IPL ବିଡିଂ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ସାମିଲ ହେଲା କଟକ, ୨ଟି ନୂଆ ଟିମ ହେଲେ ସାମିଲ୍

1 min read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍ (ଆଇପିଏଲ୍) ୨୦୨୧ର ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୯ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି, କିନ୍ତୁ କ୍ରିକେଟ୍ ବୋର୍ଡ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ବିସିସିଆଇ) ଆସନ୍ତା ବର୍ଷର ଆଇପିଏଲ୍ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିସାରିଛି। କ୍ରିକବଜ୍ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଆଇପିଏଲ୍ ୨୦୨୨ ପାଇଁ ବିସିସିଆଇ ୬ଟି ସହର ଚୟନ କରିଛି, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଦୁଇଟି ନୂତନ ଦଳ ଘୋଷଣା କରାଯିବ। ଏହି ୬ଟି ସହରରେ କଟକ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ହୋଇଛି । ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳ ପାଇଁ ଗୁଆହାଟି, ରାଞ୍ଚି ଓ କଟକ ବିଡିଂରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିବାବେଳେ ପଶ୍ଚିମରୁ ଅହମ୍ମଦାବାଦ, ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ଜୋନରୁ ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣରୁ ଧର୍ମଶଳା ସାମିଲ ହୋଇଛି।

ଏହି ୬ଟି ସହର ପାଇଁ ନିଲାମ ତାରିଖ ସ୍ଥିର ହୋଇନାହିଁ, କିନ୍ତୁ  ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ପାଖାପାଖି ଆଉମାସେ ଲାଗିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ନୂଆ ଦଳ ପାଇଁ 2000 କୋଟି ଟଙ୍କାର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ମୂଲ୍ୟ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଛି। ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ହିନ୍ଦୀ ଭାଷାଭାଷୀ ଅଞ୍ଚଳରେ କ୍ରିକେଟ୍ ଦର୍ଶକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଏତେ ଅଧିକ ଯେ ଏହା ଅନ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳର ଭାଷା ଏହାର ନିକଟତର ବି ନୁହେଁ। କ୍ରିକବଜ୍ ଦେଇଥିବା ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୨୦ରେ ଷ୍ଟାର୍ ସ୍ପୋର୍ଟ୍ସର ଚାରି ବିଲିୟନ ମିନିଟ୍ ଆଇପିଏଲ୍ କଭରେଜର ୬୫ ପ୍ରତିଶତ ଦର୍ଶକ ହିନ୍ଦୀ ଅଞ୍ଚଳର ଥିଲେ।

ହିନ୍ଦୀ ଭାଷାକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ଏହି ସହରଗୁଡ଼ିକୁ ଚୟନ କରାଯାଇଛି। ତେଣୁ ଏଥିରେ କୋଚି ଏବଂ ବିଶାଖାପାଟନମ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ନ କରାଯିବାର କାରଣ ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତର ତିନିଟି ଦଳ ପୂର୍ବରୁ ଆଇପିଏଲର ଅଂଶବିଶେଷ, ଯେଉଁଥିରେ ସନରାଇଜର୍ସ ହାଇଦ୍ରାବାଦ, ରୟାଲ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ ବାଙ୍ଗାଲୋର ଏବଂ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗ୍ସ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପାଇଁ ଆଇପିଏଲରେ ଦକ୍ଷିଣ ଜୋନର ଦିଲ୍ଲୀ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ସ ଏବଂ ପଞ୍ଜାବ କିଙ୍ଗ୍ସ, ପୂର୍ବର କୋଲକାତା ନାଇଟ୍ ରାଇଡର୍ସ, ପଶ୍ଚିମରୁ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ ଏବଂ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ଜୋନରୁ ରାଜସ୍ଥାନ ରୟାଲ୍ସ ସାମିଲ ରହିଛି।

ସୂଚନାମୁତାବକ IPL ୨୦୨୨ ପାଇଁ ନିଲାମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଚଳିତ ବର୍ଷ ଶେଷସୁଦ୍ଧା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇପାରେ । ଏହି ମେଗା ଅକ୍ସନରେ ଅନେକ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଅଲଗା ଅଲଗା ଦଳରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ। ଏହା ସହିତ ଦୁଇଟି ନୂଆ ଦଳରେ ନୂଆ ଅଧିନାୟକଙ୍କ ସହିତ ନୂଆ ଖେଳାଳି ବି ଚୟନ କରାଯିବ । ବର୍ତ୍ତମାନ, ଆଇପିଏଲ୍ ୨୦୨୧ର ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ୟୁଏଇରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ, ଅବଶିଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ଦୁବାଇ, ଆବୁଧାବି ଏବଂ ଶାରଜାହଠାରେ ଖେଳାଯିବ। ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗ୍ସ ଏବଂ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ ମଧ୍ୟରେ ଖେଳାଯିବ।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner