ଏହି ରାଜ୍ୟରେ ଆଜି ରାତି ୮ଟାରୁ ଲାଗୁ ହେବ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌, ୨ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାଘର ସାରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

1 min read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦେଶରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଦିନକୁ ଦିନ ଅତି ଭୟଙ୍କର ଭାବରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ପ୍ରତି ଦିନ ଏକ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ହେଉଛନ୍ତି। ଏବେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର କରୋନା ହଟସ୍ପଟରେ ରହିଛି। କାରଣ କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହରରେ ବହୁତ ଭୟଙ୍କର ଭାବରେ ଶୀକାର ହୋଇଛି ମହାରାଷ୍ଟ୍ର। ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ଭାଇରସ ସଂକ୍ରମଣର ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ମାମଲାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାର ରାଜ୍ୟରେ ନିୟମ କଡ଼ା କରାଯାଇଛି। ଆଜି ରାତି ୮ ଟାରୁ ୧ ମେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ହେବ ଲକ୍‌ଡାଉନ। ପ୍ରକାଶିତ ନୂଆ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ ସମସ୍ତ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ କେବଳ ୧୫ ପ୍ରତିଶତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଚାଲିବ। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା।

ସରକାରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିବାହ ଉତ୍ସବ ପାଇଁ ମାତ୍ର ଦୁଇ ଘଣ୍ଟା ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ। ଏକ ବିବାହରେ କେବଳ ୨୫ ଜଣ ଲୋକ ଯୋଗ ଦେଇ ପାରିବେ। ଏହି ନିୟମକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ପଚାଶ ହଜାର ଜୋରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡିବ। ନୂତନ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଅନୁଯାୟୀ ସରକାରୀ ବସ୍ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ କ୍ଷମତାରେ ଚାଲିବ। ଠିଆ ହେବା ସମୟରେ ଯାତ୍ରା ଉପରେ ଏକ ନିଷେଧାଦେଶ ଅଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବେସରକାରୀ ବସ୍ ଗୁଡ଼ିକ ଗୋଟିଏ ଜିଲ୍ଲାରୁ ଅନ୍ୟ ଜିଲ୍ଲାକୁ ଯିବାବେଳେ ପ୍ରଥମେ ସ୍ଥାନୀୟ DMA କୁ ଜଣାଇବା ଆବଶ୍ୟକ ହେବ, ଏବଂ ଯାଉଥିବା ଲୋକଙ୍କ ହାତରେ ୧୪ ଦିନିଆ କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ ଷ୍ଟାମ୍ପ ମାରିବା ଘରୋଇ ବସ୍ ଦାୟିତ୍। ୨୧ ଏପ୍ରିଲରେ, ମୁମ୍ବାଇରେ ୭୬୮୪ ଟି କରୋନା ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିସହିତ କରୋନା ଯୋଗୁଁ ୬୨ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner