୫୯ ଚାଇନିଜ ଆପକୁ ଭାରତ ବ୍ୟାନ କଲା ପରେ ଜାଣନ୍ତୁ କଣ କହୁଛି ଚୀନ ଗଣମାଧ୍ୟମ

1 min read

ବେଜିଂ: ଲଦାଖର ଗଲବାନ୍ ଉପତ୍ୟକାରେ ଭାରତ-ଚୀନ୍ ସୈନ୍ୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ସଂଘର୍ଷ ପରେ ସୋମବାର ଦିନ ଭାରତ ସରକାର ଚୀନ୍‌ରୁ ୫୯ ଟି ଆପ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି। ଏହି ଆପଗୁଡ଼ିକରେ ଟିକଟକ୍, ୟୁସି ବ୍ରାଉଜର, ହେଲୋ ଏବଂ ସେୟାର୍ ଭଳି ବହୁ ଲୋକପ୍ରିୟ ଆପ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ଭାରତ ଯୁକ୍ତି କରିଛି ଯେ ଏହି ଚାଇନା ଆପ୍ ଗୁଡ଼ିକର ସର୍ଭର ଭାରତ ବାହାରେ ଅଛି ଏବଂ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ତଥ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ଚୋରି ହେଉଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଚୀନ୍ ସରକାର ଏ ବାବଦରେ କୌଣସି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇ ନଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍ ସରକାରୀ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଭାରତର ପଦକ୍ଷେପକୁ ଆମେରିକାର ନକଲ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛି। ଚୀନ୍‌ର ସରକାରୀ ଖବରକାଗଜରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଚୀନ୍ ସାମଗ୍ରୀକୁ ବଏକଟ୍ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଆମେରିକା ଭଳି ବାହାନା ଖୋଜୁଛି ।

ଜଣାଇ ରଖୁଛୁ ଯେ, ଭାରତ ସରକାର ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଆପସ୍ ଦ୍ୱାରା ଦେଶର ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ଏକତା ପ୍ରତି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି, ସେଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ବ୍ୟାନ୍ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ସୂଚନା ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଅଧିନିୟମର ଧାରା 69A ଅନୁଯାୟୀ ସରକାର ଏହି ଚାଇନିଜ୍ ଆପ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି । ସୂଚନା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ ଏବଂ ଆଇଓଏସ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ କିଛି ଚାଇନିଜ୍ ମୋବାଇଲ୍ ଆପ୍ ଅପବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି। ଏହି ଆପଗୁଡ଼ିକ ଗୁପ୍ତ ଏବଂ ବେଆଇନ ଭାବେ ୟୁଜର୍ ଡାଟା ଚୋରି କରି ଭାରତ ବାହାରେ ଥିବା ସର୍ଭରକୁ ପଠାଉଥିଲା । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଭାରତୀୟ ସାଇବର ଅପରାଧ ସମନ୍ୱୟ କେନ୍ଦ୍ର, ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟକୁ ମଧ୍ୟ ଏହିପରି ବିପଜ୍ଜନକ ଆପକୁ ତୁରନ୍ତ ନିଷିଦ୍ଧ କରିବାକୁ ସୁପାରିଶ ପଠାଯାଇଛି ।

ପ୍ରତିକ୍ରିୟାଶୀଳ ହେଲା ଚୀନ ଗଣମାଧ୍ୟମ

ଭାରତର ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଚୀନ୍‌ର ସରକାରୀ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କ୍ରୋଧିତ କରିଛି । ଚୀନ୍‌ର ସରକାରୀ ଖବରକାଗଜ ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମ୍ସ ଭାରତର ଏହି ପଦକ୍ଷେପକୁ ଆମେରିକାର ନିକଟତରତା ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛି । ଖବରକାଗଜ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି ଯେ ମାଲୱେୟାର, ଟ୍ରୋଜନ୍ ହୋର୍ସ ଏବଂ ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରତି ବିପଦ ଭାବରେ ଚୀନ୍ ପକ୍ଷରୁ ଏଭଳି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯାଇଛି। ଖବରକାଗଜ ଅନୁଯାୟୀ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟ ଜାତୀୟତା ନାମରେ ଚୀନ୍‌ର ସାମଗ୍ରୀକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଚୀନ୍ ଗଣମାଧ୍ୟମ ପୁଣିଥରେ ଦୋହରାଇଛି ଯେ ଏଭଳି ପଦକ୍ଷେପ କେବଳ ଭାରତର ଅର୍ଥନୀତିକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇବ। ଶକ୍ତି ମନ୍ତ୍ରୀ ଆର.କେ ସିଂଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ସମ୍ପର୍କରେ ଖବରକାଗଜ କହିଛି ଯେ ଚୀନ୍‌ରୁ ଭାରତ ୪୨ ମିଲିୟନ ଡଲାରର ସୋଲର ମଡ୍ୟୁଲ ଆମଦାନୀ କରୁଛି। ଏଥିସହ ଚୀନ୍ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ଯନ୍ତ୍ରପାତି ମାଧ୍ୟମରେ ଭାରତୀୟ ଶକ୍ତି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ, ବଏକଟ୍ କଲ୍ ଅତ୍ୟନ୍ତ କଷ୍ଟକର ମନେହୁଏ |

 

ବ୍ୟବସାୟ ୩୦% ହ୍ରାସ ପାଇବ, ଚୀନ୍ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ

ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମ୍ସର ଅନ୍ୟ ଏକ ଆର୍ଟିକିଲରେ ଭାରତରୁ ହ୍ରାସ ପାଉଥିବା ବ୍ୟବସାୟକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରାଯାଇଛି । ବାଣିଜ୍ୟ ହ୍ରାସ ହେତୁ ଚୀନ୍ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ କହିଛି ଯେ ଭାରତ ଅଧିକ ଅସୁବିଧାରେ ପଡିଛି, କିନ୍ତୁ ଚୀନ୍ ନିଜେ ଭୟଭୀତ ଅଛି । ଚୀନ୍ ଗଣମାଧ୍ୟମ ସ୍ୱୀକାର କରିଛି ଯେ ଉତ୍ତେଜନା ପରେ ଏବଂ କୋଭିଡ -୧୯ କାରଣରୁ ଭାରତ-ଚୀନ୍ ବାଣିଜ୍ୟ ଚଳିତ ବର୍ଷ ୩୦% ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହ୍ରାସ ହୋଇପାରେ। ଚୀନ୍ ଅନୁଯାୟୀ ବାଣିଜ୍ୟ ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ହ୍ରାସ ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି, ଯାହା ଉଭୟ ଦେଶ ପାଇଁ ଏକ ମହଙ୍ଗା ଚୁକ୍ତି ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଖବରକାଗଜ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି ଯେ ଜୁନ୍ ୨୨ ରୁ ଚୀନ୍ ଯାଉଥିବା ମାଲ ଉପରେ ଭାରତ ଅତିରିକ୍ତ କଷ୍ଟମ୍ ଡ୍ୟୁଟି ଲାଗୁ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି, ଯାହା ଆପଲ୍, ସିସ୍କୋ ଏବଂ ଡେଲ ଭଳି ବଡ କମ୍ପାନୀ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner