ଯେତେ ଡେରି ସେତେ ଭଲ କୋଭିସିଲ୍ଡ: ଆଷ୍ଟ୍ରାଜେନେକା ଟିକାର ରିସର୍ଚ୍ଚର

1 min read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦେଶରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଆଗେଇ ଚାଲିଛି କରୋନା ଟୀକାକରଣ ଅଭିଯାନ । ଏହାରି ମଧ୍ୟରେ ଏବେ କୋଭିସିଲ୍ଡର ଦୁଇଟି ଡୋଜ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟବଧାନକୁ ନେଇ ବିବାଦ ଦେଖାଦେଇଛି । ବ୍ରିଟେନରେ କୋଭିସିଲ୍ଡର ଦୁଇଟି ଡୋଜ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟବଧାନ ହ୍ରାସ କରିବା ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଇବା ପରେ ଏହାକୁ ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିବାର ଦାବି ହୋଇଛି । ଏହି ସମୟରେ, ବର୍ତ୍ତମାନ କରୋନା ଟିକା ନିର୍ମାତା ଆଷ୍ଟ୍ରାଜେନେକା ଭାରତରେ ଦୁଇ ଡୋଜ୍ କୋଭିସିଲ୍ଡ ମଧ୍ୟରେ ୧୨ରୁ ୧୬ ସପ୍ତାହ ବ୍ୟବଧାନକୁ ସମର୍ଥନ କରିଛି ।

ଆଷ୍ଟ୍ରାଜେନେକା ଟିକାର କ୍ଲିନିକାଲ୍ ପରୀକ୍ଷଣର ମୁଖ୍ୟ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ଏଣ୍ଡ୍ରୟୁ ପୋଲାର୍ଡ ଭାରତରେ କୋଭିସିଲ୍ଡର ଦୁଇଟି ଡୋଜ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ବ୍ୟବଧାନକୁ ସମର୍ଥନ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଟୀକାକରଣ ପରେ କରୋନାରୁ ସୁରକ୍ଷା ସ୍ତର ଦ୍ୱିତୀୟ ଏବଂ ତୃତୀୟ ମାସରେ ଯଥେଷ୍ଟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ। ତେଣୁ ଏହି ଟିକାକୁ ନେଇ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ତୁଳନା କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବ୍ରିଟେନ ବାସୀ ଏବଂ ଭାରତୀୟଙ୍କ ଜୀବନ ଯାପନ ଅବସ୍ଥା ଏବଂ ପରିସ୍ଥିତି ଭିନ୍ନ। ଉଭୟଙ୍କ ଟୀକାକରଣ ନୀତିରେ ତୁଳନା କରିବା ଭୁଲ ହେବ ।

ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ଗ୍ରୁପର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଏଣ୍ଡ୍ରୟୁ ପୋଲାର୍ଡ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ଟିକା ଅଭିଯାନର ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେଉଛି ଯଥାଶୀଘ୍ର ଲୋକଙ୍କୁ ଅତି କମରେ ଗୋଟିଏ ଡୋଜ ଟିକା ଦେବା । ଭାରତ ସରକାର ଏହି ନୀତିରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ସେମାନଙ୍କ ଟୀକାକରଣ ଅଭିଯାନରେ ମଧ୍ୟ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେଉଛି । ପ୍ରଫେସର ପୋଲାର୍ଡ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆଷ୍ଟ୍ରା ଜେନେକାର ଗୋଟିକିଆ ଡୋଜ୍ ଟିକା ଏବଂ ବୁଷ୍ଟର୍ ଟିକା ଉପରେ କାମ କରିନାହାଁନ୍ତି। କମ୍ପାନୀର ପ୍ରୟାସ ହେଉଛି ଅତି କମରେ ଟିକାର ଗୋଟିଏ ଡୋଜ ପ୍ରଥମେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ, ଯାହାଦ୍ୱାରା ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚିପାରିବ ।

ବ୍ରିଟେନରେ କୋଭିଡସିଲ୍ଡ ଡୋଜ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟବଧାନର ହ୍ରାସ କରିବା ବିଷୟରେ ପୋଲାର୍ଡ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବ୍ରିଟେନ ତାର କରୋନା ଟିକା ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ ଏଭଳି ସମୟର କରିଛି ଯେଉଁ ସମୟରେ ସେଠାରେ ଜନସଂଖ୍ୟାର ଏକ ବଡ ଅଂଶ ଟିକା ନେଇ ସାରିଛନ୍ତି ।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner