୨୦୩୦ରେ ଚନ୍ଦ୍ରରେ ହେବ ହଲଚଲ, ଏହି କାରଣରୁ ଦେଶରେ ଆସିବ ବିନାଶକାରି ବଡ଼ ବନ୍ୟା

1 min read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କାରଣରୁ ପୃଥିବୀର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ହଠାତ୍ ପାଣିପାଗରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଥାଏ। ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଅନେକ ଦେଶରେ ବିଶେଷ ବନ୍ୟା ବତ୍ୟା ଭୂକମ୍ପ ପରି ପରିସ୍ଥିତିର ସାମ୍ନା ହୁଅନ୍ତି। ଯଦି ଦେଖିବା ଆମେରିକାରେ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ଅନେକ ବାର ଦେଖାଯାଇଥାଏ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନର ଏକ କାରଣ ପୃଥିବୀର ଉପଗ୍ରହ ଚନ୍ଦ୍ର ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ। ଚନ୍ଦ୍ର କାରଣରୁ ଆଗକୁ ଆହୁରି ବଡ଼ ବନ୍ୟା ଆସିପାରେ। ଏଭଳି ଅଧ୍ୟନ କରିଛି  ଆମେରିକାର ସ୍ପେସ୍ ଏଜେନ୍ସି ନ୍ୟାସନାଲ ଏରୋନେଟିକ୍ସ ଆଣ୍ଡ ସ୍ପେସ୍ ଆଡମିନିଷ୍ଟ୍ରେସନ୍ ବା ନାସା । ଏହି ଅଧ୍ୟୟନରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେତୁ ସମୁଦ୍ର ପତ୍ତନ ବୃଦ୍ଧି ସହିତ ଚନ୍ଦ୍ରର  କକ୍ଷରେ ହଲଚଲ ହେବାଦ୍ୱାରା ପୃଥିବୀରେ ଭୟଙ୍କର ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିବ। ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ ଜୁନ୍ ୨୧ ରେ ପ୍ରକୃତି ଉପରେ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପତ୍ରିକାରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଛି।

ଅଧ୍ୟୟନରେ ଚନ୍ଦ୍ର ପାଇଁ ସୃଷ୍ଟି ହେବାକୁ ଥିବା ବନ୍ୟାକୁ ‘ଉପଦ୍ରବି ବନ୍ୟା’ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି। ଏହି ପ୍ରକାର ବନ୍ୟା ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ଘଟିଥାଏ, ଯେତେବେଳେ ସମୁଦ୍ରର ତରଙ୍ଗ ହାରାହାରି ଦୈନିକ ଉଚ୍ଚତାଠାରୁ ୨ ଫୁଟରୁ ଅଧିକ ବଢ଼େ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତି ବ୍ୟବସାୟ ପାଇଁ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ, ଯେତେବେଳେ ଘର ଏବଂ ରାସ୍ତା ପାଣିରେ ବୁଡିଯାଏ ଏବଂ ଦୈନିକ କାର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥାଏ ।

ନାସା ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ ୨୦୩୦ର ମଧ୍ୟଭାଗରେ ଏହି ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ବାରମ୍ବାର ହେବ ଏବଂ ଏହା ମଧ୍ୟରେ ଅନିୟମିତତା ମଧ୍ୟ ଦେଖାଦେବ। ଅଧ୍ୟୟନରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଆମେରିକାର ଉପକୂଳରେ ସମୁଦ୍ର ତରଙ୍ଗ ସେମାନଙ୍କ ସାଧାରଣ ଉଚ୍ଚତାଠାରୁ ତିନିରୁ ଚାରି ଫୁଟ ଉଚ୍ଚକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ଏବଂ ଏହି ଧାରା ଏକ ଦଶନ୍ଧି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାରି ରହିବ। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ବର୍ଷସାରା ଏହି ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ନିୟମିତ ରହିବ ନାହିଁ।

ନାସାର ପ୍ରଶାସକ ବିଲ୍ ନେଲସନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମୁଦ୍ର ଜଳ ପତ୍ତନ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ସମୁଦ୍ର ପତନଠାରୁ ତଳେ ଥିବା ଅଂଚଳରେ ବିପଦ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବଢ଼ୁଛି ଏବଂ ବାରମ୍ବାର ବନ୍ୟା ହେତୁ ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି।  ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଏହା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ। ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଚନ୍ଦ୍ରର କକ୍ଷପଥରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେତୁ ମାଧ୍ୟାକର୍ଷଣ , ସମୁଦ୍ର ପତ୍ତନ ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ମିଳିତ ଭାବରେ ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିବ।”

ପୃଥିବୀରେ ହେଉଥିବା ବନ୍ୟାରେ ଚନ୍ଦ୍ରର ପ୍ରଭାବ ବିଷୟରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରି ହାୱାଇ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ସହକାରୀ ପ୍ରଫେସର ତଥା ଅଧ୍ୟୟନର ମୁଖ୍ୟ ଲେଖକ ଫିଲ୍ ଥମ୍ପସନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ଚନ୍ଦ୍ରର କକ୍ଷପଥରେ ‘ହଲଚଲ’ ହୁଏ ସେତେବେଳେ ଏହା ସ୍ଥିର ହେବାକୁ ୧୮.୬ ବର୍ଷ ଲାଗେ। କିନ୍ତୁ, ପୃଥିବୀରେ ବଢ଼ୁଥିବା ଉତ୍ତାପ ହେତୁ ସମୁଦ୍ର ପତ୍ତନ ବୃଦ୍ଧି ସହିତ ଏହା ବିପଜ୍ଜନକ ହୋଇଯାଏ।

ଥମ୍ପସନ୍ କହିଛନ୍ତି, “୧୮.୬ ବର୍ଷରେ, ପ୍ରାୟ ଅଧା ସମୟ, ଅର୍ଥାତ୍ ପୃଥିବୀରେ ପ୍ରାୟ ୯ ବର୍ଷ, ସମୁଦ୍ରରେ ସାଧାରଣ ଜୁଆର ଉଚ୍ଚତା ବୃଦ୍ଧି କମିଯାଏ। ଏବଂ ନିମ୍ନ ଜୁଆର ସାଧାରଣତ  ଅଧିକ ଉଚ୍ଚା ହୋଇଥାଏ। ପରବର୍ତ୍ତୀ ୯ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହାର ଓଲଟା ହୋଇଥାଏ। ଏହିଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ପୁଣି ୨୦୩୦ରେ ପରିଲକ୍ଷିତ ହେବ, ଯାହା ସାଧାରଣ ଜୀବନ ଉପରେ ବିଶେଷ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ, ବିଶେଷ କରି ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରେ।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner