ବିବାହ କରୁଛନ୍ତି କି? ତେବେ ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ ସୁଖୀ ବୈବାହିକ ଜୀବନ ପାଇଁ ଏହି ୫ଟି ଟିପ୍ସ୍

1 min read

ବାହାଘର ଜୀବନର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ନିଷ୍ପତି  । ଯାହାଦ୍ୱାରା ଦୁଇଜଣ ଗୋଟିଏ ସମ୍ପର୍କରେ ବନ୍ଧା ହୋଇଥାନ୍ତି । ଆଉ ଏହି ସମ୍ପର୍କଟି ହେଉଛି ସ୍ୱାମୀ ସ୍ତ୍ରୀର ସମ୍ପର୍କ । ବାହା ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଆମକୁ ମାନସୀକ ସ୍ତରରେ ବହୁତ ଶକ୍ତ ହେବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ  । କିଛି ବ୍ୟକ୍ତି ଆରେଞ୍ଜ ମ୍ୟାରେଜ୍ କରିଥାନ୍ତି ଏବଂ କିଛି ଟା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦୁହେଁ ଦୁହିଁଙ୍କୁ ଠିକ ଭାବର ଜାଣି ମଧ୍ୟ ନଥାନ୍ତି । ଏଭଳି କ୍ଷେତ୍ରରେ ପରସ୍ପରକୁ  ଭବିଷ୍ୟତରେ ବହୁତ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖିନ ହେବେକୁ ପଡ଼ିଥାଏ  । ତେବେ ବାହାହେବା ପୂର୍ବରୁ ଦୁଇ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କିଛି ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଗୁଣ ଗୁଡିକ ପୂରଣ ହେବା ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି  । ଯଦି ଆପଣ ବିବାହ ବନ୍ଧନରେ ବାନ୍ଧିହେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ତେବେ ଏହି ୫ ଟି ଉପାଦାନ ଉପରେ ଥରେ ନଜର ପକାନ୍ତୁ ।

. ପରସ୍ପର ପ୍ରତି ବିଶ୍ୱାସ ରଖିବା 

ଭରସା, ଏଭଳି ଏକ ଜିନିଷ ଯାହା ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜ ଜୀବନସାଥି ଉପରେ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ । ବିନା ଭରସାରେ କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ତିଷ୍ଠି ପାରିନାହିଁ  । ସେଥିପାଇଁ ସମ୍ପର୍କରେ ଭରସାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି  । ତେବେ ବିବାହ ବନ୍ଧନରେ ବାନ୍ଧିହେବା ପୂର୍ବରୁ ଦୁଇ ଜଣ ଦୁଇଜଣଙ୍କୁ ବିଶ୍ୱାସ କରୁଥିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଯାହା ଫଳରେ  ଆଗକୁ ସମ୍ପର୍କରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ହେବନାହିଁ  ।

. ଆବେଗପ୍ରବଣ ସମ୍ବଦ୍ଧ

ଦୁଃଖରେ ଦୁଃଖି ଏବଂ ସୁଖରେ ସୁଖି କେବଳ ଭଲ ସାଙ୍ଗଟିଏ ହିଁ ହେଇପାରିବ  । ଯାହା ବାହାଘର ସମ୍ପର୍କରେ ବହୁତ ଆବଶ୍ୟକ । ଇମୋସନାଲ ଆଟାଚମେଣ୍ଟ ଦୁହିଁଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରହିବା ବହୁତ ଜରୁରୀ  । ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ସହଭାଗିନୀ ଆପଣଙ୍କର ଦୁଃଖରେ ଖୁସି ଅନୁଭବ କରୁଛି ତେବେ ସେହି ସମ୍ପର୍କ ଅଧିକ ସମୟ ପାଇଁ ତିଷ୍ଠି ପାରିବ ନାହିଁ  । ତେବେ ବାହାଘର ପୂର୍ବରୁ ଏହା ଜାଣିବା ବହୁତ ଜରୁରୀ କି ଦୁଇଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଇମୋସନାଲ ଆଟାଚମେଣ୍ଟ ରହିଛି କି ନାହିଁ  ।

. ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତିରେ ସୁଦ୍ରୁଢ଼

ଭଲପାଇବାରେ ଟଙ୍କାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିନଥାଏ  ବୋଲି ବହୁ ଯୁବପିଢ଼ିଙ୍କ ମନରେ ଏପରି ଭାବନା ରହିଛି  । ଯାହା ଫଳରେ ବହୁ ଯୁବପିଢ଼ି ଏହାର ଶୀକାର ମଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି  । କିନ୍ତୁ ସମସ୍ତେ ଏହା ଜାଣିବା ଦରକାର କି ପ୍ରେମ କରୁଥିବା ସମୟ ଏବଂ ବାହାଘର ପରର ସମୟ ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ଅଲଗା  । କାରଣ ବାହାଘର ପରେ ଦୁହେଁ ମିଶି ଏକାଠି ରହିଥାନ୍ତି  । ଯାହାଫଳରେ ନିଜର ଆବଶ୍ୟକତା ଏବଂ ସଙ୍ଗିନୀର ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ  । ଆଉ ସେଥିପାଇଁ ଟଙ୍କାର ଆବଶ୍ୟକତା ବହୁ ପରିମାଣରେ ରହିଛି  । ତେବେ ବାହା ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ସୁଦୃଢ଼ ଥିବା ଦରକାର  ।

. କଳିକୁ ସମାଧାନ କରିବାର ସାମର୍ଥ୍ୟ

ଜଣଙ୍କୁ ଛାଡିଦେଲେ ଯେଉଁଠି ଦୁଇଜଣଙ୍କର କଥା ଉଠେ ସେଠି ଝଗଡାର ବହୁତ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି  । ତେବେ ବାହାଘର ପରେ ଝଗଡ଼ା ହେବାର ବହୁତ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି  । କାରଣ ଯେଉଁଠି ଭଲପାଇବା ରହିଛି ସେଠି ଝଗଡ଼ା ମଧ୍ୟ ରହିଛି  । ଯଦି ସବୁରି ଭିତରେ ଝଗଡାକୁ ସମାଧାନ କରିବାର ସାମର୍ଥ୍ୟ ଆପଣ ମାନଙ୍କ ପାଖରେ ନାହିଁ ତେବେ ବାହାଘର ସୁଖମୟ ହେବ ନାହିଁ  । ବାହା ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଝଗଡା ସାମାଧାନର କୌଶଳ ଜାଣିବା ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି  ।

୫. ପରିବାରର ଯତ୍ନ ନେବା

ବାହାଘର ଖାଲି ଗୋଟିଏ ପରିବାରର ବନ୍ଧନ ନୁହେଁ  । ଏହା ହେଉଛି ଦୁଇଟି ପରିବାରର ବନ୍ଧନ  । ତେବେ ସ୍ୱାମୀ ସ୍ତ୍ରୀ ବିବାହ ପରେ ଦୁହେଁ ଦୁଇଙ୍କ ପରିବାର ପ୍ରତି ଯତ୍ନବାନ ହେବା ଦରକାର  । କାରଣ ଏହାଦ୍ବାରା ଉଭୟ ଉଭୟଙ୍କ ଉପରେ ଭଲପାଇବା ବଢ଼ିଥାଏ  । ତେବେ ସ୍ତ୍ରୀଟିଏ ସ୍ୱାମୀର ପରିବାର ପ୍ରତି ଯଦି ଯତ୍ନବାନ ନହୁଏ ତେବେ ସ୍ୱାମୀର ମନକୁ କଷ୍ଟ ହୁଏ  । ଯାହାଫଳରେ ସ୍ବାମୀ ସ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟରେ କଳହ ସୃଷ୍ଟି ହାଇଥାଏ  ।

ତେବେ ଏହି ୫ଟି ଆବଶ୍ୟକତା ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କଲେ ବାହାଘର ପରର ପରିସ୍ଥିତି ସୁଖମୟ ହୋଇଥାଏ…

  ')}

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]
Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published.