USର ଧାର୍ମିକ ସ୍ୱାଧୀନତା ରିପୋର୍ଟକୁ ଇଣ୍ଡୋଫୋବିକ୍‌-ହିନ୍ଦୁଫୋବିକ୍‌ କହିଲେ ହିନ୍ଦୁ ସଙ୍ଗଠନ

1 min read

ଓ୍ୱାଶିଂଟନ୍‌: ଓ୍ୱାଶିଂଟନରେ ଏକ ହିନ୍ଦୁ ସଙ୍ଗଠନ ଧାର୍ମିକ ସ୍ୱାଧୀନତା ଉପରେ USCRIFର ରିପୋର୍ଟକୁ ନେଇ ନାରାଜ ହୋଇ ଯାଇଛନ୍ତି । ରିପୋର୍ଟକୁ ନେଇ ସଙ୍ଗଠନ ଏହା ହିନ୍ଦୁଫୋବିକ୍‌ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ମୁସଲିମ୍‌ ସଙ୍ଗଠନ ଏହାକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବାଇଡେନଙ୍କ ପ୍ରଶାସନକୁ ଧାର୍ମିକ ସ୍ୱାଧୀନତାର ମାନ୍ୟତା ସମ୍ବଦ୍ଧରେ ଭାରତ, ଚୀନ୍‌, ପାକିସ୍ତାନ୍‌, ଆଫଗାନିସ୍ତାନ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ୧୧ଟି ଦେଶକୁ ବିଶେଷ ଚିନ୍ତାଶୀଳ ଦେଶ ଭାବରେ ଗଣନା କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି । ଅବଶ୍ୟ ଆମେରିକା ସରକାର ଏହାକୁ ମାନିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ନୁହଁନ୍ତି ।

ହିନ୍ଦୁପ୍ୟାକ୍ଟ ଏକ ବୟାନରେ କହିଛିଯେ,USCRIFକୁ  ଇଣ୍ଡୋଫୋବିକ୍‌ ଏବଂ ହିନ୍ଦୁଫୋବିକ୍‌ ସଦସ୍ୟ ନିଜ ନିୟନ୍ତ୍ରଣକୁ ନେଇ ଯାଇଛନ୍ତି ।  ଅନ୍ୟପଟେ ଆମେରିକାନ୍‌ ମୁସଲିମ୍‌ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁସନ ଏବଂ ସହଯୋଗୀ ସଙ୍ଗଠନ ଏହାକୁ ପ୍ରଶଂସା କରି କହିଛନ୍ତିଯେ ଭାରତରେ  ୨୦୨୧ରେ  ଧାର୍ମିକ ସ୍ୱାଧୀନତା ସ୍ଥିତି ଖୁବ୍‌ ବିଗିଡ଼ି ଯାଇଛି ।

ଆମେରିକା ସ୍ଥିତ  ନିତି ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ଜାଗ୍ରତ ସଂସ୍ଥାନ ‘ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍‌ ଫର୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ଆଣ୍ଡ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆନ୍‌  ଷ୍ଟଡିଜ୍‌’ର ସଦସ୍ୟ ଖଣ୍ଡେରାଓ କଣ୍ଡ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତିଯେ, ଭାରତ ଉପରେ USCRIF ରିପୋର୍ଟ  ପକ୍ଷପାତପୂର୍ଣ୍ଣ  ଅଟେ । ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତିଯେ, ଭାରତର ନାଗରିକ ସଂଶୋଧନ ଅଧିନିୟମ ଏଭଳି କାନୁନ ଯିଏ ପାକିସ୍ତାନ, ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ତଥା ବାଂଲାଦେଶରୁ ଧାର୍ମିକ ରୂପରେ ପ୍ରତାଡ଼ିତ ହୋଇଥିବା ସଦସ୍ୟ ନାଗରିକତାର ମାନ୍ୟତା ଦେଇଥାଏ । ଏହା ଗ୍ରହଣ କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଭାରତକୁ ନାଗରିକତା ଛଡ଼ାଇ ନେଉଥିବା ନଜରରେ ଦେଖାଯାଉଛି ।

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]