ୟ ଉନ୍ନତ କରିପାରିବ । ଏହି ସ୍ଥିତିକୁ ତ୍ରିରଙ୍ଗା ସ୍ଥିତି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ । ଏହା କେବଳ ପେଟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରେ ନାହିଁ, ବରଂ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଉନ୍ନତି କରି ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।

ତାଡାସନ- ତାଡାସାନା ମାଧ୍ୟମରେ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ମଜବୁତ ହୋଇଥାଏ । ଏହି ସ୍ଥିତିକୁ ମାଉଁଟେନ ପୋଜ୍ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ । ଏହି ଆସନ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଉଛି ଆପଣ ଏହାକୁ ଦିନର ଯେକୌଣସି ସମୟରେ କରିପାରିବେ ।

ଶଶାଙ୍କାସନ- ଚାପ ରହିବା କାରଣରୁ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି କମିଥାଏ। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ, ଶଶାଙ୍କସନ ଆପଣଙ୍କୁ ଚାପରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ |

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner